Підбиваємо підсумки тижня. Клімат

Минулий тиждень відзначився відразу декількома великими подіями в галузі охорони середовища: як у законотворенні окремих країн, так і на вулицях великих міст по всьому світу. Підбиваємо підсумки тижня по темі клімату.

• Найбільшою подією тижня став Міжнародний марш за клімат, що відбувся 20 вересня в усіх куточках планети . Його гаслом стало «Врятуємо життя на планеті від глобального потепління!».

До акції долучилися понад 130 світових столиць та 5200 міст, включно із Києвом. Хвиля протестів присвячена до початку спеціального саміту ООН з питань клімату, який буде проходити з 21 по 23 вересня в Нью-Йорку. Учасники акції вимагають, аби їхні уряди визнали кліматичні зміни пріоритетом своєї роботи та рішуче боролися з екологічною катастрофою.

• Натхненницею Маршу стала вже відома школярка зі Швеції Ґрета Тунберґ. Вона заснувала всесвітній рух Fridays for Future, у який переросли її щотижневі шкільні страйки під шведським парламентом. 16 вересня Ґрету нагородили найвищою нагородою правозахисної організації Amnesty International – званням «посланниці сумління». Цим званням зазвичай удостоюють діячів мистецтва й інших видатних особистостей, які ведуть активну боротьбу за права людини. Пізніше зустрітися з Ґретою особисто вирішив екс-президент США Барак Обама.

• Тим часом у Німеччині уряд погодив план заходів із захисту клімату, на який буде виділено 54 мільярди євро. Одним з головних напрямків кліматичного пакету стане зменшення шкідливих викидів у повітря шляхом підвищення цін на пальне.

Задля скорочення викидів від транспорту планується змінити податки на пасажирські перевезення. Таким чином уряд хоче знизити вартість залізничних квитків та водночас підвищити вартість авіаквитків. Для підвищення попиту на електромобілі уряд ФРН хоче підвищити премії на купівлю електричних авто вартістю до 40 тисяч євро.

• До зусиль дотримуватися Паризької кліматичної угоди 2015 року доєднуються не лише держави, а й корпорації. Так, Amazon планує закупити 100 тисяц електрофургонів та до 2040 року стати вуглецево-нейтральною компанією. Гендиректор Amazon зазначив, що до 2030 року компанія буде використовувати 100% відновлювальних джерел енергії. «Ми хочемо використовувати наш масштаб і вплив для того, щоб здійснити зміни», – кажуть в Amazon.

• Подібними змінами визначилася й популярна служба таксі Bolt. Компанія повідомила, що відтепер усі поїздки Bolt в Україні – з повністю нейтральним рівнем викидів вуглецю. Таким чином, вона оголосила запуск свого Зеленого плану – довгострокового зобов’язання зменшити негативний вплив компанії Bolt на екологію, зробивши поїздки більш екологічними.

• І на останок, цього тижня стартувала найбільша в історії експедиція з вивчення клімату Арктики. У ній візьмуть участь близько 600 вчених із 17 країн світу. Криголам «Полярна Зірка» дрейфуватиме протягом року. Головними завданнями експедиції буде збір даних, терміново необхідних для розуміння світового екологічного стану.

Клімат в Арктиці є найбільш невизначеним, а потепління там відбувається найшвидшими темпами. Міністерка освіти ФРН Анья Карлічек назвала учасників експедиції «героями нашого часу».