Російське громадянство для жителів ОРДЛО: що це означає

Володимир Путін підписав указ про спрощення процедури надання російського громадянства жителям тимчасово окупованих українських територій на Сході. З чого все почалося, яка була реакція міжнародної спільноти та України і про що Путін хоче домовитися з Зеленським – розповідає Внутрішній дворик.

Що передувало підписанню указу

Наприкінці 2018 року Державна Дума Російської Федерації звернулася до парламентів світу із заявами про те, що дії української влади, в першу чергу Президента України Петра Порошенка, і їх «покровителів» на Заході, спрямовані на загострення міжнародної обстановки в Чорноморському регіоні та Європі в цілому. Звернення було направлене парламентам європейських держав.

Голова Державної Думи В’ячеслав Володін в ході обговорення звернення також заявив, що дає доручення Головам Комітету у справах СНД, євразійської інтеграції і зв’язків зі співвітчизниками і Комітету з розвитку громадянського суспільства, питань громадських і релігійних об’єднань підготувати необхідні зміни в законодавство для спрощення отримання громадянства РФ українцями.

Голова Державної Думи РФ В’ячеслав Володін. Фото: сайт Державної Думи РФ

У своїх виступах пропозицію про спрощення отримання російського громадянства українцями підтримали представники всіх фракцій Державної Думи РФ.

24 квітня президент Російської федерації Володимир Путін підписав указ про спрощення процедури отримання громадянства РФ жителям самопроголошених Л/ДНР.

Що передбачає указ

Отримати громадянство Росії у пришвидшений термін можуть особи, які постійно проживають на окупованих територіях України. Заяви про надання громадянства розглядатимуть не більше, ніж 3 місяці. Головні умови зміни громадянства – це наявність посвідок, виданих бойовиками ОРДЛО та відмова від українського громадянства.

Володимир Путін пояснив, що таким чином Російська Федерація турбується про права людини.

«У нас немає ніякого бажання створювати проблеми новій український владі. Але терпіти ситуацію, при якій люди, що проживають на території Донецької та Луганської Республік, взагалі позбавлені будь-яких громадянських прав – це переходить будь-які межі з точки зору прав людини», – заявив Путін.

Реакція України на указ про паспорти

Президент України Петро Порошенко засудив рішення Росії, назвавши його «безпрецедентним втручанням у справи незалежної держави».

«РФ знову перетнула «червоні лінії» та відверто і нахабно торпедує мирний процес на Донбасі. Проведення фейкових виборів у 2014 та 2018 роках, запровадження рубльової зони, експропріація українських підприємств, офіційне визнання документів, виданих незаконними органами – це далеко неповний перелік тих деструктивних кроків, що зробила російська сторона протягом останніх років», – сказав Президент.

Міністр закордонних справ України також прокоментував указ. На його думку, це «продовження агресії і втручання у наші внутрішні справи». Очільник МЗС назвав це новим «паспортним» етапом окупації Донбасу.

У своєму Twitter Павло Клімкін закликав жителів окупованих територій не приймати російське громадянство.

Перша заступниця голови Верховної Ради України Ірина Геращенко у своєму Facebook назвала рішення Путіна «спробою повзучої легітимізації псевдореспублік».

«Це рішення російського президента потребує негайної реакції наших міжнародних партнерів, засудження з боку нормандського формату і твердої вимоги негайного його скасування. На жаль, збуваються найгірші прогнози – РФ починає наступ, поки що на дипломатичному фронті. Ми будемо цьому протистояти», – написала Ірина Геращенко.

Новообраний президент України Володимир Зеленський також прокоментував цю ситуацію. У своєму пості Зеленський порадив російський владі «даремно не витрачати час», пояснив, у чому полягає відмінність України від Росії та зазначив, що насправді надає російський паспорт.

«Це право бути заарештованим за мирний протест. Це право не мати вільних та конкурентних виборів. Це право взагалі забути про наявність природних прав та свобод людини. Українці – це вільні люди у вільній країні. Незалежній, суверенній та неподільній. Громадянство України – це свобода, гідність і честь. Це те, що ми захистили, і будемо захищати».

Також Зеленський сказав, що готовий видавати паспорти всім росіянам, а також всім, хто готовий захищати свободу і демократію.

У свою чергу, Путін зрадів такій відповіді Зеленського.

«Правда? Так і сказав? Це дуже добре. Це говорить про те, що ми домовимося, напевно, тому що у нас є багато спільного», – зазначив Путін.

Також очільник РФ додав, що в уряді Росії думають над тим, аби надавати громадянство у спрощеному порядку всім жителям України.

Президент РФ Володимир Путін. Фото: TACC

Однак, чинний Президент Порошенко засудив плани Зеленського щодо надання росіянам українського громадянства.

«Ми не будемо сприймати, що хтось росіянам буде надавати святе українське громадянство. Бо вони його приймуть усі 140 мільйонів, бо в нас краще», – зазначив Петро Порошенко.

Він також застеріг команду новообраного президента від зустрічі із главою РФ Володимиром Путіним без узгодження такої зустрічі з міжнародними партнерами України.

«Якщо ти поїдеш на зустріч з Путіним, до тебе ніхто більше з тієї коаліції світової, яку ми дбайливо створювали п’ять років, не приїде. Ти її зруйнуєш і залишиш Україну сам на сам з агресором», – зазначив Порошенко.

Що вирішив Радбез ООН щодо російських паспортів на Донбасі

На наступний день після прийняття указу, 25 квітня, за ініціативою України Рада безпеки Організації Об’єднаних Націй скликала позачергове засідання. Справа в тому, що Путін видав указ про спрощену процедуру видачі паспортів мешканцям окупованого Донбасу.

Одразу зазначимо, що ніяких конкретних рішень прийнято не було. Натомість заступниця генерального секретаря Розмарі Дікарло закликала обидві сторони діяти за «духом і буквою Мінських угод». 

Заступниця Генерального секретаря з політичних питань Розмарі Дікарло. Фото: UN News

Перед засіданням 8 країн-членів ООН, а саме Німеччина, Франція, Велика Британія, Бельгія, Польща, Швеція, Італія та Нідерланди, засудили рішення Кремля та назвали його таким, що підриває суверенітет України країни-члени ЕС також розцінюють дії Росії як намагання дестабілізувати ситуацію та загострити конфлікт і називають ситуацію «глобальною проблемою».

Позиція України

Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко ще перед засіданням сказав, що не варто обмежуватися звичною «стурбованістю» та «закликами до обидвох сторін» дотримуватися домовленостей, пише Укрінформ.

На самому засіданні Україна виступала з закликом засудити рішення російського президента, адже указ Путіна грубо порушує Мінські домовленості. Єльченко заявив, що надання громадянства людям на окупованих територіях є класичним ходом Росії. Він порівняв це з наданням Москвою громадянства жителям Південної Осетії протягом років, що передували російському конфлікту з Грузією у 2008 році.

Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко. Фото: Reuters

«Цей указ є ще одним епізодом у ланцюгу дій, за допомогою яких Росія намагається відірвати території Донбасу від України», – наголосив Єльченко.

Він додав, що підписання указу є актом втручання РФ у внутрішні справи незалежної держави.

Постійний представник України при ООН заявив, що хоче, щоб Рада безпеки почала думати про санкції щодо Росії.

Позиція міжнародної спільноти

Засідання полягало у послідовному виголошенні країнами-членами промов, у яких вони засуджували неправомірні дії Росії.

Франція твердо засудила останній указ Путіна як «яскравий напад на український суверенітет та громадян України». Постійний представник Франції Франсуа Делатре заявив, що «Росія навмисно завдає удару духу Мінських угод».

Постійний представник Великобританії Джонатан Аллен також засудив цей крок, назвавши його «додатковим доказом агресивних дій Росії з метою дестабілізувати Україну, підірвати безпеку, суверенітет і територіальну цілісність».

Постійний представник США Джонатан Коен заявив, що Донбас – це Україна, і люди, які там проживають – українці. Надання їм громадянства підриває і порушує український суверенітет. Також Коен додав, що якби Росія дійсно дбала про захист російськомовних громадян в Україні, то вона би використала цей момент для започаткування співпраці з чинним президентом Порошенком та його наступником, щоб сприяти миру. Коен наголосив, що санкції США щодо РФ залишаться в силі доти, доки Росія повністю не звільнить територію Східної України.

Постійний представник США при ООН Джонатан Коен. Фото: censor.net.ua

Однак, були і винятки. Наприклад Китай, як завжди, заявив про необхідність пошуку дипломатичних рішень та утримання від провокацій. А представник Перу згадав про нещодавно прийнятий указ про мову та його негативний вплив на конфлікт.

Більшість партнерів України додавали до своїх промов привітання з обранням нового президента. Німецький дипломат Крістоф Хойзген у своєму виступі теж звернув на це увагу.

«В Україні – новий президент. Ви (в Росії – прим.ред.) завжди казали, що не можете працювати зі старим. Тепер обрано нового, і можна було би висловити риторику примирення, мовляв, добре, зараз ми виконуємо перший пункт Мінських домовленостей і повністю припиняємо вогонь».

Далі він розказав про кроки, які могла б зробити назустріч Росія, наприклад – звільнення 24-х полонених моряків чи відновлення мосту в Станиці Луганській.

Хойзген також наголосив на тому, що указ про спрощення видачі російських паспортів українським громадянам був підписаний Путіним 24 квітня, в міжнародний день багатосторонньої дипломатії.

«Ми всі в ООН говорили про те, що необхідно дотримуватися міжнародного порядку, в основу якого покладені правила. І ви тим самим продемонстрували зневагу до міжнародного порядку», – сказав Хойзген.

Після засідання представники Франції та Німеччини вийшли на брифінг на прохання постійного представника України при ООН Володимира Єльченка. Вони знову засудили дії Росії. У свою чергу німецький представник сказав, що для ухвалення якогось окремого рішення не було часу та можливості «на цьому етапі», а також додав, що, за словами Єльченка, потрібний ще й інший формат – консультації Радбезу ООН щодо ситуації в Україні.

Позиція Росії

Росія, як завжди, наголошує на упередженості щодо неї. Постійний представник Росії в ООН Василь Небензя, оголошуючи позицію РФ щодо указу Путіна, заявив, що пропозиція паспортів мотивується гуманітарною допомогою людям, які живуть у складних умовах поблизу лінії зіткнення. Він також заявив, що Москва є єдиним джерелом допомоги людям, яких нібито напризволяще покинув Київ.

«Є дуже високий попит на російське громадянство серед людей на південному сході України, тому що їхні умови життя є неможливими через Київ», – сказав Небензя.

Постійний представник Росії при ООН Василь Небензя. Фото: ТАСС

Також постійний представник Росії при ООН наголосив, що це питання не представляє ніякої загрози міжнародному миру та безпеці. За словами Небензі, РФ нікого не примушує брати своє громадянство, а лише надає таку можливість, оскільки самі жителі Донбасу цього хочуть.

Він зазначив, що видача паспортів РФ «не пов’язана ні з якими подіями та не є нікому сигналом».

Пункти видачі паспортів

29 квітня у російському місті Новошахтинськ, що в Ростовській області, відкрився перший центр видачі російських паспортів для жителів так званої ЛНР. Про це повідомив представник Головного управління у справах міграції МВС Росії Кирило Адзінов.

«Сьогодні центр починає роботу в тестовому режимі. Наразі ми приймаємо документи від уповноважених осіб ЛНР. Разом зі зростанням кількості звернень ми будемо збільшувати кількість таких пунктів», – сказав Адзінов.

30 квітня у тій самій Ростовській області запрацював ще один пункт видачі російських паспортів, тепер вже для жителів ДНР.

«У селі Покровському розгорнуто пункт прийому документів і згодом видачі паспортів для жителів Донецької народної республіки. Сюди будуть приїжджати і вже тут знаходяться уповноважені особи МВС ДНР, які привезли перші документи про прийом громадянства»,  сказав повідомив Кирило Адзінов.

Путін про «спільне громадянство»

Путін розраховує, що йому з приводу цього вдасться домовитися з новообраним президентом України Володимиром Зеленським.

Президент Росії наголосив, що українці та росіяни мають багато спільного. Глава РФ вважає, що громадяни України та Росії це взагалі один народ, нехай і зі своїми культурними, мовними або історичними особливостями. За словами Путіна, від спільного громадянства «тільки виграють і росіяни, і українці»

«Якщо вони будуть видавати громадянство росіянам в Україні, а ми українцям в Росії, ми досить швидко прийдемо до спільного знаменника і результату. У нас буде спільне громадянство», сказав глава РФ.

Звернення МЗС України до міжнародної спільноти

Україна закликає міжнародних партнерів не визнавати російські паспорти, видані Російською Федерацією громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях України.

Крім того, у Міністерстві закликали посилити консолідований політико-дипломатичний тиск на Кремль з метою дотримання ним норм і принципів міжнародного права, у тому числі шляхом розширення персональних і секторальних санкцій проти держави-агресора.

Чому указ Путіна про набуття громадянства такий важливий

По-перше, указ порушує Женевську конвенцію про зобов’язання та заборони щодо окупованої території.  Серед них – заборона нав’язування громадянства.

По-друге, мирний процес, що прописаний у Мінських домовленостях, передбачає поступове повернення територій під суверенітет України, а тут, як бачимо цього не відбувається.

По-третє, як зазначив Єльченко, сценарій розвитку подій дуже нагадує Південну Осетію, коли Росія захищає не якихось там жителів сусідньої країни, а своїх громадян. В історії є багато прикладів такої окупації окрім Грузії: перед початком Другої Світової Гітлер використовував таку саму стратегію.

Паспорт громадянина Російської Федерації. Фото: Українська правда

Дарина Кухар, Ірина Захарова

На голвному фото зображено український та російський паспорти

Джерело: newsnetwork.tv