Чому говорять про повернення Росії до G7

Від президента США Дональда Трампа прозвучала ідея повернення Російської Федерації до числа країн Великої сімки. Про це він заявив під час своєї зустрічі з президентом Румунії 20 серпня. Трамп вважає, що багато речей, обговорюваних на самітах, стосуються Росії, отже такий крок був би доречним.

Напередодні аналогічне питання підняв французький президент Еммануель Макрон. Під час прес-конференції з нагоди візиту Володимира Путіна до Франції він нагадав умову повернення до формату G8: це прогрес у врегулюванні «української кризи» та зусилля Москви щодо реалізації Мінських угод і припинення конфлікту на Донбасі.

Як повідомляє CNN, згодом під час телефонної розмови Макрон і Трамп домовилися запросити Росію до участі в саміті «Великої сімки» (G7) у 2020 році. Цю тему, найімовірніше, піднімуть на зустрічі з лідерами G7 24–26 серпня у Франції.

На ініціативи двох сторін уже встигла відреагувати Німеччина. Речник уряду Штеффен Зайберт нагадав, що країни G8 разом вирішили у 2014 році виключити РФ із клубу через анексію нею українського Криму та підтримку сепаратистів на Донбасі, а обидві ситуації досі зберігаються.

Згодом на пропозицію відреагували й у Великобританії. Борис Джонсон згадав Солсбері, громадянську війну, війну в Україні та російські провокації в багатьох інших регіонах і додав, що варто ще пошукати багато аргументів для повернення Росії до Сімки.

Тим часом у Росії висунули пропозицію розширити формат до Великої десятки, додавши також Індію та Китай. На думку голови міжнародного комітету Ради Федерації РФ, це стане рішучою модернізацією формату та допоможе уникнути пастки «семеро проти одного».

Росія була виключена з Великої вісімки у 2014 році після анексії Криму. З того часу представники західних країн неодноразово заявляли, що відновлення участі РФ в G8 пов’язано з «кримським питанням» і дотриманням Росією мінських угод, які передбачають припинення конфлікту на Донбасі. Трамп і раніше висловлювався щодо повернення Росії за стіл переговорів, утім прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков тоді повідомив, що Росія не збирається повертатися та фокусується на інших форматах.

До клубу семи високорозвинених країн світу входять США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, Канада. У 2020 році США змінять Францію на посаді головуючої країни. У неформальній «групі семи» при ухваленні рішень діє принцип консенсусу, одностайності. Достатньо голосу однієї держави-члена G7, щоби заблокувати будь-яке рішення.