Дипломатія саун

У Фінляндії існує цікава дипломатична традиція – тамтешні політики та чиновники ведуть переговори і дають прес-конференції в саунах.

Фінляндія – це країна, що налічує  3,3 млн саун, що знаходяться в окремих квартирах, будинках, офісах, на заводах, у спортивних центрах, готелях, кораблях і глибоко під землею в шахтах. Існує думка,що їх набагато більше, ніж автомобілів.

У Фінляндії сауна вважається майданчиком обговорення «гарячих» питань внутрішньої і зовнішньої політики. Попри те, що температура тут сягає +160 °C, фіни запевняють, що «гарячі» проблеми в саунах мають властивість охолоджуватись.

Фінський парламент має сауну, під яку відведено ціле крило, де депутати можуть вести свої дебати; власні сауни присутні  також у всіх 98 фінських дипломатичних і консульських представництвах по всьому світу. Кореспондент The Guardian розповів  як одного дня брав в сауні інтерв’ю в чиновника міністерства внутрішніх справ.

На перший погляд, це виглядає як розкіш для дипломатів, але сауни – звичне для фінів середовище. Крім того, вони заохочують до чемної дипломатії, оскільки фіни забороняють сперечатися в саунах і переконують, що з сауни всі повинні виходити друзями.
«Я часто кажу, що сауни – це наша найкраща дипломатична зброя» – розповідає Санна Кенгашарджу, прес-радник «Товариства сауни» у посольстві Вашингтона.

Навіть віце-президент Джо Байден, який жив недалеко від посольства, нібито отримав запрошення до Товариства сауни. Це був не єдиний віце-президент, який полюбляв сауну. Як повідомлялося, Джордж Буш-старший оголеним стрибнув в Балтійське море після урочистого візиту до фінської сауни, під час поїздки 1983 року в Гельсінкі.

Фінляндія використовує сауни не лише для того, щоб будувати свої відносини з американським урядом. Коли фінські миротворці прибувають у зону конфлікту, таку як Єгипет або Афганістан, вони будують сауну.

У роки холодної війни президент Фінляндії Урхо Кекконен обговорював найскладніші питання двосторонніх стосунків із радянськими лідерами в сауні. У 1960 році він «парив» Микиту Хрущова до п’ятої години ранку, поки сторони остаточно не домовилися. Незадовго після візиту росіяни заявили, що готові підтримувати відносини Фінляндії із Заходом.

Як повідомляє британська газета «The Guardian», єврокомісар з економічних питань Оллі Рен, на якого, зокрема, покладено завдання пошуку вирішення проблеми європейської кризи, у сауні влаштовує брифінги.

Колишній президент і лауреат Нобелівської премії миру Мартті Ахтісаарі вдавався до «дипломатії сауни», щоб залагоджувати конфлікти від Танзанії до Індонезії.

Держсекретар міністерства закордонних справ Фінляндії Пертті Торстила пояснює, що в сауні всі рівні, немає наддержав і малих країн, немає начальників і підлеглих. «Ніхто не може ховати туза в рукаві, коли немає ніяких рукавів», – каже Пертті. Він вважає, що якщо ви домовляєтеся про щось у лазні без одягу, потім буде важко не дотриматися свого слова.

Колишній міністр закордонних справ Олександр Стубб у своїй книзі «Гола правда» визнає, що у своїй роботі використовує стратегію сауни: «Я привітно запрошую колег у сауну. А потім не випускаю їх до тих пір, поки все не погодяться з моєю законодавчою ініціативою».

Це вже може звучати як дивна традиція, яка підходить тільки для холодних лісів Північної Європи, але те, що робить Фінляндія, здається, працює. Чи ви коли-небудь читали про когось, хто сердиться на Фінляндію?

 Дарина Кухар