Антиросійські протести у Грузії: головне

Сльозогінний газ, гумові кулі та сотні постраждалих: увечері в четвер, 20 червня, в Тбілісі пройшла масова протестна акція, спровокована приїздом російського депутата.

20 червня в грузинському парламенті мало відбутися засідання Міжпарламентської асамблеї православ’я. Її очолює депутат російської Держдуми Сергій Гаврилов (КПРФ), який у той день приїхав до Тбілісі. Коли російський комуніст відкрив сесію асамблеї, сидячи в кріслі спікера грузинського парламенту, депутати опозиційних партій зірвали засідання. Причому говорив Гаврилов російською. Зважаючи на те, що РФ окупує Абхазію та Південну Осетію, такий факт обурив опозицію, у залі стався конфлікт, пише НВ.

Гаврилову довелося під охороною залишити будівлю, а потім разом з делегацією РФ терміново відлетіти з Грузії. «Багато які ЗМІ допустили серйозну помилку, заявивши, ніби я брав участь у бойових діях в Абхазії. Це фейк-ньюс, поширені екстремістами з числа грузинської опозиції для того, щоб здійснити провокацію і захопити парламент», – стверджує Гаврилов.

На вулицях Тбілісі почалися протести: щонайменше 10 тисяч людей вийшли на вулиці, висловлюючи своє невдоволення поведінкою делегації Держдуми Росії у грузинському парламенті. Вони зажадали відставки спікера парламенту Іраклія Кобахідзе, а також керівників МВС та служби держбезпеки. Через кілька годин учасники протесту спробували прорватися до будівлі парламенту.

Екс-президент Міхеїл Саакашвілі закликав силовиків перейти на сторону народу. Однак грузинська поліція вимагала від учасників акції розійтися, а потім розігнала мітинг силою: застосовувалися гумові кулі, кийки, сльозогінний газ.

Постраждали близько 240 людей, багато з них серйозно: кільком зробили операції, одна із журналісток втратила око. Президент Грузії Саломе Зурабішвілі засудила заклик Саакашвілі, закликала грузин дотримуватися порядку і звинуватила Росію в організації протистояння. МВС оцінило події як «спробу масового перевороту».

Після декількох годин сутичок у центрі Тбілісі, грузинська поліція повідомила, що завершила операцію із розгону акції протесту, яка розпочалася на проспекті Руставелі в Тбілісі ввечері 20 червня. Голова парламенту Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що піде у відставку через скандал з російським депутатом, який сів у крісло спікера парламенту Грузії.

Євросоюз, Велика Британія та США уже відреагували на протести, що з вечора 20 червня тривають у столиці Грузії. Мітингувальників закликають зберігати спокій і дотримуватися законів та конституційних норм. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков назвав протести в Тбілісі, «русофобською провокацією», яка викликає стурбованість Москви.

У зв’язку із напруженою ситуацією у країні, до столиці терміново відлітає президент Саломі Зурабішвілі, яка мала побувати на відкритті ІІ Європейських ігор у Мінську. Нинішня влада звинувачує у всьому опозицію, яка перейшла рамки мирного протесту та дестабілізує ситуацію на користь ворогам.

На вечір п’ятниці, 21 червня, грузинська опозиція запланувала нову акцію протесту.

Головне фото: Радіо Свобода