Кінець розслідування Мюллера. Чим завершилось російське втручання у вибори

22 місяці тому розпочалося розслідування щодо факту втручання Росії в президентські вибори США 2016 року. Чим все завершилось і хто винен – розповість Внутрішній дворик

З чого все почалося

Розслідування почалося в травні 2017 року, маючи на меті підтвердити або заперечити інформацію про можливу підтримку Дональда Трампа Росією.

Офіційно це розслідування розпочалося після звільнення директора ФБР Джеймса Комі, який першим почав перевірку оточення Трампа на предмет зв’язку з РФ. Президент аргументував це звільнення тим, що Джеймс Комі «не в змозі ефективно управляти своїм відомством». У якості керівника ФБР Комі очолював розслідуванняй проти Клінтон – її звинувачували у використанні особистого сервера для відправки секретних свідчень.

Колишній директор ФБР Джеймс Комі. Фото: Politico

Приводом для початку розслідування стала кібератака на Національний комітет Демократичної партії США, результатом якої стало потрапляння у відкритий доступ тисячі листів працівників штабу Гілларі Клінтон. Офіційною причиною звільнення Комі досі вважають його дії в ході розслідування проти Клінтон. Міністр юстиції Вільям Барр буде вирішувати, чи можна назвати звільненням керівника ФБР перешкоджанням правосуддю.

Роберта Мюллера було призначено відповідальним за це розлідування й надано особливий статус – він, як спеціальний прокурор, був відсторонений від звичайного командного ланцюга Департаменту юстиції й теоретично міг виконувати свою роботу з певною незалежністю, хоча Мюллер і був підзвітним міністру юстиції Вільяму Барру.

Мюллер вітає Комі зі вступом на посаду очільника ФБР,04.09.13. Фото: AP Photo/Susan Walsh

Група Мюллера, спеціального прокурора США, працювала майже 2 роки й надала звіт у кількості  445 сторінок. У рамках розслідування ймовірного втручання Росії в президентські вибори 2016 року команда спецпрокурора Мюллера видала загалом понад 2,8 тисячі повісток та близько 500 ордерів на обшук та було допитано близько 500 свідків. До його команди входило 19 юристів, а також близько 40 агентів Федерального бюро розслідувань, експертів з розвідки, судових аудиторів та інших фахівців.

Російський слід у виборах президента США

Ілюстрація до російського втручання у вибори кандидатів від Республіканської (червоний) і Демократичної (синій) партій. Фото: Lazaro Gamio / Axios

Російське втручання у виборчу кампанію спецпрокурор Мюллер і його помічники вважають доведеним фактом. За словами міністра юстиції Барра, у ході розслідування було встановлено те, що атаки на американську виборчу систему йшли в двох напрямках. Перший – пов’язаний з діяльністю Агентства інтернет-досліджень (так званої Фабрики тролів), яке поширювало дезінформацію, у тому числі й через медіа. Другий – успішні хакерські атаки на сервери Демократичної партії і штабу Гілларі Клінтон з подальшою публікацією частини отриманих матеріалів. Як зазначає Барр: «Крадіжка даних, здійснена за завданням російських спецслужб, стала основою для кримінальних справ, але ні в одному з випадків слідству не вдалося довести причетність до цього людей з оточення Трампа».

«Розслідування спеціального прокурора не знайшло фактів, що кампанія Трампа або будь-хто, пов’язаний з нею, перебував у змові чи в координації з російським урядом у рамках активності РФ щодо втручання в ці вибори», – зазначається в листі генпрокурора Барра.

Керівник Міністерства юстиції США Вільям Барр. Фото: Alex Wong/Getty Images

Згідно із законом, який регулює роботу спецпрокурора Мюллера, він зобов’язаний провести ретельне розслідування, а звіт про нього передати до Міністерства юстиції США. Мюллер це зробив і тепер вже Барр має ухвалити рішення у який спосіб документ буде оприлюднений. У 1998 році звіт спецпрокурора Кена Старра щодо розлідування відносин президента Клінтона з Монікою Левінскі став бестселером. Коли Конгрес розглядав імпічмент президента Ніксона, законодавці вимагали надати докази, зібрані спецпрокурором. Отримані ними документи не стали надбанням громадськості.

Спецпрокурор Кен Старр демонструє свій звіт. Фото: C-Span

Реакція на завершення розслідування у Штатах

Білий дім вже встиг прокоментувати оприлюднену інформацію заявивши, що висновки міністерства юстиції США стали «повним та цілковитим виправданням» президента Трампа.

Сам Дональд Трамп дав коментар пресі:

«Тільки що було оголошено, що ніякої змови з Росією не було – це розслідування найбезглуздіше із тих про, які я колись чув, – не було ніякої змови з росіянами! Не було ніяких перешкод, нічого такого. Це ганьба, що наша країна пройшла через це. Чесно кажучи, це ганьба, що вашому президентові довелося пройти через це, все почалося коли мене ще й не обрали президентом, причому я легально виграв вибори. Тож сподіваюся хтось подивиться і на іншу політичну силу – це розслідування було незаконним і воно зазнало невдачі, тож я сподіваюся хтось подивиться і на іншу сторону. Це абсолютне виправдання – не було ніякої змови».

До цього Трамп називав розслідування проти нього «полюванням на відьом» і вважав себе жертвою. Він категорично заперечував свою причетність до будь-якої змови з російським урядом і рішуче відкидав закиди в перешкоджанні правосуддю. Трамп також вказував на конфлікт інтересів між ним та Мюллером.

Реакція Трампа на підсумки розслідуваня. Фото: Carolyn Kaster, AP

У свою чергу, син президента Дональд Трамп-молодший у листі газеті The Guardian заявив, що «всім розсудливим людям весь цей час було відомо, що не було ЖОДНОЇ змови»

Інформаційний центр з прав приватності в інтернеті, неурядова організація США, подала до суду, вимагаючи публікації звіту спеціального прокурора США Роберта Мюллера.

Спікер Палати представників США конгресмен-демократ Ненсі Пелосі також закликала оприлюднити повний текст звіту, щоб дати можливість комітетам Конгресу провести власну «незалежну роботу» над звітом. У своїй заяві вона закликала проводити інформування Конгресу стосовно звіту у відкритому режимі, щоб «конгресмени могли вільно про нього говорити».

Спікер Палати Представників Конгресу США Ненсі Пелосі. Фото: Wired

Голови юридичного комітету Джерольд Надлер, комітету із розвідки Адам Шифф і комітету з нагляду Елайджа Каммінґс наголосили, що доповідь Мюллера «прямо не виправдовує президента».

«Натомість вона наводить докази… про перешкоди, включаючи докази про те, що президент Трамп намагався перешкодити правосуддю», – йдеться в заяві.

Діяльність Трампа, як і його компаній, продовжують розслідувати ще сім комітетів Конгресу. Їх цікавить не тільки участь Росії у виборах 2016 року, а і зміст розмов Трампа з Путіним.

Мережко Владислав
Головне фото: Politics, Law, & You


Джерела:

Коментар: Звіт спецпрокурора Мюллера – жодної передишки для Трампа

Демократи у Конгресі США закликають оприлюднити повний звіт Мюллера

“Це повне виправдання”: Трамп тріумфує після звіту Мюллера

У Сенаті США обіцяють опублікувати власний звіт за підсумками розслідування Мюллера

Мінюст США: Мюллер не знайшов “підтверджень тому, що Трамп скоїв злочин, але не знімає з нього обвинувачень”

Трамп не вступал в сговор с Путиным. Американцы закончили расследование о вмешательстве России в избирательную кампанию 2016 года. Вот его итоги

Мін’юст США: Розслідування Мюллера не виявило ознак злочину у діях Трампа

And Now the Mueller Backlash Begins

Factbox: The Mueller investigation: Five takeaways

9 questions about the Mueller report you were too embarrassed to ask