Розбираємося, чому російських спостерігачів не буде на українських виборах

26 лютого Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо спостереження за виборчим процесом в Україні», що затвердили у Верховній Раді ще 7 лютого. Про це повідомляє УНН.

Так, спостерігачами на будь-яких українських виборах не можуть бути громадяни країни-агресора, а також особи, висунуті державою-агресором. Цей закон стосується також і міжнародних спостерігачів.

Почалося все з того, що Павло Клімкін 9 січня повідомив у своєму Facebook, що МЗС не буде реєструвати росіян як міжнародних спостерігачів від ОБСЄ на вибори президента, що пройдуть цього березня.

Пізніше у своєму Twitter він додав, що навіть «У марсіан більше шансів поспостерігати за українськими виборами».

Росія заявила, що буде вимагати участі своїх спостерігачів на українських виборах, інформує Радіо Свобода. «Існує міжнародне право і міжнародно усталена практика, за якою наші спостерігачі мають право брати участь у процедурі спостереження за українськими виборами. Із цього й будемо виходити», – заявив заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін.

7 лютого, відразу як у Раді затвердили законопроект, Інгіборг Солрун Гісладоттір, директорка Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ), надіслала до МЗС України лист, у якому висловила жаль щодо заборони росіянам бути спостерігачами на українських виборах.

До цього вона додала: «Рішення про відмову в акредитації громадянам однієї з держав-учасниць є безпрецедентним і суперечить зобов’язанням усіх держав-учасниць запросити спостерігачів від будь-яких інших держав-учасниць ОБСЄ, які, можливо, захочуть спостерігати за виборчими процедурами».

Того ж дня, 7 лютого, Курт Волкер, спецпредставник США по Україні, заявив: «Україні потрібні спостерігачі БДІПЛ, щоб довести, що вона дотримується демократичних стандартів. В іншому випадку це дозволить людям ставити під сумнів вибори. Задовільно, якщо російські спостерігачі є її частиною, але під керівництвом БДІПЛ. Без ігор. Україна повинна бути впевнена в своїх демократичних інститутах». Про це повідомляє УНН.

Додамо, що у грудні ЦВК закрила виборчі дільниці в РФ, перенісши їх до посольств України в Грузії, Фінляндії та Казахстані, пише Укрінформ.

Фото: Twitter