Підбиваємо підсумки тижня. Протести

Минулий тиждень відзначився масовими протестами по всьому світу: від Індонезії до Нідерландів. Проти чого ж бореться людство: підбиваємо підсумки тижня по темі протестів.


Уперше з часу протестів у Гонконгу поліція застосувала вогнепальну зброю проти протестувальників: 18-річному хлопцю поцілили з пістолета в груди, зараз він у лікарні. У місті заборонили носити будь-які маски, у тому числі й медичні, а за непослух погрожують в’язницею.

Протести почалися влітку через рішення влади екстрадувати ув’язнених за запитом до КНР. Після проведення параду в Пекіні на честь 70-річчя створення Республіки, протести почалися з новою силою: у хід усе частіше йдуть коктейлі Молотова, бруківка, а центр міста перетворився на «зону бойових дій».

  • Фото: Reuters

В Іраку вже понад 90 убитих протестувальників та більш як 2500 поранених. Початком протестів там стало звільнення з посади популярного серед народу генерала Абдула Вахаб-Аль-Сааді. Загалом, це стало останньою краплею, адже в країні зберігається великий рівень безробіття та корупції. Аби не дати демонстрантам зібратися, влада відключила інтернет на 75% території країни та тимчасово запровадила комендантську годину.

Заворушення розпочалися спонтанно, не маючи формальних лідерів, у південних регіонах країни, які населені шиїтами, та швидко розповсюдилися країною. Загалом понад 600 протестувальників було заарештовано, з них 200 людей досі лишаються під вартою.

Ірак володіє четвертими за кількістю запасами нафти у світі. Однак у 2014 році майже чверть населення країни проживала менше, ніж на 2 долари в день. У 2018 році рівень безробіття сягнув 7.9% у рік, проте серед молоді він удвічі більший.

Крім того, Ірак досі відновлюється від наслідків війни з бойовиками ІД, що у 2014 році захопила значну частину заходу та півночі країни. За оцінками уряду Іраку, на відновлення країни необхідно залучити не менше 88 млрд доларів.

  • Фото: Washington Post

В Еквадорі спілки водіїв та групи, що до них доєдналися, вимагають повернути скасовані субсидії на паливо, які діяли в державі десятки років. Понад 350 людей ув’язнено, а в країні оголошено надзвичайний стан.

Субсидії було скасовано в рамках великого пакету фіскальних реформ. Влада вважає, що скасування субсидій критично важливе для рятування економіки держави. Окрім того, заходи щодо реформування передбачають значні зміни в системі оподаткування.

Загалом влада Еквадору бажає скоротити дефіцит бюджету крани з 3.6 млрд до 1 млрд доларів у 2020 році. Тим часом акції протесту де-не-де набувають агресивних форм: зокрема, у столиці Еквадору, місті Кіто протестувальники кидали камінням у поліцію, що відповідала сльозогінним газом та виведенням на вулиці бронетранспортерів.

  • Фото: AFP

У Кашмірі протестують уже більш ніж місяць через те, що Індія скасувала автономію області. Регіон є спірним між Пакистаном та Індією, а на кордоні між країнами часто відбуваються перестрілки.

Окрім того, у суботу, 5 жовтня, щонайменше семеро людей постраждали під час вибуху гранати в місті Анантнаг, розташованому на території штату Джамму й Кашмір, про що повідомляє Reuters. За його даними, вибух стався біля урядової установи. Серед постраждалих виявилися поліцейський і журналіст. Правоохоронні органи стверджують, що вибух був проведений терористами.

  • Фото: Reuters

У Нідерландах фермери проїхалися до Гааги на тракторах, аби привчити людей більше поважати їхню професію. «Ми не люди, які зловживають тваринами, і не забрудники довкілля, у нас є серце для нашого бізнесу», – заявляють деякі з них. Екоактивісти звинувачують фермерів у тому, що ті тримають занадто багато тварин та забруднюють повітря. Уряд вирішив закрити низку ферм через ці причини.

Загалом затор через «тракторний похід» сягнув 1360 км, двоє фермерів було затримано: один із них збив трактором паркан, а другий спробував завадити поліції відреагувати на це.

  • Фото: Insider

Молоді індонезійці обурені проектом нового кримінального кодексу. Відповідно до нього, в’язницею каратимуть повнолітніх за сумісне життя та секс до весілля. Також, у новому кодексі передбачено послаблення антикорупційних законів: у цьому вбачається бажання втягти країну в диктаторський режим. Протест називають найбільшим з 1998 року.

Втім, лише вищезгаданими заборонами документ не обмежується. Також пропонується запровадити покарання за аборт (крім випадків, коли йдеться про зґвалтування або випадків, коли аборт необхідно зробити з медичних причин), за образу президента країни, а також гімну, прапору та інших символів Індонезії.

У разі схвалення нові правила стосуватимуться не лише громадян Індонезії, а й іноземців. Зокрема туристів, які щороку масово відвідують місцевий курорт Балі, пише ВВС.

Загалом законопроєкт викликав величезну критику: під петицією із закликом не схвалювати його підписалися майже 500 тисяч людей.

  • Фото: CNN

Головне фото: Bloomberg