Зіткнення цивілізацій: померлий посол та відхилений дар

Усі хороші дипломати мусять бути людьми політики, але далеко не усі політики здатні бути хорошими дипломатами. Дипломатія – це, перш за все, тонкощі. Теоретично, їх можна уникнути, знаючи як молитву дипломатичний протокол, практично – казуси трапляються протягом усієї історії дипломатії.

Культурна особливість азійських країн часто збиває з пантелику непризвичаєний західний світ. У книзі «Переговори навколо культур» Реймонда Кохена описано дуже показовий випадок різниці між японською і американською культурою.

У 1938 році у Вашингтоні помер колишній посол Японської Імперії в Сполучених Штатах. Франклін Рузвельт неодноразово зустрічався з азійським амбасадором і пройнявся до нього почуттям глибокої поваги і симпатії. Як жест доброї волі, Рузвельт виділив крейсер для негайної доставки тіла дипломата в Японію, будучи щиро переконаним, що робить гарний та урочистий вчинок.

Президент США Франклін Рузвельт. Фото: Cocina y Vino

Проте американський істеблішмент зустрівся із різкою негативною реакцією японців на цей вчинок. В Японії існує особлива процедура прощання з небіжчиками, порушення якої є образою честі і дипломатичним скандалом. Очікуючи складної церемонії, якою США мали би продемонструвати своє ставлення, японці побачили, як тіло дипломата перевезли без потрібних почестей, які для азійської традиції є необхідними.

Японський квартал у Вашингтоні часів 30-х років. Фото: GramUnion

На цьому конфуз не закінчився, а лише набрав обертів. Після прибуття крейсеру до Японії, один із японських підприємців презентував капітану корабля декілька коштовних перлин. Капітан відразу відмовився від подарунку, оскільки те, що японці сприймають як дар, американці сприймають як хабар. Японці знову відчули себе ображеними, тому що відмова від подарунків в японській культурі дорівнює розірванню стосунків.

Фото: Regnum.ru

Цікаво, що японці є такими принциповими далеко не у всіх питаннях.

У 1970-ті роки, в розпал торговельної війни між США та Японією, США вимагали від Токіо ревальвації єни на 17%. Японський амбсадор у відповідь заявив, що подібну пропозицію неможливо прийняти, оскільки чотири десятиріччя тому члени японського уряду, які прийняли аналогічну (17-відсоткову) ухвалу, були змушені вчинити харакірі, щоб уникнути ганьби.

Із ситуації вийшли у кращих традиціях маркетингу. Японія швидко погодилася на ревальвацію – але в розмірі 16,9%.  Так невелика частина відсотку врятувала японських чиновників від ритуального самовбивства, а у американського уряду стало на один головний біль менше.

За матеріалами газети «День»

Фото з обкладинки: SoraNews24

Олена Мартинюк