Суд звільнив головного свідка в справі МН17 Цемаха

Київський апеляційний суд ухвалив рішення про звільнення з-під варти фігуранта в справі збитого MH17 Володимира Цемаха під особисте зобовʼязання, про що повідомив Громадському його адвокат Роман Гонтарєв.

На уточнювальне запитання, чи йдеться про включення до списків обміну ув’язненими та чи збирається Цемах кудись виїжджати, адвокат сказав: «Про обмін мені ніхто нічого не говорив. Не знаю, чи збирається кудись їхати, у нього ж є зобов’язання, він має з’являтися на суди».

Цемаха, який вважається ключовим свідком у справі малайзійського боїнга та за даними ЗМІ є головною умовою проведення обміну політв’язнями між Україною та РФ, про який зайшла мова 30 серпня.

Колишній «начальник ППО» Слов’янської бригади так званої «ДНР» Володимир Цемах 27 червня 2019 року був затриманий СБУ у своїй квартирі в місті Сніжне. Після цього його вивезли через лінію розмежування в Київ. У липні журналісти знайшли архівне відео, на якому Цемах, ймовірно, зізнається в причетності до збиття «Боїнга» MH17.

Нещодавно головний прокурор Нідерландів Фред Вестербеке, що входить до Спільної слідчої групи (спільна міжнародна група слідчих, які розслідують катастрофу літака MH17 – прим.ред.) надіслав листа до Генеральної прокуратури України. У листі Вестербеке назвав Цемаха підозрюваним у справі та наполягав на тому, що «надзвичайно важливо» допитати його силами Групи. Прокурор попросив не віддавати Цемаха Росії, яка не дозволить слідчим спілкуватися з підозрюваним.

Пізніше, 4 вересня, у листі, оприлюдненому депутаткою Нідерландів Каті Пірі, Євродепутати закликали президента України Зеленського не обмінювати Цемаха.

«Цемах є підозрюваним у кримінальній справі й доступ до нього і свідчення Спільній слідчій групі мають величезне значення для ефективного судового переслідування причетних країн», – йшлося в заяві.

Депутати також наголосили, що Цемах – громадянин України, який перебуває під вартою. І нагадали про резолюцію РБ ООН, за якою всі особи прямо чи непрямо відповідальні за знищення MH17 мають постати перед судом. Лист підписали 40 євродепутатів.