Від мемів до вбивства. Історія теракту в Новій Зеландії

У п’ятницю, 15 березня, у новозеландському місті Крайстчерч австралієць Брентон Таррант влаштував стрілянину в місцевій мечеті, а його спільник атакував мусульманський центр Лінвуда. Загалом, від теракту загинуло 50 людей та було поранено ще 20.

Перед нападом Таррант поширив у своєму Twitter та на імідж-борді 8chan посилання на маніфест, прозвавши його «The Great Replacement», або «Велике Заміщення». Він також залишив посилання на фейсбук-сторінку, де наживо транслював розстріл. Камера GoPro була закріплена на шоломі стрілця, тому відео теракту виглядало як сцена із гри-шутера від першої особи.

У той же день поліція затримала чотирьох підозрюваних: трьох чоловіків та одну жінку, виявивши в одному із їхніх авто вибухівку. Також поліція заявила, що знешкодила вибухівку на автомобілях поблизу інших мечетей.

У самому маніфесті Брентон Таррант оголосив, що вб’є кількадесят мусульман, називаючи їх захопниками, які розмножуються швидше за білу расу.

Спробуємо розібратися, що ж розміщено на інших 74-х сторінках документу та як на подію відреагували новозеландська влада та світ.

Меми та білий націоналізм

8chan – англомовний імідж-борд, де був поширений сам маніфест. Платформа відома як вільнодумний сайт і осередок скупчення етнонаціоналістів. На сайті доволі слабка цензура, адже там можна поширювати будь-який контент, що прямо не суперечить законам США. Проте, прямо поширювати і підтримувати теми расизму, білого націоналізму чи уславлення убивств не можна, тому ця інформація подається через жарти.

Одна із заяв, яку зробив Таррант: «Час зав’язувати із шітпостингом (безглуздими публікаціями – прим. ред.) та переходити до реальних дій». За нею слідувала публікація, в якій йшлося про те, що він збирається влаштувати напад на «загарбників». У публікації Таррант залишив посилання на Фейсбук та свій маніфест. В кінці він додав: «Будь ласка, робіть свою справу, розповсюджуючи мій меседж, створюючи меми та шітпостіть, як ви це зазвичай і робите».

Пост Тарранта на 8chan. Фото: Belingcat

Шітпости (shitposts) – повідомлення на форумі, що по суті є безглуздими шматками різних текстів. Вони не несуть ніякого сенсового навантаження і створені для одного – обурити читачів безглуздістю сенсу повідомлення, пише Vox.

До прикладу, ось частина маніфесту, де наведено посилання на «Морського котика» – мем, що виник на форумі 4chan приблизно 2010 року. Там йдеться про «крутого хлопця», такого собі стереотипного інтернет-героя, розповідає Belingcat. Подібні фрагменти шітпостингу поширені по всьому тексту.

Копіпаста «Морський котик» Фото: Belingcat

На перший погляд здається, що меми були використані для привернення уваги людей до маніфесту і поширення своїх ідей. Так, наприклад, Таррант використав відоме «Subscribe PewDiePie» – заклик підписатися на популярного ютуб-блогера Фелікса Чельберга. Кампанію «Subscribe PewDiePie» Фелікс запустив, коли канал T-Series почав наздоганяти його за кількістю підписників. MrBeast – інший блогер – вклав у кампанію купу грошей, купивши кожен білборд у своєму місті та розмістивши на ньому рекламу PewDiePie чи антирекламу T-Series.

Це – найпопулярніший мем, зрозумілий багатьом, який використав Таррант. Чельберг, дізнавшись про це, написав у своєму Twitter: «Мені абсолютно огидно, що моє ім’я пов’язане із цією людиною. Мої співчуття жертвам, їх сім’ям і всім, хто постраждав у цій трагедії».

Як повідомляє Vox, кінцевою метою використання мемів у маніфесті, скоріше за все, було звернення до цільової аудиторії, яка розуміється на тонкощах субкультури іміджборд і усвідомлює, що меми – це лише жарт. Меми допомогли створити відчуття, що усі, хто їх поширював – причетні і підписані під ідеями маніфесту. Вони надали маніфесту присмак радикалізму.

Крім того, у тексті винуватець трагедії Таррант іронізує над сучасним суспільством, яке боїться, що саме відеоігри роблять людей жорстокими. Він заявляв, що етнонаціоналізму його, начебто, навчила гра Spyro the Dragon 3, а вбивати – гра Fortnite.

Твіттер Тарранта із посиланням на маніфест. Фейсбук за перший день видалив білльше 1,5 млн копій відео, повідомляє прес-служба соцмережі. Усі аккаунти стрільця у соцмережах також були видалені.

Окрім мемів, у маніфесті згадуються речі, що чіткіше вказують на те, як Таррант прийшов до ідеї розстрілу.

По-перше, він часто згадує у тексті Освальда Мослі, засновника Британського союза фашистів. Цей рух виник в 1930-х роках і виступав за культурне та економічне відділення Британії від усього світу, що перегукується із антимігрантськими настроями у маніфесті Брентона Тарранта.

По-друге, у маніфесті присутня відсилка до формування ідей терориста – цифра «14», написана на зброї терориста – посилання на 14 слів померлого у в’язниці неонациста Девіда Лейна: «We must secure the existence of our people and a future for white children» («Ми маємо захистити саме існування нашого народу та майбутнє білих дітей»).

Зброя терориста Тарранта. Фото: International Business Time

Інші надписи на автоматі – згадки про «найважливіші», за версією Тарранта, історичні події Європи. Деякі надписи вказують на теракти, спричинені мусульманами у європейських містах чи інші їхні протиправні дії. Багато із надписів пов’язані із Балканами і сербськими націоналістами, пише BBC. Пісня, яка грала по дорозі до мечеті – «Remove Kebab» – згадка про «чистки» мусульманського населення у Боснії.

Скріншот відео-трансляції розстрілу. Джерело: Heavy.com

По-третє, фундамент ідеї Тарранта – відданість ідеалам інших масових убивць. Зокрема, він заявляє, що читав роботи Ділана Руфа – американського масового убивці, що розстріляв 9 афроамериканців у церкві, та інших. Але істинне натхнення йому приніс Андерс Брейвік – норвезький терорист, що 2011 року влаштував теракт в Осло та масовий розстріл підлітків на острові поблизу норвезької столиці.

Реакція новозеландської влади

Окрім того, що маніфест був викладений у мережу, Таррант надіслав його на електронну адресу уряду Нової Зеландії за кілька хвилин до нападу на мечеть.

Після нападу прем’єр-міністерка Нової Зеландії Джасінда Ардерн заявила, що уряд підтримав закон щодо володіння зброєю, а до 25 березня будуть оголошені деталі реформи. «Ми оголосимо про реформи, які, на мою думку, зроблять нашу громаду безпечнішою», – заявила пані Ардерн, пише Громадське.

Прем’єр-міністерка Нової Зеландії Джасінда Ардерн на похоронах загиблих від рук терориста. Фото: Getty Images

Австралійський експерт зі зброї Філіп Альперс заявив, що у Новій Зеландії при населенні у 5 млн нараховується близько 1,5 млн одиниць зброї, пише Reuters.

Вже 21 березня прем’єр-міністерка зробила заяву, що на території Нової Зеландії буде заборонена уся зброя, використана під час теракту, тобто напівавтоматичні гвинтівки військового зразка (яких в країні налічується близько 13 500 одиниць), а також елементи, використані для того, аби перетворити напівавтоматичну зброю на штурмову, як це зробив терорист, повідомляє Reuters.

«15 березня наша історія змінилася назавжди. Тепер наші закони зміняться теж. Сьогодні ми оголошуємо акцію від імені всіх новозеландців, щоб зміцнити наші закони щодо зброї і зробити нашу країну безпечнішою», – сказала Ардерн на прес-конференції.

Покладання квітів у пам’ять жертвам теракту у Новій Зеландії. Фото: CNN

Прем’єрка заявила, що акція по роззброєнню населення коштуватиме державі близько 138 млн доларів, адже усі гвинтівки належить викупити у громадян. Вона також сказала, що цей закон подібний до того, що був прийнятий в Австралії 1996 року. Тоді у місті Порт-Артур, що на острові Тасманія, австралієць Мартін Браянт розстріляв у кафе і на вулицях міста 35 людей. Це вважається найбільшим масовим розстрілом в історії Австралії.

Варто також додати, що другий теракт у мусульманському центрі був зупинений Абдул Азізом, власником магазину мебелі, який мав з собою зброю і відволік стрільця, котрий потім утік. Під час цього теракту померло 7 людей, повідомляє RadioNz.

Абдул Азіз. Фото: RNZ

Реакція світу

Внаслідок теракту загинули 9 громадян Пакистану. Прем’єр-міністр цієї країни Імран Хан заявив у своєму Twitter, що Наїм Рашид, чоловік, який намагався затримати Тарранта, буде посмертно нагороджений.

У маніфесті згадана фраза: «Ви не знайдете спокою ні в Ісландії, ні в Польщі, ні в Новій Зеландії, ні в Аргентині, ні в Україні», пише Громадське. Тобто, терорист адресував погрози усім мусульманам світу, зокрема і українським.

«Маю надію, що в Україні ніколи такого не станеться, проте дивно, чому терористи згадали зі 195 країн світу лише п’ять, і нашу Україну зокрема», — сказав муфтій Духовного управління мусульман України Саід Ісмагілов.

Покладання квітів у пам’ять жертвам теракту у Новій Зеландії. Фото: Washington Post

У маніфесті була згадана і Туреччина: «Ми йдемо в Константиполь та знищимо усі мечеті та мінарети в місті. Ми звільнимо Собор Святої Софії від мінаретів і Константинополь знову належатиме християнам по праву». 2016 року Таррант двічі відвідував Туреччину, пробувши там загалом 43 дні.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, виступаючи на одному з мітингів своїх прихильників, показав розмите відео розстрілу, пише Bloomberg.

Цим самим президент спробував активізувати антимусульманські настрої, щоб підштовхнути до єдності на виборах своїх прихильників в умовах економічного спаду, що відслідковується в Туреччині останнім часом.

Також він заявив, що це був напад, «направлений проти Туреччини і мене».

Реджеп Таїп Ердоган. Фото: AFP

Потім Ердоган почав нападки в сторону лідера опозиційної партії CHP Кемаля Кілікдарґлу, який був помічений у передвиборчому ролику із розмовами про тероризм, що осів у ісламському світі. Опозиція, натомість, словами прес-секретаря партії CHP, засудила Ердогана: «Чи варто показувати цю криваву розправу, щоб отримати ще кілька голосів?».

Головне фото: ABS-CBN News

Данило В’юнов