Підбиваємо підсумки тижня. Вибори

Минулого тижня одразу в декількох країнах на різних континентах відбулися вибори до тих чи інших органів влади. Вони принесли різні результати: від очікуваних до доволі непердбачуваних. Підбиваємо підсумки з теми про вибори.


Загальнонаціональні вибори до парламенту пройшли в Канаді. У понеділок, 21 жовтня жителі країни обирали 338 членів нижньої палати – Палати громад. У виборах узяли участь правляча Ліберальна партія, опозиційна Консервативна партія, Нова демократична партія, Зелена партія, «Квебекський блок», а також Народна партія Канади.

Очільники політичних партій Канади. Фото: Smithers Interior News

На тлі останнього расистського скандалу в ЗМІ рейтинг чинного прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо значно впав перед проведенням виборів. У мережі з’явилися старі знімки, на яких майбутній прем’єр у часи студентства зафіксований із чорним гримом на обличчі, зображуючи чорношкірого. Трюдо заявив, що фотографії були зроблені під час костюмованих вечірок.

Фото: CBC

Утім, це не завадило партії Трюдо здобути більшість у голосуванні. За 3 дні до виборів він закликав своїх прихильників голосувати за свою партію, аби не прокинутися із консервативним урядом, що ліквідує єдиний справжній план боротьби зі зміною клімату та повернеться до політики жорсткої економії.

Очевидно, це подіяло на виборців, і Ліберальна партія Канади отримала перемогу на найбільшій кількості округів у країні, а саме 156 мандатів. На другому місці опинилася Консервативна партія, яка проведе до парламенту 121 депутата. Суттєво збільшить своє представництво в канадському парламенті і Квебекський блок, який виступає за суверенітет провінції Квебек. Великий успіх продемонструвала партія «Зелених», яка втричі збільшила своє представництво у федеральному парламенті.

Тим не менш, у порівнянні з попереднім, 42-им скликанням, Ліберальна партія має на 21 крісло менше, а тому тепер їй доведеться формувати коаліції з іншими партіями.  Інфографіку щодо результатів виборів можна переглянути за посиланням.


Вибори у Швейцарії принесли втрати правих популістів і рекордний результат «зелених». У неділю там обирали 246 членів Федеральних зборів: 200 до нижньої палати, відомої як Національна рада, та 46 – до верхньої палати, яку також називають Рада кантонів.

Фото: The Local Switzerland

За підсумками, Антиіміграційна швейцарська народна партія залишилася найбільшою партією в парламенті, але з гіршим результатом, ніж на попередніх виборах. Друге місце посіли соціал-демократи, а третє – Радикальна ліберальна партія.

Центральне місце у виборчій кампанії зайняли проблеми клімату, на тлі чого «зелені» партії здобули значну кількість електоральних балів. Завдяки цьому ліва партія «Зелених» набрала 13 % голосів, і їх найкращий результат за час існування партії.

Фото: Free Press Journal

Хоча зазвичай голосувати на виборах у Швейцарії можна не лише особисто прибувши на дільницю, а й поштою або навіть онлайн, цього разу останню опцію скасували.


У Болівії пройшли президентські й парламентські вибори. Громадяни повинні були вибрати одного з дев’яти кандидатів у президенти. Крім глави держави, болівійці обирали 130 депутатів і 36 сенаторів Багатонаціональної законодавчої асамблеї

Основними претендентами на найвищу державну посаду були чинний глава держави Ево Моралес і екс-президент Карлос Меса, який керував країною з жовтня 2003 року по червень 2005 року.Моралес набрав 47,1 % голосів після підрахунку 99,9 % бюлетенів. Друге місце зайняв Карлос Меса, набравши 36,51 % голосів болівійських виборців.Отже, другий тур президентських виборів у Болівії не відбудеться, адже відрив між цими двома кандидатами становить понад 10 % голосів.

Кандидати у президенти Болівії. Фото: Latin American Post

Утім, не обійшлося без скандалу: Меса вимагає другого туру голосування у зв’язку з тим, що після початку підрахунку бюлетенів та появи перших результатів сайт виборчого трибуналу припинив роботу на 24 години. І якраз після її відновлення виявився десятивідсотковий відрив між Моралесом та Месою. Своє занепокоєння у зв’язку з цим висловили і спостерігачі з Організації американських держав. Перед виборами в Болівії тиждень тривали вуличні демонстрації.

Президент Болівії Ево Моралес пообіцяв провести другий тур президетських виборів, якщо будуть виявлені фальсифікації при підрахунку голосів. Але попередив опозицію про протести в містах, якщо та буде оскаржувати його переобрання на четвертий термін.

Фото: Al Jazeera

Ево Моралес наразі є латиноамериканським президентом із найдовшим періодом правління. Після цих виборів він залишиться на посаді до 2025 року. Під час його президентства можна було спостерігати рідкісний період економічної й політичної стабільності, адже країна вважається найбіднішою в Південній Америці. Але сумніви, висловлені офіційними спостерігачами щодо легітимності його перемоги, загрожують його наступному терміну.


У Молдові відбулися місцеві вибори й довибори в парламент по чотирьох одномандатних округах. Нинішні вибори стали першими після політичної кризи в Молдові в червні та відсторонення від влади колишнього негласного володаря країни Влада Плахотнюка та його Демпартії.

Фото: Toronto Star

Цього разу виборчий процес не лише мав вплив на розстановку органів самоврядування, але і став свого роду індикатором загальнополітичної ситуації в державі. Вибори мали показати і зміну співвідношення сил у нинішній коаліції, яка складається з проросійських соціалістів та проєвропейського блоку ACUM. За результатами першого туру виборів мерів блок ACUM посів лише третю позицію.

Інтригою стало також те, чим завершиться давнє протистояння в Кишиневі між одним із лідерів ACUM Андреєм Нестасе та його опонентом від соціалістів Іоном Чебаном. У першому турі Чебан набрав майже 40 % голосів виборців, а Нестасе – 31 %. Тепер те, хто стане мером Кишинева, вирішиться в другому турі. За прогнозами фахівців, у другому турі проросійські соціалісти мають шанси отримати ще й контроль над столицею.

Цікавим фактом стало те, що Молдова перед виборами отримала знижку на російський газ. Президент Ігор Додон після візиту в Москву й зустрічі з очільником «Газпрому» Александром Міллером у вересні оголосив, що сторони домовилися про знижку на газ та кроки, які дозволять Молдові не підвищувати тарифи. РФ, традиційно підтримуючи соціалістів Додона, раніше неодноразово йшла на торгові поступки Молдові, демонструючи це як особисті досягнення Додона.

Фото: The Globe Post

Для голосування було відкрито виборчі дільниці в тому числі в Придністров’ї, однак на багатьох з них у призначений день не з’явився жоден виборець.


Північна Македонія призначила дострокові вибори після відмови ЄС почати переговори. Вони відбудуться 12 квітня 2020 року. Очільник уряду Зоран Заєв наголосив, що парламентські вибори сприятимуть євроатлантичній інтеграції країни. Ця дата виборів не завадить процес ратифікації протоколу про вступ країни до НАТО. Північна Македонія, як очікується, стане повноправним членом Альянсу на початку грудня.

Лідери головних політичних партій країни провели зустріч у неділю й домовилися про проведення виборів на вісім місяців раніше, ніж мали відбутися чергові парламентські вибори. Заєв також повідомив, що з 3 січня в Північній Македонії діятиме технічний уряд.

Нагадаємо, саміт ЄС 17–18 жовтня не зміг погодити початок переговорів про вступ із Північною Македонією та Албанією. Франція, а також Данія та Нідерланди опираються відкриттю переговорів з Албанією та Північною Македонією про вступ до ЄС.

Париж каже, що перед Євросоюзом зараз занадто багато викликів, аби дозволити приєднання цих двох балканських держав. Серед викликів – запланований Brexit, зростання Китаю, російська загроза та міграція. Франція хоче, щоби Єврокомісія глибоко реформувала спосіб ведення переговорів про приєднання.

Головне фото: Evening Standard