Дипломатичний Львів. Про роботу консульства Іспанії у Львові

У першій половині 19 сторіччя відкрилося перше в Україні іспанське дипломатичне представництво – консульство в Одесі.

Міністерству закордонних справ Польщі 1 грудня 1930 року був представлений консульський патент, згідно з яким консул Іспанії у Варшаві пан Альбелі-і-Ауде надавав повноваження Почесного віце-консула Іспанії у Львові Владиславу Матцке з юрисдикцією, що поширювалася на Львівське, Станіславівське, Тернопільське і Волинське воєводства з резиденцією у Львові.

Міністерство закордонних справ Польщі висловило здивування з приводу того, що консульський патент підписав лише консул у Варшаві, а не глава держави чи Міністр закордонних справ, як це прийнято в практиці дипломатичних та консульських відносин. Проте, Міністерство закордонних справ Іспанії пояснило, що консул Альбелі діяв відповідно до прийнятого 1929 року «Регламенту діяльності почесних віце-консулів і консульських агентів Іспанії за кордоном».

Призначений Почесним віце-консулом інженер Владислав Матцке був директором і членом спостережної ради відомої у Львові фірми керамічних виробів, президентом Асоціації кераміків Східної Малопольщі, депутатом Львівської міської ради, а також суддею у цивільних справах у Львівському торговому суді. У січні 1932 року він отримав екзекватуру за підписом Міністра закордонних справ Польщі Авґуста Залеського. Віце-консульство містилось у будівлі акціонерного товариства «Фабрика керамічних виробів Радзивілл, Віммер і Желенські» на вулиці Гербуртів, 1 (тепер вулиця Глінки, 1а).

Фото: Вулиця Глінки, 1а (колишня вулиця Гербуртів). Будівля, де у 30-х роках ХХ століття було розташоване Почесне віце-консульство Іспанії у Львові

Варто зазначити, що Іспанія увійшла в ХХ сторіччя з величезною економічною кризою.

Під час Першої світової війни Іспанія зберігала нейтралітет. Позаяк польську незалежність підтримувала Антанта, то Іспанія вирішила почати дружбу і співробітництво із новоствореною державою за допомогою відкриття дипломатичних представництв. Але після війни в країні настав економічний спад, зменшився експорт, загострилась політична боротьба.

Це вилилося в державний переворот, здійснений генералом Примо де Рібера. Він впровадив військову диктатуру, що зберігалася до 1930 року. Наступна епоха також ознаменувалася великими політичними кризами і безладдям. Лютневі вибори 1936 року стали тріумфом лівих партій у так званому Народному Фронті. 13 липня був убитий Кальво Солето, глава Національного Блоку, що об’єднував монархістів Іспанського Відновлення і традиціоналістів. 17 липня відбулося повстання гарнізонів Іспанської Африки, що розділило Іспанію на дві частини. 1 жовтня генерал Франко був проголошений головою держави в національній зоні і визнаний головою в Німеччині й Італії.

Генерал Франко. Фото: Прямий

Польща встановила дипломатичні відносини з Іспанією 30 травня 1919 року. У післявоєнний період польський уряд не визнав уряд генерала Франко, тож дипломатичні відносини відновилися лише 31 січня 1977 року, після повернення конституційної монархії в Іспанії.

Іспанське почесне віце-консульство функціонувало у Львові під час громадянської війни в Іспанії (1936-1939 роки) і перейшло у підпорядкування нової влади в Іспанії після того, як 18 лютого 1939 року Польща де-юре визнала Уряд генерала Франко. Установа припинила свою роботу у зв’язку з початком Другої світової війни.

Франко зберігав нейтралітет під час Другої Світової війни, його військова диктатура привела до інтернаціональної відчуженості країн в політичній і економічній сферах.

Джерела:

Матеріали з книги Leopolis Consulari. Сторінками історії консульського Львова
(2-ге видання)

Іспанія в 1918-1939 pоках – info-library.com.ua

Королівство Іспанія – Інститут історії України

Відносини з європейськими країнами, Іспанія – сайт МЗС Польщі