Дари смерті та накрита пледом репутація. Як не варто вести дипломатію з Китаєм

Дипломатична практика свідчить, що співпраця з азійськими країнами може ускладнюватися через їхню особливу церемоніальність та відмінні від Європи ціннісні орієнтири. Внутрішній дворик розповідає, чому не варто гратись у лицаря з першою леді Китаю, дарувати китайцям годинники, та нагадувати їм про Опіумні війни. 

Міністерка транспорту Великої Британії та дари смерті

У 2015 році до китайського Тайваню з робочим візитом завітала керівниця британського транспортного відомства баронеса Сьюзан Крамер. Зустріч пройшла успішно і пані Крамер шанобливо презентувала меру Тайбея До Вень Джею вишуканий подарунок – годинник. Але, як виявиться пізніше, вишуканим його вважали би у Європі, а у Китаї годинники вважають символом зворотнього відліку часу, який лишився людині до смерті. Тому зазвичай таких подарунків не дарують тим, кому бажають ще довго походити по нашій планеті.

Фото: Українські новини

Дипломатичний скандал намагались зам’яти обидві сторони. Баронеса присоромлено пояснювала, що в Англії годинник символізує цінність часу, а мер Тайбею віджартовувався, що недавно був у лікаря і жодних проблем зі здоров’ям не має.

Але жарти До Вань Джея принесли йому ще більше неспокою, коли допитливі журналісти, намагаючись роздмухати тліючий конфлікт, закидали мера запитаннями, що він робитиме зі своїм англійським даром. Фразу про те, що він або передарує комусь годинник, або віддасть його на металобрухт, швидко підхопила західна преса і службі Тайбея довелося ще довго пояснювати, що мер так жартував.

Як Путін мало не накрив пледом репутацію першої леді Китаю

У вічного президента Росії іноді виникали складнощі з дипломатичним протоколом, але один випадок у Китаї мало не вартував хорошої слави Пен Ліюань, дружині президента Сі Цзіньпіна. Коли Путін приїжджав до Пекіна на саміт АТЕС (Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво), протоколісти посадили його біля першої леді Китаю. І дарма, тому що Володимиру Володимировичу захотілось проявити галантність та накрити плечі китаянки пледом.

 Фото: Кореспондент.нет

 Очільнику Кремля варто було знати, що в китайській традиції будь-які доторки, особливо до голови, є неприпустимими. І нехай Пен Ліюань не залишилась в тому пледі і 5 секунд, швидко віддавши його помічникові, китайські медіа вибухнули заявами про недоречний флірт, російську безтактність і скомпрометованість першої леді. Сцену транслювало державне телебачення Китаю, потім його радісно підхопили блогери, спецлужби мали клопіт з видаленням матеріалу звідусюди, а дружина китайського президента – з поверненням душевної рівноваги.

Як тричі пожартувати над китайцями і заслужити клеймо расиста: майстер-клас від герцога Філіпа Единбурзького.

Під час офіційного візиту британської королівської сім’ї в Китай у 1986 році герцог Единбурзький вирішив дуже своєрідно пожартувати. На зустрічі з англійськими студентами, які перебували в Піднебесній за обміном, чоловік королеви видав підбадьорююче «пробудете тут ще довше, у вас окосіють очі».

На зустрічі зі Світовим фондом дикої природи королівський стендап продовжився. Філіпп заявив: «Якщо у чогось є 4 ноги, але воно не стілець; якщо у цього є 2 крила і воно літає, але це – не літак; якщо воно плаває, але це – не підводний човен – китайці його з’їдять». А по поверненню до Великої Британії герцог ще й пожалівся, що Пекін – жахливе місто.

YouTube
Принц Філіпп фотографу: «Just take the ****ing picture». The Royal Family Channel 

На реакцію світової преси та звинувачення у расизмі та старомодному імперстві Філіпп і не подумав визнавати свою провину, натомість оголосив, що якщо китайці не образилися, то і журналістам ображатися немає причин.

Варто відмітити, що особливе ставлення до Китаю тут ні до чого – чоловік королеви майстерно потрапляв в незручні ситуації. До ювілею герцога Единбурзького навіть випустили книжку «90 ляпів за 90 років», що розійшлася у рекордно короткі терміни.

Як принц Вільям мовчки виправляв дідусеві ляпи

Після «тріумфального» візиту Філіппа Единбурзького, високі китайсько-британські зустрічі закінчились на 30 років. Тож коли у лютому 2015-го в Китай приїхав принц Вільям, на нього дивилися з підозрою. Спадкоємець британського престолу поводив себе ідеально ввічливо, називав свій візит «найважливішим у житті», грав у футбол в Шанхаї і вчасно казав «Ніхао».

 Вільям в Китаї

Навіть коли Вільяма, захисника тварин, привели в святилище слонів, він продовжував мило посміхатись і жодного разу не проколовся за весь час своєї подорожі, чим сповідував у пам’яті китайців дідові гріхи.

Фото: BBC News

Як не варто дарувати китайцям квіти

Але на Вільямі британські поневіряння в Піднебесній не закінчились. У листопаді 2010 року прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон завітав до Китаю. В Британії існує традиція асоціювати червоні маки з закінченням Першої Світової, і в знак поваги до полеглих військових, прем’єр-міністр і члени його делегації вплели в петлиці червоні маки.

 Фото: armedia.am

Але в Китаї квіти маку мають зовсім інше сенсове навантаження: для китайців вони символізують Опіумні війни, під час яких Піднебесна воювала саме з британцями.

Олена Мартинюк

Підготовано за матеріалами:

Ошибки президентов. Коллекция фактов, Голос Америки.

Дипломатические ляпы: как испортить все на переговорах в Китае, laowai.ru