Підсумки візиту Беньяміна Нетаньягу до Києва

19 серпня відбувся перший за 20 років офіційний візит голови уряду Держави Ізраїль до України. Беньямін Нетаньягу прибув до Києва у супроводі дружини та провів ряд зустрічей і перемовин. Президент Зеленський назвав цю подію історичною, а самого Нетаньягу – «надійним партнером і другом України».

Візит прийшовся на траурну річницю масових розстрілів переважно єврейського населення у Бабиному Яру під Києвом. З цієї нагоди лідери держав відвідали історичну пам’ятку та вшанували пам’ять загиблих. Зеленський закликав міжнародну спільноту об’єднати зусилля у боротьбі з антисемітизмом та нетерпимістю, а Ізраїль – визнати Голодомор актом геноциду українського народу. У свою чергу Нетаньягу висловив пропозицію встановити на території Бабиного Яру пам’ятний знак.

Центральним на переговорах стало питання війни та безпеки. Президент України заявив, що варто «брати до уваги досвід Ізраїлю у безпековій та оборонній сферах, адже це приклад того, як треба захищати свою землю та берегти життя своїх бійців, своїх громадян», а також подякував ізраїльським партнерам за незмінну підтримку територіальної цілісності України та стійку позицію щодо війни на Донбасі й анексії Криму.

Не менш важливим стала економічна частина переговорів. Перш за все сторони обговорили запуск зони вільної торгівлі між країнами. Нагадаємо, у липні цього року Верховна Рада України ратифікувала угоду про ЗВТ, а в серпні закон про ратифікацію підписав президент. За словами Нетаньягу, Кнесет, парламент Ізраїлю, зробить аналогічний крок після загальнонаціональних виборів 17 вересня.

Також було досягнуто домовленостей, що країни розширять угоду про ЗВТ на сферу послуг. Нетаньягу закликав відкривати в Києві та Єрусалимі центри для обміну високими технологіями, а Зеленський запросив ізраїльські компанії працювати в Україні: будувати дороги та інфраструктуру, вкладати в медицину, освіту, енергозбереження та ІТ.

Крім того, сторони підписали чотири важливі документи для розширення співпраці країн в освіті, агросекторі, культурі та спорті. Українська сторона заявила про готовність залучати досвід Ізраїлю у впровадженні інновацій, підтримці стартапів та реалізації науково-дослідних розробок. 20 серпня чинний прем’єр-міністр Володимир Гройсман повідомив, що зараз Україна фактично запроваджує «економічний безвіз з Ізраїлем», і наші економіки будуть все більше інтегруватися.

Обговорюючи проблему численних відмов українцям у в’їзді в Ізраїль, Нетаньягу зазначив, що тісна двостороння співпраця між правоохоронцями двох держав вже дозволила це врегулювати.

На останок, прем’єр-міністр Ізраїлю запросив Володимира Зеленського відвідати «столицю Ізраїлю Єрусалим». За його словами, це може відбутися «дуже скоро». До речі, як і ЄС, офіційний Київ вважає ізраїльською столицею місто Тель-Авів, і саме там розміщене посольство України. У своєму відеозверенні Нетаньягу натякнув на можливе перенесення представництва до Єрусалиму, втім українська сторона поки що лишає ці слова без коментарів.