Сепаратизм у країні Басків

В останній статті рубрики «Сепаратизм у Європі» розповідаємо, як звучить еускейра, що означає символізм двох Бланко для ЕТА та чим Басконія відрізняється від Каталонії.

Проблему каталанського сепаратизму Мадрид намагається вирішувати напряму з Барселоною та дістати з-за кордону біглого індепендентиста Путчдемона. Світова спільнота більше стурбована потенційним відродженням ІРА в Північній Ірландії, що загрозливо замаячила на горизонті після референдуму по Брекзиту. Але іспанські кортеси не вичерпають своїх проблем з сепаратизмом, доки на узбережжі Біскайської затоки тихо тліють вогнища «Країни басків і Свободи» (ЕТА).

 Прапор Басконії. Фото: tribuna.com

Країна басків або ж Басконія – автономія в серці Західних Піренеїв. На північному заході Іспанії розташовані чотири з семи баскійських провінцій: Біская, Ґіпускоа, Араба (ісп. Áлава) і Наварра (це так звані «Баскомовні землі» / баск. Vascongadas). Баски населяють не лише Іспанію: північніше Піренеїв, на південному заході Франції існують ще три невеликі баскійські краї: Лапурді, Нижня Наварра, Субероа (спільна столиця Байонна), об’єднані території під назвою Північна Країна Басків.

 Карта Країни Басків. фото: Еркрамас

Euskadi, вона ж Басконія, таким чином базується на етносі, що говорить власною специфічною мовою – еускерою, не спорідненою з жодною мовною сім’єю світу. Враховуючи, що баскійська оточена романськими мовами, але не видозмінилась і не змішалась, науковці зробили висновок, що еускера була частиною більшої мовної сім’ї, проте з плином часу залишилась в самотності. Окремо відмічають особливий стиль віршування еускери: баски запровадили спеціалізовані школи, де навчають баскійської поетики.

Трохи історії

Баски є досить своєрідним народом: навіть на генному рівні мають помітну відмінність від сусідів (55 % басків мають негативний резус-фактор). Історики вважають, що баски є залишком первісного населення Європи, яке згодом змішалося з прибульцями з Азії, але зберегло свою самобутність. Дякуючи зручному розташуванню між Піренеями і Біскайською затокою, Басконія успішно відбилась від навали римлян і стала чи не єдиною територією півострову, що захистила свою культуру і мову. Певні проблеми компактна народність мала лише з франками, з якими час від часу воювала протягом дев’яти столітть. І цю проблему вирішила Кастильська Іспанія в ході Реконкісти, використовуючи високогірну Країну Басків, як форпост боротьби з мусульманською окупацією. Повзучою анексією Іспанська корона зайняла Алаву і Гіпускоа  у 1200 році, Біскайю – у 1379.  У 16-му столітті процес акуратного загарбання території басків завершився входженням Басконії до централізованого Іспанського королівства.

 Національний одяг басків. Фото: Armenia.IM.

Особливої трагедії баски в цьому не завбачили, адже історично іспанська корона особливо не займала віддалену провінцію, будучи постійно стурбованою класичними імперськими проблемами: збереження влади та експансії в колоніях. Намагаючись поширити і зберегти свій вплив там, Кастилія дозволила Басконії жити у своєму ритмі, робила фінансові послаблення і не перешкоджала культурному розвиткові. Більше того, у басків були власні ексклюзивні права «фуерос», що регламентували їх особливе положення в регіоні і дозволяли залишати податки в межах Басконії. Навіть військову службу баскійські чоловіки могли нести вдома і їх не відправляли стоптувати бруківку Арагону. Культурно існували проблеми з витісненням еускери в сільську місцевість, її діалектизації та насадження іспанської мови, як мови аристократії та торгівлі, але королівських заборон чи обмежень не було протягом чотирьох століть.

Мотто «робіть, що хочете, але в рамках королівства» спокійно трималось аж до приходу до влади Франсіско Франко, диктатура якого в принципі виключала сепаратизм, рівно як і демократію. Нововведення Франко різко обмежували будь-яку культуру, окрім власне кастильської. Іспанізація країни кров’ю і залізом прокотилась по Басконії шквалом обмежень. Викладання баскійською в школах заборонялось, еускера як така витіснялась з державного обігу, національні прапори країни Басків також виявились поза законом. Навіть називати дітей баскійськими іменами батьки теж не мали права. Під заборону потрапили видання еускерою та викладання її в школах та університетах – будь-яка національна мова, крім іспанської, мала бути викорінена.

Франсиско Франко. Фото з відкритих джерел

Під таким драконівським режимом миролюбні баски спершу організувались в БНП – Баскійську національну партію під керівництвом Сабіно Арана Гоірі, відомого письменника. Якщо під час Громадянської війни в Іспанії партія здобула широку підтримку народних мас через свою просвітницьку діяльність та юридичний захист населення, то в розпал диктатури Франко піддавалась шквалу критики через відмову у переході до збройної боротьби. Цей буремний час породив бойову організацію ЕТА (Країна басків і Свобода). 

Сабіно Арана. Фото: NavarraResiste.com

Euzkadi Ta Azkatasuna

ЕТА сформувалась з молодих радикалів БНП, натхненних ідеями Сабіна Арана. Письменник вважав, що країна Басків не має бути залежною від Іспанії, хіба існувати на засадах конфедерації.  Він же придумав баскійський прапор і навіть більшість національних свят.

Бойовики ЕТА. Фото: ВВС

Початок існування ЕТА був овіяний флером романтизму: звільнення Басконії від Франсіско Франко. Світова спільнота замовчувала закладені тротилом вантажівки, що вибухали разом з держслужбовцями фашистського режиму, адже відчувалась певна справедливість в цій підпільній боротьбі за незалежність. 

Виразником поглядів ЕТА стала справа Бланко №1: вбивство у 1973 році Луїса Кареро Бланко, прем’єр-міністра Іспанії пост-франкістського періоду. Разом з ним в повітря висадили ціле кафе з поліцейськими, яких послідовники ЕТА називали «ціпними псами Франко». Таким чином ЕТА акуратно викопала диктатурі могилу.

 ЕТА в дії. Фото: Военное Обозрение

Незважаючи на жорсткість операції, народ підтримав бойовиків, надав їм статус мучеників та всіляко підтримував на цьому «романтичному поприщі боротьби».

Романтика продовжувалась недовго. Режим Франко впав разом зі смертю диктатора, обмеження та заборони скасували, а у 1979 році Генеральні Кортеси видали так званий «органічний закон», що підтверджував давні «права фуерос» та надавав баскам повну автономію. Басків було визнано окремим народом, Euskal-Herria, що мав право на самовизначення відповідно до принципів ООН.

Демонстрація на захист бойовиків ЕТА

І цього, насправді, баскам було би цілком достатньо, але ЕТА цього виявилось замало. Діяльність організації перестала бути визвольною, але перетворилась на чистої води тероризм. Громадськість найбільше сколихнув випадок з начиненою тротилом іграшкою маленької дівчинки, яка підірвала дитину і навела жах на оточуючих. Бойовики почали йти за принципом «акція-реакція-акція», коли тероризм змушує уряд до репресивних дій, а терористи користуються прецедентом та множать хаос. Таким чином ЕТА декларувала своє прагнення до незалежності, але чим далі, тим більше відштовхувала від себе басків. Останньою краплею стала справа «другого Бланко».

У 1997 році ЕТА зробила фатальну помилку. Її бійці викрали члена муніципальної ради одного з міст Країни Басків – молодого економіста Мігеля Бланко. Йому було 29 років. Вся країна просила відпустити Бланко, включаючи короля Хуана Карлоса I. Просили всі без винятку члени парламенту і лідери партій. Просили іспанці і баски. Але через 48 годин після викрадення Бланко двічі вистрілили в потилицю. Його смертю ЕТА нічого не вирішила – лише остаточно знищила залишки колишнього співчуття басків. На вулиці тоді вийшли майже 6 млн осіб. Вони несли плакати: «Вчора ми вас не любили, сьогодні ми вас ненавидимо». Народ вимагав вбивати терористів, як скажених псів, без суду і слідства.

Баски на демонстрації. Фото: russiancouncil.ruв

Терористи дискредитували себе криміналом, наркотрафіком, торгівлею людьми і чим далі, тим більше нервували населення. ЕТА вимагала нагороди за «кришування бізнесу», по суті просто вибиваючи гроші з підприємців. Градус роздратування населення виріс до найвищої точки.

ЕТА зустріла двохтисячний, вже остаточно виродившись в безглузду терористичну організацію. Крім вибухів і вбивства політичних опонентів вона займалася хіба пограбуванням банків і рекетом. Як випливає з листування її лідерів, тільки за рахунок рекету ЕТА збирала до 1,5 млрд песет на рік (близько $ 15 млн за тодішнім курсом). Терористи викрадали заможних громадян, знімали на відео їх катування, а потім вимагали з родичів викуп. Торгували наркотиками, відмивали гроші в казино. Від «романтичного періоду» лишилась лише назва.

Формально ЕТА відійшла від терору в 2010-2011 роках. Але, як вважають у Європолі, організація як і раніше небезпечна. Те, що ЕТА в будь-який момент знову може взятися за терор, підтвердив вибух казарм Гвардії в іспанському місті Бургос 29 липня 2010 року. Результат – 46 поранених. Так ЕТА відповіла на заборону діяльності БНП і арешт свого лідера в лютому того ж року в ході спільної операції спецслужб Франції і Іспанії.

8 червня 2014 року стотисячна демонстрація утворила 120-кілометровий ланцюг на знак підтримки незалежності Країни Басків. Руки демонстрантів з’єднувались хустинками з написами «за незалежність Басконії».

В ЕТА запевняють, що будуть надалі домагатися своїх цілей тільки мирними методами. Але в Іспанії мало хто вірить, що її діяльність обмежиться тільки легальною політикою. Взагалі, в Іспанії уже мало хто вірить в ЕТА.

Сучасний стан

Обраний у 2012 році прем’єр-міністр Басконії Іньїго Урукулью доволі практично підійшов до сучасної ситуації. Каталонський сценарій видається баскам голим волюнтаризмом, в якому вони не хотіли би брати участь. Відсоток громадян, що прагнуть незалежності, ледве дотягує до 25%, а сама Країна Басків враховує сучасний стан речей і цілковиту підтримку Європою іспанської влади. Баски не бажають виходити на арену конфронтації з Мадридом і Брюсселем. Зі вступом на пост Урукулью зробив заяву, що для Басконії незалежність більше не є актуальним питанням. Хоча на словах баски підтримують каталонців, але ідея референдуму, популярна в 2000х, уже втратила всю свою привабливість з усвідомленням басками всього спектру можливих практичних проблем.

Тому наразі країна Басків та Іспанія спокійно налаштовані на стабільний діалог. Частково цьому посприяло загальне розчарування народу в ЕТА, як в символі національного духу, частково – просто в небажанні лізти голими руками в зміїне лігво.

Олена Мартинюк

Головне фото: e-ir.info

Джерела:

  1. Сепаратизм в Стране Басков – Басманова, Миссауи-Ульянищева
  2.  «ЭТА – взрывай ради свободы» – Военное Обозрение
  3. Баски – Вікіпедія