Навіщо Туреччина розгорнула операцію в Сирії

Сьогодні війська Турецької Республіки увійшли до Сирії у зв’язку з початком військової операції.

Напередодні парламент Туреччини схвалив продовження на рік мандату, що дозволяє проводити військові операції у сусідніх Іраку і Сирії в разі наявності безпекових загроз. Джерелами таких є зокрема організації, які Анкара вважає терористичними – «Робітничої партії Курдистану» та «Ісламської держави».

Президент Туреччини Реджеп Ердоган демонструє карту з «30-кілометровою зоною безпеки». Фото: Reuters

Вранці 9 жовтня у Bloomberg повідомили, що Туреччина почала перекидання військ у північно-східну Сирію. Згідно з інформацією агентства, завданням турецьких військових є змусити підтримувані США курдські збройні загони відійти від кордону. Це пізніше підтвердив міністр оборони Хулусі Акар.

У свою чергу курдський автономний уряд на північному сході Сирії оголосив триденну загальну мобілізацію. «Ми закликаємо наш народ вийти до територій, що межують із Туреччиною, аби виконати свій моральний обов’язок та дати відсіч у цей важливий історичний момент», – йдеться у заяві «Демократичних сил Сирії». Курдів по всьому світу закликають вийти на демонстрацію проти анонсованого турецькою владою наступу.

Підтримувані Туреччиною бійці «Сирійської національної армії» в очікуваної військової операції Туреччини в курдських районах північної Сирії, 8 жовтня 2019 року/ Фото: EPA-EFE/STRINGER

Про початок операції президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган повідомив у своєму Twitter: «Збройні сили Туреччини разом із сирійською національною армією щойно розпочали операцію «Джерело миру» проти терористів PKK/YPG (Робітнича партія Курдистану – прим.ред.) та ІДІЛ на півночі Сирії», – написав Ердоган.

На думку президента Республіки, операція нейтралізує терористичні загрози проти Туреччини та призведе до створення безпечної зони, сприяючи поверненню сирійських біженців до своїх домівок. А міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу виправдовує її, посилаючись на статтю 51 Статуту ООН та резолюції Ради Безпеки ООН по боротьбі з тероризмом.

У другій половині дня з прикордонного міста Рас-ель-Айн турки почали бомбардування. Слідом за цим у Reuters повідомили про обстріл турецького міста Нусайбін з боку курдських загонів, посилаючись на заяву сирійських медіа.

Прапор «Демократичних сил Сирії». Фото: EPA-EFE

Зупинити військову операцію вже закликав Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер, офіційний Берлін, а також усі держави ЄС у спільній заяві від імені Ради міністрів. У НАТО висловили сподівання на стриманість дій та збереження вже здобутих досягнень у боротьбі з ІДІЛ. Радбез ООН проведе термінове закрите засідання у зв’язку з останніми подіями. Поганою ідеєю дії Ердогана назвав і Дональд Трамп.

Американський сенатор Ліндсі Грем анонсував «пекельні» санкції проти Туреччини. Він також висловив думку, що рішення Трампа вивести війська відкрило шлях для турецького удару по курдських силам, давно об’єднаних з Вашингтоном.

Нагадаємо, відповідне рішення Трамп ухвалив 7 жовтня після телефонної розмови з Ердоганом. «Сирійські демократичні сили» рішення Вашингтона назвали «ударом у спину», а розкритикували рішення Трампа колишня представниця США в ООН та навіть однопартійці.

У той же час збройні сили Ірану почали незаплановані військові навчання біля кордону з Туреччиною. Офіційний Тегеран не схвалює останні дії.

Обстріли міста Рас-ель-Айн. Фото: AFP

Курди, які і стали об’єктом наступальної операції Туреччини, є четвертою за чисельністю етнічною спільнотою на Близькому Сході, яка розселена на території сучасних Туреччини, Іраку, Ірану, Сирії та Вірменії. Вони майже ніколи не мали власної держави, отримавши незалежність лише на три роки після Першої світової війни. У Туреччині вони піддаються дискримінації за мовною та іншими ознаками.

Євдокимова Олександра

Головне фото: AFP