Підбиваємо підсумки тижня. Права людини

Щоденно по всьому світу від Руанди до Польщі порушуються права людини. Що ж сталося у цій сфері за останній тиждень – розповідаємо далі.


Серед скарг, що зареєстровані у Європейському суді з прав людини та чекають на вирішення, майже 15% містять звинувачення проти української держави. Про це повідомляє «Європейська правда».

Засідання Європейського Суду з Прав Людини. Фото: Barristers

За даними станом на 1 січня 2020 року в реєстрі Суду сумарно зареєстровано 59,8 тисяч заяв (на 3,5 тисяч більше ніж торік).  Приблизно  8850 з них, або 14,8% – подані проти України. Лише дві держави Ради Європи мають більше скарг проти них – це Туреччина (9250) та Росія (15050 скарг).

Помітно, що потік заяв проти України суттєво зріс від минулого року – тоді було зареєстровано 7250 заяв, або 12,9% завантаженості суду. Через таке суттєве зростання Україна обігнала Румунію, яка за рік зменшила кількість скарг проти неї  та перемістилася на 4 місце (було 8500, лишилося 7900).


Влада Руанди прагне формалізувати жорстокі арешти та затримання дітей з вулиць в країні під видом реабілітації, йдеться в повідомленні Human Rights Watch. Комітет Організації Об’єднаних Націй з прав дитини, що базується в Женеві розпочав розгляд справи Транзитного центру Гікондо в Руанді 27 січня 2020 року.

Люди в Транзитному центрі Гікондо. Фото: AP/SAYYID ADAM

Починаючи з 2017 року нова законодавча база та політика в рамках стратегії уряду щодо «викорінення правопорушень» намагаються легітимізувати та регулювати затримання у так званих транзитних центрах. Але насправді це нове законодавство забезпечує прикриття довільних затримань та порушень щодо затриманих, у тому числі дітей.

Поводження з дітьми в Гікондо порушує Африканську хартію про права та добробут дитини та Конвенцію про права дитини.


Влада Алжиру продовжує свавільно заарештовувати та переслідувати активістів продемократичного руху «Хірак», незважаючи на обіцянку президента розпочати діалог з ними.

Мирні протести в Алжирі. Фото: AFP

З часу президентських виборів 12 грудня 2019 року влада Алжиру затримала десятки активістів, які брали участь у мирних акціях протесту, в тому числі нещодавно 17 січня 2020 року після того, як влада тимчасово звільнила понад 70 активістів.

Принаймні одного журналіста заарештували та погрожували кримінальним переслідуванням. Влада звинуватила його у «образі президента республіки» та «шкоді державній безпеці» через його дописи у Facebook, знущаючись над президентом Абдельмаджидом Теббуном. Кілька лідерів руху «Хірак» залишаються під вартою.


Сейм Польщі остаточно схвалив закон, який дозволить політикам звільняти суддів, які критикують їхні рішення, і, як попереджають європейські правові експерти, підірве незалежність судової влади. Про це повідомляє «Європейська правда».

Європейські судді протестують проти нового закону у Варшаві. Фото: AP Photo/Czarek Sokolowski

Права партія влади Польщі запропонувала законопроєкт, стверджуючи, що він потрібен для запобігання «анархії» серед суддів, деякі з яких критично ставляться до політики партії.

Законопроєкт був засуджений Європейським Союзом, Організацією Об’єднаних Націй та іншими міжнародними органами, а також польськими експертами з правових питань та польською опозицією.

Закон забороняє суддям вести політичну діяльність, а також передбачає дисциплінарні стягнення, якщо вони ставлять під сумнів «умови служби або законність призначення» інших суддів.


Люди з альбінізмом формують Перший Всесвітній Альянс. Нова коаліція спрямована на боротьбу з жорстокістю та стигмою по всьому світу.

Зібрання Першого всесвітнього альянсу людей з альбінізмом. Фото: HRW

З 26 по 28 січня у Парижі зібралися громади, що представляють людей з альбінізмом з шести континентів, щоб закласти основу міжнародної коаліції для боротьби з стигматизацією та дискримінацією людей з альбінізмом – відносно рідкісним станом, спричиненим нестачею меланіну або пігментації у шкірі, волоссі та очах, який зустрічається по всьому світу.

Новий альянс, безсумнівно, зіткнеться з перешкодами, особливо при розробці конкретних відповідей для вирішення різноманітних викликів у галузі прав людини, що зачіпають людей з альбінізмом.

Головне фото: WOJTEK RADWANSKI/AFP VIA GETTY IMAGES