Підсумки зустрічі радників «нормандської четвірки»

У понеділок, 2 вересня, у Берліні відбулася зустріч радників лідерів «нормандської четвірки». Україну представили новопризначений міністр закордонних справ Вадим Пристайко та помічник президента Андрій Єрмак.

Подробиці переговорів, що тривали до пізньої ночі, розповів чинний очільник українського зовнішньополітичного відомства Вадим Пристайко в інтерв’ю Укрінформ. .

«Сподіваюся, що досягнуті домовленості, які ми збираємося виконати всі, будуть імплементовані ближчим часом і ми зможемо відкрити шлях до зустрічі на вищому рівні. Є певний успіх, на основі результатів якого ми збираємося базувати наступну зустріч лідерів», – сказав Пристайко, зауваживши, що деталі, за домовленістю всіх 4 сторін, він розкрити не може.

Серед конкретних речей, яких потрібно досягти, дипломат назвав Станицю Луганську, по розведенню в якій лідери домовилися ще у 2016 році. Для цього треба припинити стріляти, почекати 7 днів та пересвідчитися, що немає безпосередньої загрози обстрілів. Слід відвести озброєння й людей, зробити коридор, щоби почати розмінування, знімати фортифікаційні споруди, відновлювати дороги. Ця процедура прописана, але весь цей час вона не дотримувалася, зауважив міністр.

Радники не обговорили обмін заручниками та полоненими, залишивши це питання відповідній підгрупі в рамках Тристоронньої контактної групи; про миротворчу місію на Донбасі; про «Дорожню карту» виконання Мінських домовленостей, яку було домовлено розробити під час останнього саміту в осені 2016 року. «На превеликий жаль, ті значні зусилля, які були вкладені в підготовку «Дорожньої карти», не виправдалися», – констатував Пристайко.

Конкретна дата саміту «нормандської четвірки» на зустрічі в Берліні погоджена не була. Утім, на зустрічі обговорювалися умови, за яких саміт може відбутися. Лідери Німеччини, Франції, України та Росії мають вирішити це самі на основі звітів, які їм представлять їхні радники. На думку Вадима Пристайка, додаткові підготовчі зустрічі, зокрема, на рівні голів МЗС, не потрібні.

Нагадаємо, «нормандська четвірка» або «нормандський формат» – це дипломатична група високопоставлених представників України, Німеччини, Франції та Росії щодо врегулювання ситуації на сході України. Під час чотиристоронніх переговорів у 2015 році були підписані Мінські угоди. Остання зустріч четвірки відбулася 11 червня 2018 року в Берліні.