Прагу сколихнув масовий протест

У столиці Чехії 23 червня пройшли найбільш масові протести з часів Оксамитової революції.

Цієї неділі до столиці Чехії з’їхалося населення з усіх кутків республіки з вимогою відставки голови уряду Андрея Бабіша, якого підозрюють у шахрайстві та зловживанні субсидіями Євросоюзу сумою в 2 мільйони євро. Крім того, прем’єр фігурує в розслідуванні ЄС з приводу конфлікту інтересів через конгломерат, що належить йому та активно отримує надлишок фінансування, пише BBC Україна.

Звинувачення Бабіш відкидає та називає їх політично вмотивованими, а також спрямованими ЄС спеціально проти Чехії. Більше того, після подання звинувачення державним прокурором у країні змінили міністра юстиції. Ним стала прихильна до Бабіша Марі Бенесова. Після цього, окрім вимоги відставки обох з них, мітингувальники стали на захист ще й незалежності судової влади.

Аналогічна акція вже проходила 5 червня, утім кількість мітингарів цього разу зросла удвічі, сягнувши 250 тисяч людей, повідомляє НВ.

Усі вони вийшли на символічне для населення Летенське поле, де в 1989 році проходили демонстрації проти комуністичного уряду. Автомобільний і трамвайний рух, а також декілька станцій метро перекрили. Учасники прийшли з плакатами «У відставку!», «З нас досить», «Нуль терпимості до брехні й обману», із прапорами Чехії та Євросоюзу.

Протести минулих років, що супроводжували Андрея Бабіша упродовж усього його терміну на посаді міністра, мали низьку результативність. Однак теперішні спроби його коаліції завадити розслідуванню та червнева доповідь Єврокомісії дали протестам новий старт. За відносно короткий термін 400 тисяч чехів підписали петицію про відставку прем’єра, інформує Euronews.

У своїх інтерв’ю The Washington Post активісти стверджують, що прийшли не зруйнувати чинну політичну систему, а захистити її, а також конституцію та верховенство права. Вони прагнуть уберегти чеську демократію від мільярдера-популіста і його головного союзника – президента Земана – та побоюються втрати незалежності судів, яка вже загрожує Польщі та Румунії.

Попри ситуацію в столиці рейтинг партії прем’єра ANO та їхня коаліція в парламенті лишаються стабільними. Подальший розвиток подій залежатиме переважно від офіційної публікації доповіді Єврокомісії та від рішення організаторів протестного руху: продовжити демонстрації чи взяти перерву до осені.