Новий зелений курс, або американське яблуко розбрату-2019

Політична історія США відома глибокими дискусіями довкола того чи іншого законопроекту: «Доступна медицина», Патріотичний акт, Закон Шермана – ці та багато інших змін в американському законодавстві розколювали суспільство та навіть партії. Не обійшлося без такого яблука розбрату й у новообраному Конгресі. На порядок денний вийшов Новий зелений курс – резолюція від демократів, що гостро піднімає питання екології та вже спричинила так багато шуму в Сполучених Штатах. Говоримо про те, чи цікавить американців навколишнє середовище та до чого тут соціалізм.

Про що йдеться

Green New Deal, або Новий зелений курс – це проект великомасштабної реформи всіх сфер економіки та господарства Сполучених Штатів. Він передбачає рішучі зміни, спрямовані на втілення швидкого переходу від викопного палива до відновлюваних джерел енергії.

На фоні назрівання надзвичайної екологічної ситуації, про яку вже заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, питання збереження планети здається невідкладним та безкомпромісним, особливо в контексті такого промислового гіганта, як США. Однак прогнозувати райдужне майбутнє та всебічне визнання Новому зеленому курсу було б хибним.

Як з’явилася резолюція

Значущим фактором появи дискусії, яку піднімає Новий зелений курс, стали, насамперед, проміжні вибори до Конгресу США в листопаді 2018 року. По-перше, за їхніми результатами контроль над Палатою представників (нижньою палатою Конгресу США – прим.ред.) перебрала Демократична партія, що порушило монополію на владу Дональда Трампа.

Новообрані конгресвумен від Демократичної партії: Рашіда Тлаіб, Ільхан Омар, Александрія Оказіо-Котрез та Аяна Преслі. Фото: USA Today

По-друге, після оновлення третини верхньої та всього складу нижньої палати Конгресу до них потрапила рекордна кількість жінок, а також уперше – представниці корінних народів США, жінки мусульманського походження та наймолодша в історії конгресвумен – 29-річна Александрія Оказіо-Кортез із пуерто-ріканським корінням. Остання стала символом змін, адже перемогла в окрузі Нью-Йорка конгресмена, що обирався там 20 років поспіль. Але на цьому зміни не закінчилися: дуже скоро вона стала основним ініціатором великого проекту.

Еволюція ідеї

Розмови про Новий зелений курс були чутні в Конгресі ще під час перевиборчої кампанії минулої осені. Тоді він мав нечіткі риси, але був очевидно названий на честь комплексу реформ Франкліна Рузвельта для виходу з Великої депресії. Загалом, кажучи про Зелений курс, мали на увазі програми працевлаштування з характерним нахилом у бік боротьби з кліматичною кризою. Лобіювати екологічний напрямок взялася молодіжна політична організація Sunrise Movement, члени якої закликали спікера Палати представників від Демократичної партії Ненсі Пелосі підтримати його та створити в палаті спеціальний комітет з кліматичної кризи, що пізніше й було виконано.

Александрія Оказіо-Кортез та Сенатор Ед Маркі презентують Green New Deal у Вашингтоні 7 лютого 2019 року. Фото: Pete Marovich/The New York Times

Вирішальним етапом стала публікація резолюції від уже згадуваної Оказіо-Кортез та сенатора Едварда Маркі, що детально відображала цілі та наміри проекту із тепер уже офіційною назвою Green New Deal.

Проблеми тлумачення

Як показує загальносвітова практика, велику долю законопроектів і реформ, на жаль, геть не пояснюють населенню, а лише перетворюють на політичне питання. Не став винятком і Новий зелений курс. У заголовках медіа, соціальних мережах та в опитуваннях простих громадян часто порушували питання того, наскільки популярний NGD, який шанс того, що його приймуть, та як він повпливає на наступні президентські вибори 2020 року.

Опитування на замовлення Yale Program on Climate Change Communication

А от питання «Чи дійсно NGD корисний для Америки?» поставало дуже рідко, а ще рідше з’являлися спроби дати на нього відповідь. Ця реформа в дійсності складна та не до кінця зрозуміла американцям. Емоційні виборці та кандидати клеймлять її соціалістичною чи навіть комуністичною, а розходження щодо її доцільності сварять не лише дві головні партії між собою, а й розколюють Демократичну зсередини. Безперечно, варто розібратися, чому Новий зелений курс викликає таке захоплення в одних і таку відразу – в інших.

Що в дійсності пропонує Новий зелений курс

Green New Deal насправді поки що є лише резолюцією, що декларує цілі американської внутрішньої політики на найближчі 10 років. Вона закликає до національної мобілізації для попередження глобального потепління та мінімізації негативних наслідків для соціально незахищених прошарків населення.

Проект спирається на ґрунтовні дослідження американських і міжнародних експертів та вчених, на їхні прогнози щодо дійсної загрози людству від зміни клімату. Крім того, це певним чином реанімація зобов’язань США за Паризькою кліматичною угодою, з якої Дональд Трамп вивів країну 2 роки тому. Нагадаємо, що за умованми угоди держави-підписанти мають значно зменшити викиди СО2 до 2020 року.

Тож після таких рішень Білого дому масштаби необхідної мобілізації порівнюють із зусиллями часів Другої світової війни. Крім того, у доповіді ООН від жовтня 2018 року було наголошено, що без термінових дій з боку людства наслідки глобального потепління стануть незворотними вже у 2030 році. Жителі США добре знайомі з «помстою природи» у вигляді регулярних ураганів, пожеж та повеней, що призвели до численних жертв та витрат. У додаток до цього, зміна клімату прискорює поширення хвороб, ставить під загрозу якість харчових продуктів та доступ до чистої питної води.

Постер у підтримку Green New Deal. Джерело: Green Party US

Однак йдеться не лише про екологічний бік проблем, а і про соціальну незахищеність великого відсотку населення: як стверджують автори резолюції, забезпечивши добробутом та стабільністю середній клас, уряд геть забув про соціально вразливих американців.

Резолюція пропонує й конкретні заходи з поліпшення життя громадян Сполучених Штатів, серед яких:

  • гарантування кожному громадянину роботи, гідних заробітних та соціальних виплат, універсальний базовий дохід;
  • високоякісне медичне обслуговування, доступний ринок житла, економічна безпека, доступ до чистих води й повітря, до здорової їжі;
  • забезпечення ресурсів, тренувань та якісної освіти;
  • 100% забезпечення енергетичних потреб США через чисту, відновлювальну та безвідходну енергетику;
  • поліпшення інфраструктури, у тому числі відмова від виробництва зі значними викидами вуглекислого газу;
  • модернізація всіх будинків та максимізація енергоефективності, водовикористання та безпеки;
  • капітальна зміна транспортної системи США, розбудова високошвидкісних залізниць (яких надзвичайно бракує в цій державі – прим.ред.), інфраструктури для електротранспорту, мінімізація використання автомобілів та літаків;
  • співпраця з фермерами для спільного зменшення шкідливих викидів в атмосферу та якомога більш чистого сільського господарства.

Постає питання, як боротьба зі зміною клімату в цьому плані поєднана з подоланням соціальної нерівності. Що ж, одним із пунктів автори пропонують «зелене» інвестування в енергетичний будівельний, аграрний та транспортний сектори. У той же час в американському суспільстві існують значні диспропорції в розподілі багатства та рівні добробуту. GND наголошує на їхньому врахуванні. Куди саме спрямовані інвестиції? Хто від них виграє? Хто отримає нові робочі місця? Ці питання не мають залишитися без відповіді.

Також із втіленням у життя Зеленого курсу кожного американця тією чи іншою мірою очікують значні переміни в повсякденному житті. Саме тому ініціатори закликають не просто вводити ту чи іншу політику, а й турбуватися про тих, кого вона найбільше торкнеться. Наприклад, при декарбонізаціії, тобто відмові від викопного палива, найбільш вразливими категоріями населення є люди, що працюють у паливно-енергетичному секторі, чиє життя прямо залежить від вугля, нафти чи природного газу. З переходом на інші види джерел енергії вкрай важливо подбати про тих, чия робота стане непотрібною.

Сидячий страйк у Капітолії з вимогою вводити «зелені» робочі місця. Фото: Sarah Silbiger/The New York Times via Redux

У додачу до цього, легко зробити висновок, що чим вищий рівень доходу родини чи громадянина, тим менших зусиль для них коштує змінювати звички на користь екологічних і тим менш складно для неї адаптуватися до нового законодавства. Отже, підвищуючи добробут населення, ініціатори цього плану робитимуть екологічний стиль життя доступним кожному.

Загалом, Новий зелений курс націлений перетворити стару, «сіру» першу економіку світу на нову та сталу, привітну до навколишнього середовища, соціально відповідальну та таку, що турбується про майбутні покоління. Автори називають його історичною можливістю створити мільйони робочих місць та забезпечити безпрецедентний рівень процвітання та економічної безпеки для всіх жителів США. Водночас, Курс не вводить вуглецевого податку, а отже не дискримінує та не вводить різких мір проти власників звичайних автівок.

Нове чи добре забуте старе

Новий зелений курс є дійсно не першою ініціативою американських чиновників у бік боротьби зі зміною клімату. Раніше це питання активно адвокував і сенатор Джон Маккейн, і 43-ій президент Джордж Буш. Утім, як пояснив активіст Джуліан Ноізкет, ця резолюція, на відміну від попердніх компромісних угод, ставить першим пріоритетом не двопартійну згоду, а саме просування цінностей та бачення демократів, а точніше – прихильників прогресивізму. Автори резолюції не готові на компроміси та поступки, якщо це якимось чином зменшить обсяг заходів, спрямованих на боротьбу з екологічною катастрофою.

Активісти з руху Sunrise Movement. Фото: Getty Images

Крім того, різниця полягає в тому, що попередні законопроекти стосувалися переважно обмежень та штрафів, як-от наприклад «carbon tax», або податок на викиди вуглекислого газу. Після введення суворого законодавства Конгрес був переповнений лобістами, що намагалися захистити великий бізнес та пом’якшити регулювання. Новий зелений курс же зосереджений на громадянах та спільнотах більше, ніж на бізнесі та грошах. З резолюції це вже переросло в соціальний рух із вагомою підтримкою з боку громадянського суспільства. Активісти часто наводять приклад французьких «жовтих жилетів», масові протести яких були спричинені саме накладанням Макроном жорстких екологічних обмежень на бізнес без турботи про добробут та рівень життя населення.

Позитивні оцінки резолюції

Важливу роль відіграє наразі інформаційна кампанія довкола цієї ініціативи. У квітні 2019 року Оказіо-Кортез озвучила та опублікувала відео з візуалізацією цілей, яких можна буде досягнути до 2030 року, якщо NGD таки буде прийнято. Нерідко в інтернеті публікуються відео з дебатами конгресвумен із противниками реформи та її емоційним відстоюванням важливості Курсу.

Резолюція вже отримала підтримку чотирьох кандидатів у президенти США, включно із Берні Сандерсом, а також беззаперечне схвалення спікерки Ненсі Пелосі, понад 100 конгресменів та численних неурядових організацій.

Мова про «свої» зелені курси зайшла й у парламентах інших країн: зокрема, парламентарями Великобританії та зеленими активістами вже заснована група Green New Deal. The Guardian нещодавно висловилися, що «світу потрібен Міжнародний Новий зелений курс», а також влітку цього року запросили до спільного інтерв’ю Александрію Оказіо-Кортез та відому шведську активістку Ґрету Тунберґ, яка нещодавно обрала двотижневу подорож Атлантикою на судні замість кількагодинного літака.

Чому виникає критика

Попри найщиріші наміри, викладені в резолюції до Нового зеленого курсу, він швидко став об’єктом численних насмішок та палкої критики. Насамперед зауважують, що вийшов «не план, не програма й не маніфест, а лист до Санти зі списком побажань», адже все виглядає сюрреалістично. Кліматологи кажуть, що ООН ставить подібним цілям термін до 2050 року, тобто оцінює шанси на 20 років довше, ніж автори Нового зеленого курсу.

Емоційна критика Дональда Трампа в бік GND. Джерело: Twitter/realDonaldTrump

Найбільшу опозицію становлять, звісно, республіканці, і при чому не лише Дональд Трамп, а вся партія цілком. Проект називають соціалістичним маніфестом, що призведе зростаючу економіку до стрімкого падіння, а країну – до банкрутства. «Це темний шлях до соціалізму», – сказав один із сенаторів. Не дивно, що найбільше над NGD насміхається чинний президент країни, особливо над пропозицією за 10 років повністю відмовитися від паливної енергетики, а також зменшити обсяг авіаперевезень.

Інші критики підкреслюють ціну питання, що може сягнути 93 мільярдів доларів, і можливість затягнути США в Другу велику депресію. Насправді вартість Курсу ще ніхто не рахував, адже досі не затверджений покроковий законопроект із його реалізації, але під час промови в Конгресі Александрія Оказіо-Кортез закликала задуматися про те, що збитки від запровадження GND аж ніяк не перевищать збитки в разі його відхилення.

Фейкове фото постеру з коровами. Фото з відкритих джерел

Популярності набрав жарт щодо корів, яких нібито треба позбавитися через те, що вони продукують метан. Меми та карикатури поширилися не лише в соцмережах, а й у вигляді зовнішньої реклами на вулицях США.

Як це перейшло на особисте

Суперечки набрали обертів та вийшли за рамки обґрунтованих обговорень. Як зазначили в USA Today, консерватори стали «одержимі Оказіо-Кортез». Лояльні Республіканській партії медіа-ресурси стали проводити розслідування щодо вартості одягу й взуття конгресвумен, критикували її влоги в Іnstagram, знаходили відео з коледжу. За підрахунками, відомий своєю лояльністю до Республіканської партії телеканал Fox News згадує її в середньому 70 разів на день. Мали місце навіть спекуляції щодо того, що Александрія мітить у президенти, хоча Конституція та віковий ценз не надають їй такої можливості. Утім, подібна риторика лише підігрівала інтерес як до конгресвумен, так і до Курсу.

Епізод з випуску новин на телеканалі Fox News

Яке майбутнє в цієї реформи

У березні 2019 року Сенату було представлено розширену резолюцію до Нового зеленого курсу, втім 57 голосів «проти» відхилили її розгляд.

Подальших спроб законотворчості поки що не відбувалося, адже навіть у контрольованій демократами Палаті представників серед конгресменів немає згоди. Як показує досвід, навіть мінімальне підвищення заробітної плати не набирає достатньої кількості голосів, не кажучи вже про універсальний базовий дохід, який включено до Курсу. До того ж, так званих «кліматичних скептиків» у нинішньому Конгресі залишається доволі багато.

Проблема Нового зеленого курсу полягає, по-перше, у недостатньому чи хибному тлумаченні, адже деякі з критиків називають його елітарним попри те, що він націлений, насамперед, на американців під рисою бідності, а по-друге, в політизації питання. Наука в цій дискусії набула політичного забарвлення, а статистику й факти перетягують на себе обидві партії. Вірогідно, авторам та активістам цього великого проекту з перебудови американської економіки довелося змиритися з тим, що він став інструментом, за допомоги якого кандидати на на крісло Дональда Трампа будуватимуть свої кампанії. Уже ледве не кожен з них встиг висловити захоплення чи гнів у бік реформи, перетворивши неймовірно важливе питання якості життя на політичні дебати.

Кандидат у президенти США Берні Сандерз у турі на підтримку GND. Фото: Freedon Wire

Отже, Green New Deal – це не норми, не акт і навіть ще не законопроект. Це лише перший крок до зміни найпотужнішої економіки світу із сірої на зелену. Це поки що резолюція обсягом у 14 сторінок, яка містить не лише вказівки, що США мусять зробити, а й важливі заходи щодо захисту населення під час цього перехідного етапу. І цій прогресивній політиці, що в тандемі поєднує боротьбу і з екологічною катастрофою, і зі зростаючою соціальною нерівністю, вкрай важливо перетворитися з декларації на дорожню карту.

Експерти кажуть, що наразі Новий зелений курс навряд отримає більшу підтримку, ніж коли-небудь з часу свого запуску, а отже таки необхідно чекати виборів 2020 року. Питання в тому, на скільки за цей час зросте смертність від стихійних лих, а на скільки – прибутки американських нафтових корпорацій.

Головне фото: Saul Loeb/AFP/Getty Images

Євдокимова Олександра

Джерела

The Green New Deal and Why It’s Happening Now 

Resolution Recognizing the duty of the Federal Government to create a Green New Deal

Hoвый куpc oт Oкacиo-Kopтec – зeлeный и coциaльнo opиeнтиpoвaнный 

A Message From the Future With Alexandria Ocasio-Cortez 

Study: Fox News is obsessed with Alexandria Ocasio-Cortez 

 It’s time for nations to unite around an International Green New Deal