Історія заснування та роботи британського консульства у Львові

У лютому 1905 року, зважаючи на розвиток торговельно-економічних відносин і присутність значної кількості британських підданих на Галичині, уряд Великої Британії через свого посла сера Френсіса Планкетта повідомив офіційному Відню про намір відкрити у Львові віце-консульство, яке б підпорядковувалось Генеральному консульству у Відні.

Британським віце-консулом у Львові мав стати професор Львівської політехніки та Львівської торговельної академії Роман Залозецький. 15 лютого 1905 року на його ім’я Генеральний консул Великої Британії у Відні Пауль фон Шеллер виписав консульський патент.

Проте отримання екзекватури наштовхнулося на несподівану перепону. Нею стала саме його посада професора Львівської торговельної академії. Вона вважалася посадою державного службовця, а згідно з Декретом Придворної Канцелярії 1832 року чиновникам заборонялося вступати на службу до іноземних консульств. Ще однією перешкодою було те, що професор Роман Залозецький мав звання офіцера інженерних військ Ландверу.

Водночас пан Залозецький був тісно пов’язаний із нафтовою промисловістю в регіоні. Він представляв інтереси кількох британських та французьких нафтових компаній, що працювали на Галичині.

Отож, у цьому випадку йшлося не просто про звичайного державного чиновника, а про відомого науковця, автора багатьох наукових праць і підручників, засновника і редактора професійного часопису «Нафта», дійсного члена Наукового товариства імені Шевченка, професора Львівської торговельної академії і Львівської політехніки, члена-кореспондента Технічного товариства у Санкт-Петербурзі й радника австрійського уряду.

Тому Посольство Британії у Відні виявило наполегливість і звернулось з проханням до Австрійського Уряду зробити виняток щодо професора Романа Залозецького. Така тверда позиція британської дипломатії справила потрібне враження і у жовтні 1905 року Залозецький був визнаний Почесним віце-консулом Великої Британії у Львові. Однак офіцерське звання все-таки довелося скласти.

Фото: Одна з адрес, за якою у міжвоєнний період було розташоване консульство Великої Британії у Львові. Вулиця Академіка Богомольця, 1 (колишня вулиця Асника)

Консульство розмістилося у будинку самого професора Залозецького – так звана «Villa Romana» – на вулиці Альфреда Потоцького, 39. Цей будинок, на жаль, не зберігся, а на його місці у 1950-х роках була зведена новобудова.

Після закінчення Першої світової війни й відновлення незалежної Польської Держави у Львові було знову відкрито Консульство Великої Британії.

За деякими даними, британським консулом у Львові тоді був полковник Вайтхед.  Приміщення консульства містилось у центрі міста на вулиці Асника, 1 – в кутовому будинку, спорудженому 1906 році, у стилі історизму за проектом Яна Шульца. Тепер це вулиця Академіка Богомольця, 1.

Наступником полковника Вайтхеда був Тейлор Берті, а консульство було розташоване на вулиці Генрика Сенкевича, 9. Зараз – вулиця Миколи Вороного.

Останнім британським консулом у Львові став Джордж Скотт. Його предок у 1883 році переселився до Галичини, щоб працювати у нафтовій промисловості в районі селища Ропєнька, тепер це Підкарпатське воєводство, Польща. Сам Джордж Скотт народився приблизно 1890 року, був одружений з Ядвігою Павловською, яка походила зі старовинної шляхетської родини. З початком Другої світової війни Джордж Скотт разом з іншими британськими дипломатами був евакуйований до Британії. Є різні дані щодо розташування консульства – воно працювало або на вулиці Коральницькій, 8, яка тепер є вулицею Августина Волошина, або на вулиці Коральницькій, 1.

10 жовтня 2016 року на фасаді будівлі, де було розташоване Консульство Великої Британії, відкрили інформаційну табличку. Це відбулося в межах проекту, який спрямований на вшанування тривалої історії дипломатичної дружби між Львовом та іншими державами.

«Це для мене велика честь відкривати меморіальну дошку на будинку, де було Британське Консульство майже 100 років тому. Як сказав британський міністр закордонних справ два тижні тому, коли він був в Україні, Великобританія стояла і продовжує стояти пліч-о-пліч з Україною», – зазначила під час відкриття таблички Джудіт Гоф, Надзвичайний та Повноважний Посол Великобританії в Україні.

Фото: Кінний екіпаж на розі вулиць Асника і Панської (тепер вулиця Богомольця і вулиця Франка), 1906 рік (Львівський історичний музей)
Фото: Будинок, у якому також містилось консульство Великої Британії у Львові у міжвоєнний період на вулиці Генрика Сенкевича, 9 (тепер вулиця Миколи Вороного)
Фото: Останній британський консул у міжвоєнному Львові Джордж Скотт, його дружина Ядвіга та син Елджин Джордж Скотт, пілот королівських ВПС 

Джерела:

Матеріали з книги Leopolis Consulari. Сторінками історії консульського Львова
(2-ге видання)

У Львові ознакували будівлю, де у 1918-1939 рр. було Консульство Великої Британії – galinfo.com.ua