Дипломатія панд

Найкращі дипломати Китаю – це ті, хто весь день сидить і їсть бамбук.

Для налагодження відносин з іноземними державами китайці використовують так звану дипломатію панд, що передбачає використання східних ведмедиків в якості дипломатичних подарунків.

Перші панди були подаровані Китаєм США у 30-х роках як знак дружби між урядом Чан Кайши та американським народом. Вони проїхали по Штатах та викликали неймовірний ажіотаж. У 50-х роках чорно-білі велетні відправилися у Радянський Союз.

Першого самця китайці відправили на знак подяки за те, що СРСР першим визнав новий Китай. Друга ж панда мала бути дівчинкою, проте через складні стосунки Китаю та СРСР до Московського зоопарку приїхав ще один хлопчик, позбавивши Радянський Союз можливості схрещувати панд. Загалом з 1957 по 1982 рік Китай подарував  9 країнам світу 23 живих панди.

Китай і зараз надсилає панд своїм союзникам, проте не задарма. Адже усі панди, які живуть у зоопарках світу, продовжують бути власністю Китаю. З 1984 року діє проект під назвою «Оренда панд». Договір укладається на 10 років, при цьому зоопарки, які приймають панд, повинні виплачувати китайському уряду орендну плату в розмірі 1 млн доларів США в рік за кожну особину.

Усі чорно-білі дитинчата, що народилися в період оренди, стають власністю КНР. Їх можна відкликати  додому раніше, як це сталося із ведмежам Тай Шен, що народилося в Америці у 2009 році.

Зараз китайські панди живуть в Японії, Німеччині, США, Ізраїлі, Південній Кореї, Фінляндії тощо. Зокрема в Берлінському зоопарку ще раніше жила пара панд, яка так і не змогла дати потомство. Нових панд з Китаю у 2017 приймала  сама Ангела Меркель.

Фінляндія ж сприйняла панда-дипломатію з меншим ентузіазмом. Тамтешній муніципалітет намагався через суд зупинити передачу коштовних тварин, адже самі лише інвестиції в будівництво інфраструктури для панд мало би коштувати 8,2 млн євро.

Свого часу Vox підготувало відео про панда-дипломатію, перегянути яке ви можете за посиланням  (обережно, відео англійською мовою).

 Дарина Кухар