Як відбувається «початок кінця» у Венесуелі

20 квітня лідер опозиційного руху Венесуели анонсував початок фінальної стадії повалення диктатури президента Ніколаса Мадуро, що отримала назву «Операція Свобода».

Гуайдо закликав націю мобілізуватися 1 травня для найбільшого в історії країни маршу. Пізніше він нагадав військовим про історичну можливість стати на сторону свободи й остаточно припинити підтримувати режим Мадуро.

У відповідь на заклики свого конкурента чинний глава Венесуели оголосив про вихід країни з Організації американських держав, яку назвав «міністерством колоній США». На початку квітня ОАД визнала тимчасовим президентом Венесуели Хуана Гуайдо та погодила його представника.

30 квітня, після того як головні підрозділи збройних сил підтримали Операцію Свобода, опозиційний лідер оголосив початок її останньої фази. На опублікованому відео Гуайдо звертається до людей разом із військовими та звільненим опозиційним політиком Леопольдо Лопесом, що відбував домашній арешт з 2014 року.

У свою чергу уряд Венесуели одразу заявив про державну зраду з боку тих військовослужбовців, що намагаються провести переворот, а згодом по країні обмежили доступ до соцмереж.

На вулиці 65 міст Венесуели вийшли тисячі маніфестантів, на військових базах почалися сутички та перестрілки. У столиці, Каракасі, поліція застосувала сльозогінний газ проти прихильників Гуайдо, а броньовики Нацгвардії, лояльної до Мадуро, вчинили наїзд на натовп, травмувавши декількох мітингарів. Повідомляється про більше ніж сотню поранених та одну жертву серед опозиційних активістів.

В онлайн-режимі висловлювали підтримку протестувальникам президенти Аргентини, Бразилії, Еквадору, президент Європарламенту. Група Ліми (наднаціональна організація країн Південної Америки – прим. ред.) вранці визнала конституційність процесу, початого венесуельським народом, та відмовилася називати це державним переворотом. Інший бік зайняли Росія, Іран, Туреччина та Куба, при чому у відповідь на позицію останньої Дональд Трамп одразу пригрозив ембарго та санкціями. Згодом Федеральне авіаційне управління США заборонило американським авіакомпаніям здійснювати низькі польоти над Венесуелою.

Держсекретар США Майк Помпео заявив, що США готові на військові дії в разі необхідності, а також повідомив, що Мадуро був готовий втекти на Кубу, але Росія його відмовила. В російському МЗС відреагували на цю заяву, заперечивши твердження Помпео та назвавши їх «черговою спробою деморалізувати венесуельців» та «частиною інформаційної війни».

Що стосується головних опонентів, Хуан Гуайдо ще раз підкреслив, що армія тепер остаточно на його боці, а також наголосив на важливості продовження мобілізації 1 травня. Ніколас Мадуро у свою чергу назвав спробу перевороту «проваленою», пообіцяв, що учасники нової хвилі антиурядових протестів не залишаться непокараними, та побажав усім щасливого Дня праці.

1 травня відбулося 327 демонстрацій по всій країні, включно з проурядовими. Наприкінці дня Гуайдо повідомив про другу смерть серед демонстрантів та оголосив загальний страйк 2 травня. «Усі працівники та держслужбовці повинні залишити свої робочі місця, вимагаючи припинення узурпації», – написав Гуайдо у Twiiter.

Нагадаємо, з січня Венесуела переживає гостру політичну, економічну кризу, а також переступила поріг гуманітарної катастрофи. Після того, як Ніколас Мадуро заступив на посаду глави держави на другий термін, почалися масові акції протесту, а голова Національної асамблеї, опозиціонер Хуан Гуайдо оголосив себе тимчасовим виконувачем обов’язків президента.

Головне фото: Twitter @jguaido