Паркінг на місці консульства. Представництво Югославії у Львові

В рамках проекту «Дипломатичний Львів» розповідаємо вам про консульство Югославії, що почало працювати у нашому місті в міжвоєнний період. Сьогодні від цієї держави лишилися лише історичні згадки. Так само не існує вже і будівлі консульства, де працювали югославські дипломати. Про його створення та роботу – в нашому матеріалі.

В кінці жовтня 1918 року на карті Європи з руїн Австро-Угорської імперії постала нова країна. Території, переважно заселені слов’янськими народами об’єднали в державу, що отримала назву Королівство Сербів, Хорватів і Словенців.

Штучно створена держава довгий час перебувала в режимі шторму: серби не хотіли жити зі словенцями та хорватами, хорвати були не завдоволені тим, що головою країни став словенець і так далі.

Врешті-решт, до території держави приєдналося Королівство Сербія, що встигло об’єднатися із чорногорським королівством. Цього ж року північніше своє формування проходила Друга Річ Посполита.

Майже одразу після створення молоді держави встановили дипломатичні відносини. Посольство Польщі в Белграді офіційно розпочало свою роботу 1 січня 1919 року, а першим його керівником став Чеслав Прушинський.

У 1929 році в Королівстві розпочинається «сербізація» влади та відбувається адміністративна реформа. В результаті політичних змін держава змінює назву на Короліство Югославія.

На початку 1930-х рр. Королівський Уряд Югославії ухвалив рішення про відкриття у Львові консульської установи, яку очолив Почесний консул. 17 вересня 1934 року Король Югославії Олександр І підписав консульський патент на ім’я спадкового галицького шляхтича, доктора філософії і магістра фармакології Броніслава Височанського.

Консульський патент, що видав Король Югославії Олександр І Почесному консулу Югославії у Львові Броніславу Височанському, 17 вересня 1934 р.

На момент призначення на посаду Почесного консула йому виповнилось 53 роки. Він був акціонером, співвласником і генеральним директором фірми «Міколяш і Спілка» у Львові. Крім цього, Височанський також був письменником, автором декількох книжок. Вже 19 жовтня 1934 року Президент Другої Речі Посполитої Мосціцький підписав консульську екзекватуру для Височанського.

За свою діяльність як Почесного консула Височанський був нагороджений югославським орденом Св. Сави ІІІ ступеня (командорським хрестом) – нагородою, що присуджували за досягнення у сфері науки, культури, освіти, у державній службі та за заслуги перед югославським Королем, Державою і Народом.

Юрисдикція консульства поширювалась тільки на Львів. Саме воно знаходилося у пасажі Міколяша – критій різнобарвним склом галереї, що сполучала вул. Коперника та вул. Круту (нині вул. Вороного).

Пасаж Міколяша, що сполучав вул. Коперника та вул. Круту (нині вул. Вороного), де було розташоване Почесне консульство Королівства Югославії. Нині не існує.

Весною цього року частину пасажу планували відновити під час будівництва готелю. Проте місцеві мешканці висказались проти таких ідей, тепер у планах – будівництво підземного паркінгу на місці, де колись розташовувалося консульство держави, яка сама давно перестала існувати.

Збудований у сецесійному стилі за архітектурним проектом І. Левинського і А. Захаревича наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст., пасаж був одним з улюблених місць дозвілля львів’ян. Тут працювали 2 кінотеатри, ресторани, кав’ярні, бутіки, крамниці, офіси. На початку Другої світової війни пасаж був розбомблений і після війни його не відновили.
Руїни пасажу Міколяша, фото: Твоє місто

Джерела:

Leopolis Consulari. Сторінками історії консульського Львова (2-ге видання)

Всесвітня історія. Навчально-практичний довідник за О. В. Гісем, О. О. Мартинюк

Готель заміст паркінгу та пасаж Міколяша. Як планують змінити вулицю Вороного. Візуалізація – Твоє місто

У Львові передумали відновлювати пасаж Міколяша – Твоє місто