Світові наслідки ліквідації ракетного Договору між Росією та США

Фото: Куля News

На початку лютого США та РФ оголосили про вихід із Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (ДРСМД). Спробуємо розібратися, як на це відреагували світові лідери, які перспективи та небезпеки відкрилися для України.

4 грудня 2018 року на зустрічі країн-членів НАТО у Брюсселі держсекретар США Майк Помпео заявив, що у зв’язку із грубим порушенням Росією Договору, США призупинять виконання своїх зобов’язань за 60 днів, якщо Росія не повернеться до повного виконання умов.

Все почалося ще зі звинувачень 2012 року, а офіційні підтвердження з’явилися кілька років тому. Один із найгучніших скандалів стосувався комлексу «Іскандер», який росіяни розмістили під час військових навчань у Калінінграді, усвідомлюючи, що дальність польоту комплексу може досягти 700 км.

1 лютого, так як Росія не відповіла на закиди, Президент США Дональд Трамп оголосив про початок піврічної процедури виходу. Наступного дня дзеркальну заяву зробив і Володимир Путін, передає про це УНІАН.

Нагадаємо, що цей договір був підписаний 1987 року Рональдом Рейганом та Михайлом Горбачовим, і передбачав знищення ракет дальністю дії у 500-5500 км та їх пускових установок. Небезпека такої дальності в тому, що ракети майже повністю покривали Європу і європейську частину СРСР, тож у роззброєнні були зацікавлені обидві сторони. Після розпаду СРСР та перепідписання договору у 1992 році, до нього доєдналася і сучасна Україна.

На нещодавній Мюнхенській конференції з питань безпеки одразу декілька країн-членів Альянсу визнали за Росією невиконання ракетного договору. Таку заяву зробив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, передає UNN.

На цій же конференції Ангела Меркель, німецька канцлерка, сказала, що для Європи, зважаючи на довготривалі порушення Росією договору, його розрив – дуже погана новина, передає The National. Але, додала вона, це реальність, і Європі нічого не залишається, як лише підтримати США. Це викликало «цікаву ситуацію», за словами німецької лідерки, коли США та РФ розірвали договір, що впливав на Європейський регіон, країни якого не брали участі в договорі.

Водночас Ангела Меркель висловила надію, що Китай доєднається до програми роззброєння і, якщо той виявить бажання підписати із США угоду, то Європа цьому буде рада, передає Радіо Свобода.

Які ж наслідки принесе розрив угоди для України?

Оскільки 1992 року Україна стала частиною договору, то не могла розробляти ракети середньої та малої дальності уже впродовж 27 років.

«Україна отримає свободу в розробці, випробуваннях та розміщенні наземних балістичних і крилатих ракет», – каже Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, а зараз – експерт аналітичного центру Brookings Institution. «На місці українців я б поставив собі запитання: “А чому я повинен виконувати угоду, з якої виходять і, росіяни і американці?”», – додав посол в інтерв’ю Радіо Свобода.

Фото: Куля News