Революція в Судані: як це відбувається й що буде далі

З кінця минулого року Судан знаходиться в стані політичної кризи: саме тоді в країні відбулося повстання. 3 червня, в країні стався напад на протестувальників, в результаті якого понад 100 людей загинули й орієнтовно 700 отримали поранення. Лікарі також вважають, що під час нападу бойовики здійснили понад 70 зґвалтувань. Що відбувається в Судані та як одна з найбільших африканських країн пройшла шлях від припинення жорстокого 30-річного правління диктатора до смертоносних вуличних репресій?

Суданська криза почалася з протестів проти підвищення цін на хліб та паливо по всій території країни 19 грудня 2018 року. Після референдуму 2011 року, унаслідок якого Південний Судан отримав незалежність, країну охопила глибока економічна криза. Уряд Судану був змушений вдатися до радикальних кроків, результатом яких стало потрійне підвищення цін на товари щоденного вжитку. На цей момент часу інфляція вже перевищила відмітку 70%, підігріваючи протестні настрої населення.

Перші акціїї протесту проти дій уряду. Фото: The Sun

Скасування субсидій на пальне та хліб, звісно, викликало хвилю народного обурення, але рух дуже швидко переріс у протест проти президента Омара аль-Башира, диктатора, що очолював країну з 1989 року. Башир відмовився піти у відставку, що призвело до зближення опозиційних угруповань для формування єдиної коаліції. Відповідь уряду не змусила на себе чекати – країною прокотилася хвиля арештів. Згідно з даними правозахисної організації Human Rights Watch лише ці дії призвели до смерті не менше 40 людей.

11 лютого Human Rights Watch опублікувала відео, що демонструє насильство з боку сил безпеки проти учасників протесту, включаючи стрілянину, сльозогінний газ і побиття. Президент Башир оголошує загальнонаціональний надзвичайний стан 22 лютого, також розпускаючи федеральні і провінційні уряди і призначаючи офіцерів армії і розвідки губернаторами провінцій.

Тим часом у ЗМІ з’явилися повідомлення про побиття і систематичне зґвалтуваннях протестуючих жінок силами безпеки. Фото: Telegraph

Напруженість у країні досягла апогею 6 квітня, коли площу перед штаб-квартирою збройних сил зайняли демонстранти, які вимагали, щоб армія змусила президента піти у відставку. В результаті так і сталося.

Армія стала на бік протестувальників, захищаючи їх від поліції та спецслужб і, зрештою, міністр оборони Ахмед Авад Ібн Ауф оголосив по телебаченню, що військові беруть владу в країні на три роки, до врегулювання ситуації. 11 квітня президента Омара аль-Башира було заарештовано і зараз на диктатора чекає суд за звинуваченнями в корупції та незаконному зберіганні валюти. Його не планують передавати міжнародному суду за злочини проти людяності.

Протестувальники вітають армію. Фото: foreignpolicynews.org

Фігура Омара аль-Башира

Спадщина Башира – це людські страждання і звірства. Він зайняв пост президента Судану в 1989 році, після того як очолив переворот, скинувши попередній уряд за безпосередньою допомогою офіцерів-ісламістів. За 30 років свого правління він встиг:

  • надати притулок лідеру Аль-Каїди Осамі бен Ладену, чим накликав на Судан санкції США;
  • після затяжної громадянської війни погодився на мир із повстанцями, внаслідок чого у 2011 році на мапі виник Південний Судан;
  • відзначився геноцидом та етнічними чистками населення країни під час Дарфурського конфлікту (повстання проти арабів 2003-2004 років).
Президент Судану Омар аль-Башир. Фото взято з відкритих джерел.

За останнє Міжнародний кримінальний суд у 2009 році видав ордер на його арешт за звинуваченням у геноциді. У цьому конфлікті також були замішані проурядові групи бойовиків «Джанджавід», які чинили розбій та вбивали мирне населення. Аль-Башир, до всього, підтримував дружні відносини з РФ, заявляючи, що Судан – це ключ Росії до Африки. Звісно, такий список і ще багато чого іншого кримінального в діях влади і військових Судану не залишилося без уваги США, які наклали на країну санкції.

Поворот не туди або чому революція провалилася

Наступного дня, 12 квітня, після вимушеної відставки президента, від свого крісла також відмовився міністр оборони й організатор перевороту Авад ібн Ауф. Він назвав свого наступника –  ним став генерал-полковник Абдель Фаттах Аль-Бурхан. З того моменту влада в Судані належить військовим.

Спочатку протестувальники святкували повалення президента Башира танцями на вулицях. Деякі з них ніколи не знали часу, коли він не був при владі. Побоюючись встановлення нової диктатури, опозиція висунула нові вимоги: тимчасовий уряд мала очолювати цивільна людина, а не військові сили.

«Демонстрації закінчаться тільки тоді, коли правлячі генерали передадуть владу цивільному перехідному органу», – заявили учасники протесту.

Абдель Фаттах Абдельрахман Бурхан на зустрічі із протестувальниками. Фото: AFP

Хоч демонстранти зраділи новому генералу, який не був поміченим у міжетнічних конфліктах, проте люди відмовилися розходитися з мітингів, заявляючи, що три роки для військових – це багато. Протестати почали вимагати віддати владу цивільним негайно. Військова рада заявила, що до влади вони не прагнуть, а армія лише захищатиме народ.

Тепер у людей з’явилася нова ціль: забрати владу у військових. Із кінця квітня до середини травня тривали перемовини влади та опозиції. 13 травня внаслідок сутичок демонстрантів із військовими загинуло 6 людей. 14 травня сторони наче дійшли компромісу, проте вже через лічені дні генерали заявили, що скасовують домовленості і призупиняють перемовини через суперечку із мітингарями щодо барикад.

Разом із військовими, мітингарів розганяють і «Сили швидкої підтримки», колишні «Джанджавід». Саме їх найбільше бояться люди, адже вже зараз в столиці трапляється десятки вбивств, викрадень та зґвалтувань.

A Sudanese protester stands near a barricade on a street, demanding that the country"s Transitional Military Council handover power to civilians, in Khartoum, Sudan June 4, 2019.
Забарикадовані вулиці Хартума тепер майже безлюдні, тоді як сили безпеки прочісують місто. Фото: AFP

Варто додати, що різні групи офіцерів невдало намагалися здійснити переворот, скинувши військову раду із владних крісел.

3 червня військові разом із бойовиками відкрили по протестувальниках вогонь, вбивши понад сотню людей. Їхні тіла ще декілька днів знаходили в Нілі. Це стало найпекельнішою точкою, яка викликала шквал критики від США, ЄС, Африканського союзу та низки інших країн. Голова військової ради лише заявив, що вони шкодують про те, що сталося й пообіцяв розслідувати справу.

Наслідки заворушень у Судані. Фото: The Sun

Проте реакція світу не забарилася:

  • США відправили до країни Тібора Надя, високопоставленого дипломата по Африці, а також призначили своїм послом в Судані ветерана дипломатії Дональда Бута;
  • Африканський союз призупинив членство Судану в організації;
  • прем’єр-міністр Ефіопії Абий Ахмед прибув до Хартуму, аби стати посередником у переговорах;
  • Країни ЄС закликали до створення цивільного уряду

Загалом, військових та мітингарів закликають сісти за стіл переговорів та досягти компромісу мирним шляхом.

Суданці мітингують біля Білого дому у Вашингтоні в суботу, 8 червня 2019 року, в знак солідарності з продемократичними протестами в Судані.

Широко поширена думка, що різанина 3 червня була спровокована авторитарними урядами в Єгипті, Саудівській Аравії та Об’єднаних Арабських Еміратах, які не зацікавлені в демократичній революції, що процвітає на їх порозі, і схильні бачити диктаторських лідерів у якості єдиного надійного оплоту проти політичного ісламу в регіоні. До того ж, у ЗМІ з’явилася інформація про підтримку військових у Судані з боку Російської Федерації, яка намагається поширити свій вплив і на країни африканського континенту. Найближчі тижні стануть вирішальними для Судану.

Головне фото: Vox

Джерела

Судан: лідер військового перевороту подав у відставку – BBC News Україна

Переворот у Судані: військові скинули дружнього до Росії президента аль-Башира – BBC News Україна

В Судані демонстранти протестують проти дружнього до Росії президента. Їх розстрілюють – BBC News Україна

У Судані сталася нова спроба перевороту – РБК-УКРАЇНА

Масовий розстріл у Судані: з Нілу дістають десятки тіл, кажуть активісти – BBC News Україна

What’s happening in Sudan: Six things to know about the unrest – Aljazeera

Sudan news: What is happening in Sudan – Why is world worried about worsening situation? – Express

Sudan crisis: What is happening in Sudan, what is the Blue for Sudan movement and why are people protesting? – The Sun

Sudan crisis: What is happening, and where does it go from here? – The Telegraph