Консульство почесного промисловця. Латвія

Розповідаємо вам про історію консульських відносин між Львовом та Латвією

Після німецької революції 1918 року, територія сучасної Латвії опинилася в умовах фактичної окупації німецькими військами.

17 листопада 1918 року Латиська тимчасова національна рада та Демократичний блок сформували перший парламент Латвії. Його почали називати Народною радою.

Наступного дня цей парламент оголосив про створення незалежної та демократичної республіки Латвія.

Протягом наступних двох років держава перебувала у стані війни з більшовиками. Для збереження незалежності уряд Латвії вимушений був декілька місяців працювати на кораблі у відкритому морі. Латвійцям вдалося неможливе — за підтримки естонських військ звільнити країну та домогтися визнання радянською Росією у 1920 році.

Країна витримала випробування та зберегла свій демократичний устрій, після чого почала налагоджувати стосунки з іншими державами. 27 січня 1921 року Латвію визнає Польща, що створює офіційні зв’язки між державами.

Перше консульство Латвійської Республіки у Львові розпочало роботу влітку 1929 року. Установа опікувалася усіма східними територіями Речі Посполитої включно з українськими землями.

Почесним консулом Латвійської Республіки у травні 1929 р. було призначено нафтового промисловця Віта Сулімірського (Wit Sulimirski). Консульство Латвії знайшло прихисток на тодішній вулиці Романовича, 1 (тепер вул. Саксаганського, 1, тут знаходиться корпус біологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка).

Будівля на вул. Саксаганського, 1 (колишня вул. Романовича), у якій в службових приміщеннях Дністрянської нафтової спілки “Десна” у 1929–1939 рр. працювало
Почесне консульство Латвійської Республіки у Львові

Також тут знаходився Польсько-американський еміграційний (колонізаційний) синдикат.

Як знаний бізнесмен, Віт Сулімірський мав тісні зв’язки з місцевими підприємцями. Саме ж консульство співпрацювало з великими газовими гравцями тогочасної Галичини.

Тривало це до 1939 року, коли на захід України прийшла радянська влада.

Діяльність Латвійського консульства загалом тривала до вересня 1939 року та була припинена через початок Другої світової війни.

19 квітня минулого року у Львові на фасаді будинку, де колись працювала установа, міський голова Львова спільно з Надзвичайним та Повноважним послом Юрісом Пойкансом та Почесним консулом Латвії Володимиром Гарцулою відкрили інформаційну таблицю Почесного Латвійського Консульства. Подія відбулася в межах проекту «Дипломатичний Львів».

Інформаційна табличка на вул. Саксаганського, 1

Джерела
Leopolis Consulari. Сторінками історії консульського Львова (2-ге видання)

Листопадова революція

Історія Латвії

Вулиця Саксаганського

День Батлійського моря

Війна за незалежність Латвії

На фасаді будинку відкрили інформаційну таблицю Почесного Латвійського Консульства