Міжнародний трибунал наказав Росії звільнити українських моряків із полону

Сьогодні Міжнародний трибунал ООН із морського права в Гамбурзі оголосив рішення про введення тимчасових заходів щодо Росії у зв’язку із затриманням українських кораблів та екіпажів поблизу Керченської протоки.

Трибунал зобов’язав негайно звільнити 3 українські військово-морські кораблі та 24 членів їхніх екіпажів, повідомляє Громадське. Рішення стосувалося трьох пунктів: звільнення та повернення кораблів, звільнення українських моряків та дозвіл їм повернутися в Україну, а також обов’язок обох сторін подавати звіт про виконання вищезазначених заходів упродовж місяця. Єдиним із 20 суддів, хто голосував проти кожного з пунктів, був російський суддя Колодкін.

У Суді підкреслили, що це рішення не припиняє кримінального провадження й не обмежує подальший розгляд справи. Це підтвердила й заступниця Міністра закордонних справ Олена Зеркаль, яка у своєму коментарі заявила, що боротьба продовжуватиметься в рамках окремо створеного арбітражу відповідно до Додатку XII до Конвенції ООН із морського права. Також вона визнала, що це буде тривалий процес, але сьогоднішню подію назвала суттєвою перемогою та ознакою правильного шляху.

За словами пані Зеркаль, засоби реалізації рішення не належать до компетенції Трибуналу, адже він лише вимагає звільнити моряків і кораблі. Також не встановлюється крайнього терміну, а лише наголошується на «негайності» виконання наказу. Рішення, за словами дипломатки, є чітким і обов’язковим, а в разі недотримання будуть значно посилюватися міжнародний тиск та санкції.

Зазначимо, що Трибунал визнав порушення Конвенції ООН Росією, незважаючи на її попередні заяви про втручання українських кораблів до російських територіальних вод. Згідно з документом, незалежно від належності вод, арешт військових кораблів іншої держави є незаконним.

На офіційному сайті МЗС України опубліковано заяву, що схвалює наказ Трибуналу та трактує його як такий, що містить сигнал для Росії щодо порушення нею міжнародного права. Заяву ж МЗС Росії Павло Клімкін назвав «млявою та беззубною».

Новообраний Президент України висловив надію про дотримання наказу з боку РФ та назвав це кроком до розблокування переговорів.

Нагадаємо, 16 квітня Україна подала до Трибуналу ООН із морського права позов проти Росії щодо захоплених у полон 25 грудня 2018 року моряків. Російська Федерація відмовилася брати участь у слуханнях, а отже 10 травня в Суді були відсутні як представник російської сторони, так і їхні матеріали. Це не звільняє Росію від виконання винесених рішень та не зменшує їхньої легітимності.