Підсумки тижня. Протести

Цей тиждень виявився особливо гарячим на протести, що проходять по всьому світі: багато з них тривають вже не перші тижні, чи навіть місяці, а деякі почалися тільки нещодавно. Підбиваємо підсумки тижня по темі протестів.


У Колумбії протести почалися 21 листопада відразу величезним маршем із понад 200 тисячами людей. Демонстрації тривають і досі. Профсоюзи, студенти та вчителі протестують проти соціальної нерівності, корупції та насильства проти корінних народів.

Image result for colombia protests"
Протестувальники у Колумбії. Фото: time.com

У столиці країни, Боготі, протести переросли у масові заворушення: люди намагалися проникнути в будівлю парламенту, трощать зупинки громадського транспорту та підпалюють барикади.

У ході протестів поранені сотні та загинуло троє людей. У столиці та великих містах ввели комендантську годину. Президент країни Іван Дуке заявляє, що готовий до діалогу із народом і відкидає чутки, що уряд планує підняти песнсійний вік.


Чилі протестує ще з середини жовтня, але тепер напруга почала швидко зростати. Так, уже 22 людини загинули та 2000 поранено. Під час заворушень грабіжникам вдалося пограбувати національний банк на 200 тисяч доларів, люди трощать магазини та об’єкти інфраструктури.

Protests continue in Chile after President Piñera declared a state of emergency and suspended the rise in subway rates. (Photo by Marcelo Hernández / Getty Images)
Чилійські протестувальники. Фото: Getty Images

Поліція застосовує проти протестувальників гумові кулі, попри офіційну заборону їх використання, через що 280 людей отримали травми очей. Президент Себастьян Піньєра цього тижня вперше звинуватив поліцію у зловживанні силою.

Причиною незадоволення людей місяць тому стало підвищення цін на проїзд у метро, але тепер чилійці, як і колумбійці, протестують проти соціальної та економічної нерівності і політичної еліти.


У Іраку під час протестів загинуло вже 340 людей та ще 61 поранено. 22 листопада поліція зіткнулася із мітингарями на центральному мосту в Багдаді, а на півдні країні були сутички біля блокованого протестувальниками головного порту країни Умм-Каср.

Anti-government protesters stage a sit-in on a bridge leading to the Green Zone government areas, during ongoing protests in…
Центральний міст в Багдаді, де цього тижня відбулася сутичка протестувальників із поліцією. Фото: AP

Турецька новинна агенція Анадолу повідомила, що у зв’язку із ситуацією у країні, до Іраку прилетів із делегацією віцепрезидент США Майк Пенс, який має зустрітися із президентом Берхемом Салехом і прем’єр-міністром Аділем Абдул-Мехді.

Протести почалися 1 жовтня цього року через безробіття, перебої у подачі води та електроенергії у будинки, погану якість освіти та корупцію. Головний клірик шиїтів Іраку Верховний аятолла Алі ас-Сістані закликав владу реформувати виборче законодавство, вбачаючи у цьому єдиний шлях до примирення.


Сусід Іраку, Іран, також протестує: там загинуло щонайменше 115 людей. Правозахсна організація Amnesty International, яка і оприлюднила ці дані, припускає, що кількість жертв може бути більшою, але перевірити це неможливо через високу рівень закритості країни.

Image result for iran"
Іранські протестувальники. Фото: AP

Влада на довгий час відключила інтернет по всій країні (доступ було частково відновлено тільки 23 листопада), за що на міністра зв’язку і комунікацій Ірану Мохаммада Джавада Азері Джахромі США наклали санкції.

Протести вже встигли охрестити «бензиновими», адже вони почалися саме із підняття цін на бензин на 50%. Протестувальники підпалюють та трощать магазини і банки, водії блокують рух транспорту на дорогах, а влада вихваляється, що змогла затримати 100 організаторів протесту та знешкодити «ворожу змову».

У ООН висловили стурбованість загибеллю людей, нагадавши, що стріляти на ураження дозволено тільки тоді, коли це абсолютно неминуче, щоб захистити життя.


У Грузії з 14 листопада, незважаючи на розгони протестувальників, не вщухають виступи проти правлячої партії та уряду. Протести почалися після того, як парламент провалив виборчу реформу, яку обіцяла провести правляча партія. Так, Грузія мала би у 2020 році перейти на пропорційну виборчу систему.

A handful of protesters surrounded by riot police in Tbilisi (picture-alliance/dpa/TASS/D. Mdzinarishvili)
Протести почалися 14 листопада після провалу виборчої реформи. Фото: DW

На початку цього тижня протестувальники почали блокувати парламент, звідки їх декілька разів намагалася прогнати поліція. Силовики вже затримали десятки людей, а 25 листопада планується ще одна демонстрація у центрі Тбілісі.

Головне фото: EPA