Як закінчився шатдаун та суперечка американців щодо стіни з Мексикою

Після протяжної затримки в роботі уряду та суперечок щодо виділення коштів на будівництво стіни на кордоні США та Мексики республіканці та демократи досягли компромісу.

Конгрес США ухвалив бюджет на 2019 рік, в якому закладено 1,37 млрд доларів на будівництво стіни на кордоні з Мексикою, повідомляє Громадське.

Що передувало цьому рішенню?

Ще під час своєї передвиборчої кампанії президент Дональд Трамп обіцяв відгородитися від біженців з країн Латинської Америки стіною на кордоні з Мексикою.

Конгрес в обличчі представників Демократичної партії не хотів виділяти 5 млрд доларів на такий амбітний проект, як того хотів президент Трамп, тому в кінці грудня робота по узгодженню бюджету на 2019 рік припинилася.

В США це називають шатдауном і він часто залишає без зарплатні купу держслужбовців. Ця зупинка стала рекордною за своєю продовжуваністю і тривала 35 днів.

Після останніх компромісів уряд відновив роботу, але питання фінансування стіни залишалося відкритим. Тоді Трамп пригрозив введенням надзвичайного стану, аби зібрати необхідну суму. Вчора бюджет таки ухвалили і виділили кошти на будівництво до вересня цього року.

Тепер справа за президентом: він має підписати бюджет, але багато хто з сенаторів попереджав, що, до всього, Трамп введе і надзвичайний стан. Наміри президента підтвердили у Білому Домі, повідомляє AP News.

«Ця ситуація добре висвітлює небезпеку зловживання цим сорокарічним актом (президент має право впроваджувати надзвичайний стан для фінансування своїх амбітних проектів. Така можливість надана голові держави 1976 року під час холодної війни з СРСР – ред.). Трамп ігнорує всі конституційні практики і намагається взяти ситуацію силою», – прокоментував ситуацію журналіст Euronews Аласдеїр Стендфорд.

Останній великий шатдаун в Америці тривав 2013 року, коли уряд не міг погодити фінансування проекту Obamacare – ініціативи президента Барака Обами, що покликана була зробити медицину в США доступнішою. 16 днів без ухваленого бюджету коштували країні понад 2 млрд доларів. Коштовність цьогорічного склала 11 млрд.

Фото: Reuters