Підсумки тижня. Імпічмент Трампа

Минулий тиждень відзначився одразу декількома вагомими зрушеннями у розслідуванні щодо імпічменту Дональда Трампа. Раніше у ЗМІ потрапляли лише вступні слова людей, які свідчили перед Конгресом, натомість їхні відповіді на питання лишалися непублічними. Однак, з понеділка на сайті Комітету з питань розвідки Палати представників з’являвся доступ до стенограм багатьох важливих слухань. Підбиваємо підсумки на цю гостру тему.


Серед усіх опублікованих стенограм свідчень у Конгресі найбільшу увагу було прикуто до Марі Йованович та Уільяма Тейлора – попередньої та нинішнього глав дипломатичного представництва США в Україні.

«Справжній шок», «чіткі докази», «детальні та шокуючі» – так провідні американські ЗМІ описували факти, що навів Уільям Тейлор 22 жовтня на закритому 10-годинному слуханні. У Білому домі їх натомість назвали «потрійними чутками».

Уільям Тейлор. Фото: AP/Andrew Harnik

За словами дипломата, адвокат президента Дональда Трампа Руді Джуліані хотів, щоб Україна втрутилася в американські вибори 2020 року, а саме почавши розслідування щодо газодобувної компанії Burisma, яке б ударило по репутації сім’ї політичного опонента Трампа Джо Байдена. Тейлор наголосив, що вважає ці прохання про розслідування настільки небезпечними, що президенту України Володимиру Зеленському варто їх ігнорувати – навіть якщо це загрожує зривом зустрічі сам на сам з Трампом.

Він поділився міркуваннями щодо «кошмарного сценарію» для України: це сценарій, коли президент Зеленський виходить на публіку і оголошує, що збирається розслідувати справу «Бурісми» та втручання у вибори 2016 року, і все одно не отримує після цього безпекової допомоги. За таких умов, а також, якщо в Держдепі забудуть про Крим, тимчасово повірений у справах грозився держсекретарю Помпео покинути посаду.

Уільям Тейлор. Фото: Financial Times

Іншим цікавим твердженням стало те, що питання розморожування військової допомоги Україні загальмувалося, оскільки в Білому домі були зайняті ідеєю придбання Гренландії. За його словами, співробітники кабінету президента США весь час перебували в закордонних відрядженнях, через що було складно організувати зустріч високопоставлених чиновників кабінету з Трампом.


До свідчень експослині США в Україні Марі Йованович також була прикута увага цього тижня. Її закрите слухання відбулося ще 11 жовтня і його назвали таким, що «поставило під сумнів роботу усього дипломатичного корпусу США».

Марі Йованович. Фото: AP/J Scott Applewhite

Дипломатка розповіла, що довідалася про намагання особистого адвоката Трампа Рудольфа Джуліані дискредитувати її наприкінці 2018 року. У своєму вступному слові Йованович заявила, що її «раптово» відкликали в травні, а заступник держсекретаря повідомив їй, що президент втратив до неї довіру.

Колишній посол США в Україні заявила, що вона відчувала себе під загрозою через позицію президента США Дональда Трамп щодо неї. Вона каже, що особи, чиї цілі та інтереси не відповідають цілям і інтересам США, а мотивовані політикою, намагалися очорнити її та організували її відсторонення від посади посла в Україні. 

Марі Йованович. Фото: USA Today

Також за її словами, посол США в Європейському Союзі Гордон Сондланд, до якого вона звернулася за порадою, сказав їй писати побільше позитивних твітів про Трампа.

Цікаво, що в коментарі журналістам Президент США Дональд Трамп заявив, що не знає колишнього посла в Україні Марі Йованович. «Якщо ви подивитеся на стенограми, президент України теж не був її прихильником. Я впевнений, що вона дуже хороша жінка, просто я мало про неї знаю», – заявив президент США.


Ще один ключовий свідок розслідування в межах процедури імпічменту, колишній старший радник Держдепартаменту Майкл Маккінлі, описав ослаблення морального духу в департаменті, коли державний секретар Майк Помпео і інші високопоставлені чиновники відмовилися захищати Йованович від політично мотивованих нападів. Після оприлюднення стенограми телефонної розмови Трампа й Зеленського 25 вересня Маккінлі неодноразово закликав державного секретаря США Майка Помпео публічно підтримати експослиню в Україні Йованович, але той не реагував на його звернення.

Майкл Маккінлі. Фото: Tom Williams/Getty

«Я був стурбований тим, що до іноземних урядів звертаються за негативною інформацією про політичних опонентів», – сказав слідчим Маккінлі, який пішов у відставку почасти тому, що Держдепартамент не став робити заяви в підтримку Йованович. «Я був переконаний, що це також вчинить серйозний вплив на моральний дух дипломатичної служби і цілісність нашої роботи за кордоном», – додав Маккінлі.

Зі стенограми також стало відомо, що 3 жовтня 2019 року заступник помічника Держсекретаря США Джордж Кент направив Маккінлі інформаційну записку. У ній Маккінлі побачив ознаки «залякування й цькування» Кента з боку Державного департаменту, а також неправдивої інформації в заявах державного секретаря Помпео.


5 листопада на сайті Комітету з питань розвідки оприлюднили стенограми свідчень американського посла в ЄС Гордона Сондленда та екс-спецпредставника США в Україні Курта Волкера.

До слова, Гордон Сондленд – колишній власник готельного бізнесу та один із найбільших донорів виборчої кампанії Трампа. На цій посаді, окрім своїх основних обов’язків, він виконував роль одного з трьох негласних «кураторів» зовнішньої політики США щодо України.

Гордон Сондленд. Фото: Getty Images

До своїх свідчень, наданих раніше, Сондленд додав істотний фрагмент. У ньому посол США вперше прямо визнає, що розморожування близько $400 млн військової допомоги України залежало від початку розслідування щодо сина Байдена. Сондленд заявив, що найвище керівництво Держдепартаменту, включно з Помпео та його радником Ульріхом Брехбюлем, знало про зусилля Руді Джуліані домогтися відкриття в Україні розслідування. Однак, дипломатам доводилося закривати очі на тіньові ігри Джуліані, оскільки на його залученості в українське питання наполягав особисто Трамп.

Гордон Сондленд. Фото: CNN

У своїх свідченнях Сондленд визнає що, відповідно до його розуміння ситуації, адміністрація президента США відмовлялася погоджувати дату особистої зустрічі Трампа і Зеленського до виконання двох умов. По-перше, це публічна заява Зеленського про антикорупційне розслідування щодо Burisma. По-друге, це старт розслідування про нібито українське втручання у вибори 2016 року на користь Хілларі Клінтон. Ці вимоги «формувалися поступово, з весни до осені 2019, стаючи все більш хитромудрими»


Курт Волкер розповів, що саме адвокат Трампа сприяв негативному ставленню Трампа до України, що зводило нанівець зусилля Володимира Зеленського налагодити відносини з Вашингтоном. «Негативні історії про Україну, які просував Джуліані, були проблемою. На мій погляд, це заважало нашим можливостям будувати відносини так, як ми мали це робити», – підкреслив Волкер.

Курт Волкер. Фото: AP

На зустрічі з Трампом 23 травня 2019 року в Овальному кабінеті Білого дому Волкер, посол США в Україні Гордон Сондленд і міністр енергетики США Рік Перрі намагалися переконати американського президента в необхідності зустрічі з новообраним лідером України Володимиром Зеленським. Однак Трамп заявив, що не хоче «витрачати час на все це», озвучивши цілий ряд неприємних характеристик про Україну. За словами Волкера, у його промові звучали слова про те, що «усі вони корумповані, жахливі люди», і що «вони намагалися мені нашкодити». Він також рекомендував дипломатам «поговорити з Руді», розповів Волкер, підтверджуючи свідчення Сондленда.

Колишній спецпредставник США запевняє, що публікація скандального телефонної розмови стала для нього сюрпризом. До цього він не бачив зв’язку між політикою Білого дому щодо України та фігурами Джо Байдена і його сина.

Курт Волкер. Фото: Getty Images

Стенограма ж розмови із Зеленським стала для нього «сюрпризом» і приводом для занепокоєння. «Це знову створило проблему, адже все, що ми намагалися зробити, щоб сприяти двостороннім відносинам, посилити нашу підтримку України, зміцнити позиції проти Росії, тепер виявилося втягнутим у внутрішньополітичні дебати в США, і внутрішньополітичний наратив затьмарив такі зусилля. Я вважаю, що це вкрай несприятливо для нашої політики щодо України», – заявив Волкер.

Пізніше Дональд Трамп подякував Курту Волкеру за його свідчення і заявив, що вони свідчать про відсутність тиску на Україну. Згодом Державний департамент оголосив, що ліквідує посаду спеціального представника по Україні, яку раніше займав Курт Волкер. Очікується, що всі повноваження перейдуть іншим чиновникам Держдепартаменту, чиє портфоліо включає питання України.


Цього ж тижня були розсекречені стенограми слухань з директором з питань Європи Ради нацбезпеки США українського походження Алекса Віндмана та ексрадниці президента Трампа Фіони Гілл щодо кампанії тиску на Україну з боку президента Трампа.

Підполковник Александр Віндман детально розкрив комітетам кампанію тиску, яку проводив президент та його спільники перед телефонною розмовою. Він, як прямий свідок розмови, підтвердив, що «не було ніяких сумнівів» про те, що Трамп хотів, щоб Україна розслідувала справу проти громадянина США в обмін на проведення двосторонньої зустрічі.

Алекс Віндман. Фото: The Independent

У вступній промові він заявив про спроби «впливових осіб» за межами Білого дому сформувати «помилковий наратив» про Україну, який суперечив консенсусній думці американських чиновників у сфері національної безпеки.

Доктор Фіона Гілл детально розповіла, як високопосадовці Білого дому, у тому числі радник з питань нацбезпеки Джон Болтон, поділяли серйозну стурбованість щодо зусиль Трампа перед розмовою 25 липня підштовхнути Україну провести політично мотивовані розслідування.

Фіона Гілл. Фото: Drew Angerer/Getty Images

До того ж , Гілл назвала «фікцією заяви про те, що уряд України провадив дії, щоб зашкодити нашим виборам втручаючись у наші демократичні системи». Вона закликала конгресменів приділяти більше уваги намірам росіян перед виборами 2020 року. 


Стенограми свідчень заступника помічника держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джорджа Кента теж було розсекречено.

Джордж Кент. Фото: Andrew Harnki/AP

«Президент, говорячи спрощено, хотів, щоб президент Зеленський підійшов до мікрофона і озвучив слова «розслідування», «Байден» та «Клінтон», – йдеться у витримках зі свідчень Кента, які підтверджують численні припущення про шантаж з боку Трампа. Це є доказом того, що Трамп прагнув отримати «компромат» на політичних опонентів.

Також Кент підтвердив, що Джуліані вів «кампанію брехні» проти експосла США в Україні Марі Йованович. За словами Кента, він сам також піддавався нападкам з боку Джуліані, проте високопоставлений співробітник Держдепартаменту наказав йому «не лізти на рожен».


Невідомо, які ще докази у справі щодо імпічменту з’явилися б, якщо б на слухання прийшли деякі високопосадовці.

Джон Болтон. Фото: Win McNamee/Getty Images

Так, ексрадник Дональда Трампа з питань нацбезпеки Джон Болтон не прийшов свідчити в Конгрес. Слухання були призначені на четвер, 7 листопада. А за інформацією The New York Times, саме він володіє цінною інформацією про кампанію тиску Білого дому на Україну, що досі залишається невідомою для розслідування, і знає про «багато зустрічей і розмов».

Мік Малвейні. Фото: Axios

Виконуючий обов’язки керівника апарату Білого дому і провідний радник президента США Дональда Трампа – Мік Малвейні – теж не з’явився 8 листопада для надання свідчень. Сам Трамп стверджував, що не має нічого проти того, щоб його радник дав свідчення. «Думаю, це пішло б на користь», –заявив президент журналістам.


Наприкінці тижня Дональд Трамп заявив, що Білий дім вірогідно опублікує стенограму другої розмови з Володимиром Зеленським у вівторок, 12 листопада. Найімовірніше йдеться про телефонну розмову 21 квітня – після оголошення даних екзитполів президентських виборів.


У свою чергу депутати-республіканці хочуть викликати для дачі свідчень у Конгресі Хантера Байдена, а також інформатора, який поскаржився на розмову президента США з президентом України, і особа якого повинна бути розсекречена.

Хантер Байден. Фото: Vanity Fair

Член Комітету з розвідки Палати представників республіканець Девін Нуньєс заявив, що свідчення Хантера Байдена підвищили б прозорість у «непрозорій та несправедливій процедурі, а досвід з перших рук Байдена-молодшого у справі української енергетичної компанії Burisma зміг би допомогти американській громадськості зрозуміти природу та масштаби повсюдної корупції в Україні».

Виклик нових свідків у справі імпічменту має затвердити більшість Палати представників, що нині за демократами. Однак голова Комітету з розвідки конгресмен-демократ Адам Шифф уже заявив, що комітет негайно розгляне запрошення до Конгресу цих свідків. 

Крім Байдена і інформатора, республіканці хочуть заслухати показання Олександри Халупи, американки українського походження. У 2016 році вона працювала на Національний комітет демократів, була залучена до передвиборної кампанії Гілларі Клінтон.


Американські ЗМІ повідомляють, що демократи в Палаті представників наполегливо прагнуть завершити історичне багатотижневе розслідування проти Трампа до початку 2020 року, потенційно намагаючись провести кульмінаційне голосування за імпічмент перед Різдвом. Наразі підійшов до завершення етап закритих свідчень та оприлюднення тисячі сторінок розсекречених стенограм, і зараз переходять до другої фази – відкритих слухань, щоби поінформувати по суті розслідування американську публіку.

Демократи Нижньої палати та спікер Ненсі Пелосі. Фото: Esquire

Важливо нагадати, що імпічмент не є усуненням президента з посади. Це висування Конгресом звинувачень державному службовцю за ймовірно вчинені злочини, що може стати основою для судового розгляду. Після затвердження простою більшістю в Нижній палаті імпічмент може стати основою для судового розгляду, який проходить вже у Сенаті, тобто Вищій палаті. Там сенатори пеертворються на присяжних та можуть визнати президента винуватим 2/3 голосів.

Головне фото: Politico