Нові вибухи в Шрі-Ланці: що відомо про теракт, хто винен і що буде далі

У понеділок біля церкви на Шрі-Ланці стався новий вибух у фургоні, коли вибухотехніки намагалися знешкодити в ньому вибухівку.

Поліція Шрі-Ланки повідомляє, що на сьогодні заарештовано 24 підозрюваних у зв’язку із серією вибухів у країні напередодні, коли християни західного обряду святкували Великдень.

Звідки на Шрі-Ланці католики

На Шрі-Ланці проживає понад два мільйони католиків, це 7 % населення. Але католицьких храмів на острові – десятки. Це спадщина португальців, які вперше висадилися тут в 1505 році та поширили католицизм на все узбережжя. В усіх великих поселеннях португальців були побудовані храми.

Що відомо про релігійні конфлікти в Шрі-Ланці

Крім християн, у країні є ще дві меншини: таміли, що сповідують індуїзм і становлять майже 12 % населення та мусульмани, нащадки купців із північної Індії, що з’явилися на острові орієнтовно 1000 років тому, які налічують приблизно 10 %.

Ці групи перебувають у складних відносинах із буддистською більшістю – сингальцями. Індуїсти-таміли наприкінці 20 століття створили бойову організацію «Тигри звільнення Таміл-Ілама», яка 26 років вела війну за незалежність, мала власну армію, флот і навіть військово-повітряні сили. У 2009 році урядові війська змогли відбити в «тигрів» східні й північні райони острова. Відтоді організований рух тамілів за незалежність припинився.

Після цього в країні з’явився рух радикалів-буддистів за звільнення острова від інших меншин. У 2012 році новостворена організація «Армія буддистської сили» проголосила своєю метою «захист буддизму від іноземного вторгнення» через заборону релігійного плюралізму. Поява такої екстремістської групи ґрунтується на буддистському вченні, згідно з яким сингальці є «расою лева». З кінця 19 століття ця ідея використовується на Шрі-Ланці в якості виправдання релігійного й політичного насильства.

У 2018 році конфлікт переріс у масові заворушення. Прихильники руху радикалів-буддистів цілий місяць нападали на мечеті й халяльні ресторани на території всієї країни, хоча сама «Армія» заперечувала свою причетність до нападів.

На початку 2019 року влада Шрі-Ланки відзвітувала про ліквідацію першого відомого табору «Ісламської держави» на острові. У регіоні існував автономний осередок, куди увійшли екстремісти з індійської «Джамаат-і-Ісламі» і «Араканської армії порятунку Рахіджі» з М’янми. Місцева організація «Таухид джамаат» заперечує свій зв’язок з ІДІЛ.

Хто винен у теракті

Державна криміналістична служба Шрі-Ланки розповіла, що для вчинення вибухів було задіяно сім терористів-смертників. Крім того, міністр зв’язку й телекомунікацій країни Харін Фернандо повідомив, що раніше була інформація про можливі теракти, угрупування «Джамаат ат-Таухіда аль-Ватанія» вже взяло на себе відповідальність за події на Шрі-Ланці. Зараз офіційна влада з’ясовує, чи мало угруповання міжнародну підтримку.

До чого тут політика

За словами представника кабінету міністрів, влада Шрі-Ланки була попереджена за два тижні до нападів у Великодню неділю й мала імена підозрюваних.

«9 квітня очільник Національної розвідки направив листа, у якому було записано багато імен членів терористичної організації, що скоїли напад», – повідомив представник кабміну Шрі-Ланки.

Але ні прем’єр-міністр, ні його помічники не були запрошені на засідання Ради національної безпеки, які очолює президент Шрі-Ланки Майтріпала Сірісена.

Після невдалої спроби президента відправити у відставку прем’єр-міністра в жовтні минулого року, між ними назрів конфлікт, що на фоні терактів і нестабільної ситуації може знову втягнути Шрі-Ланку в політичні потрясіння.

Головне фото: AP