Собор Паризької Богоматері. Чому про нього говорить весь світ та що вдалося врятувати від пожежі в Нотр-Дамі

Розповідаємо про одну з найбільших культурних трагедій, що трапилася вчора – Внутрішній дворик спробував розібратися, як розпочалася пожежа у Соборі Паризької Богоматері, чому її так довго не могли загасити та які реліквії вдалося врятувати від руйнівної сили пожежі.

З чого почалася пожежа?

О 18:20 за паризьким часом вперше спрацювала пожежна сигналізація Нотр-Даму, але джерела займання при перевірці не знайшли. Лише за 23 хвилини спрацював другий сигнал, після чого вогонь помітили в дерев’яному каркасі даху собору та почали евакуацію з приміщення.

Нотр-Дам до та після пожежі. Фото: Reuters

До 20-ої години вогонь поширився на весь дах, а пізніше через пожежу впав шпиль. Після цього евакуйовувати людей почали загалом з острова Сіте, на якому й знаходиться Собор Паризької Богоматері. Лише за три години надійшло повідомлення від начальника пожежної служби про те, що структуру собору, включно з двома дзвіницями, вдалося зберегти, але остаточно вогонь ліквідували лише вранці.

Доступ до території довкола собору був заблокований поліцією. На місці працювало більше 400 пожежників, один з яких отримав серйозні ушкодження.

Дубовий дах часів 13 століття знищено на 66%.
Шпиль Собору рухнув та провалився через дах.
Обидві вежі західного фасаду вдалося врятувати.
Ілюстрація: CNN

З 16 квітня президентом Франції Еммануелем Макроном оголошено загальнонаціональний збір коштів на відновлення пам’ятки, а впродовж дня одразу декілька представників французького бізнесу оголосили свій намір перерахувати чималі кошти на проведення реконструкції будівлі. Загальна сума пожертвувань вже перевищила 700 мільйонів євро.

У свою чергу Президент Європейської Ради Дональд Туск закликав країни Європейського Союзу забезпечити фінансову підтримку відновлення історичної пам’ятки. Оцінити ж загальну вартість та тривалість робіт поки що складно, однак президент Франції зі свого боку пообіцяв, що роботами займуться «найкращі таланти наших днів».

Про відомі причини початку пожежі

Президент Наукової ради при Національному інституті спадщини Франції вважає, що інцидент не був несподіванкою. За його словами, причиною цієї катастрофи стала відсутність належного утримання та щоденної уваги до такої великої будівлі. А до термінової потреби в реставрації окремих частин привертали увагу ще декілька років тому.

Робота еквадорської художниці Крістіни Кореа Фрейле, що зображує Квазімодо, головного героя з роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Фахівці пояснили, що Собор Паризької Богоматері, попри свій монументальний зовнішній вигляд, був значною мірою зведений з дерева, а не лише з каменю.

Попередньою причиною займання називають недотримання техніки безпеки під час реставраційних робіт на даху, що тривали з початку квітня. Зокрема, могли загорітися дерев’яні риштування висотою близько 100 метрів, а отже слідчі зараз допитують будівельників. Версію навмисного підпалу прокуратура Парижа відкинула.

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп під час пожежі у своєму Твіттері встиг порадити французам використовувати «повітряні танкери» для ефективності боротьби із пожежею.

«Кількість води, яка б змогла погасити вогонь, зруйнувала б як рештки даху, так і стіни собору, а можливо й сусідні будинки», – пояснюється в повідомленні Служби цивільної безпеки Франції.

Тому пожежники зі свого боку застосовували гасіння вогню лише з землі, а не з гелікоптерів.

Чому весь світ говорить про Нотр-Дам?

Собор Паризької Богоматері будували з 1163 до 1345 років. У цьому році йому виповнилося 856 років. Це дійсно одна з найвідоміших історичних пам’яток планети, яку щорічно відвідують 13 мільйонів туристів.

Саме в цьому соборі відбулися значні події з історії як Франції, так і світу загалом. У 1558 році тут відбулася церемонія одруження королеви Шотландії Марії Стюарт і майбутнього короля Франциска II. А в 1804 році Наполеон Бонапарт був коронований тут в імператори французів в присутності папи Пія VII. Це лише деякі з численних дійств, що мали місце в цій легендарній будівлі.

Пожежа в Соборі Паризької Богоматері стала справжньою трагедією для католицького світу. Протягом багатьох поколінь Нотр-Дам був місцем паломництва і молитви, і, хоча вплив релігії у Франції зменшувався протягом десятиліть, цей собор залишався колискою французького католицизму.

Зокрема, в ефірах телеканалів звучали думки про те, що собор є другою за важливістю католицькою будівлею після Базиліки Святого Петра у Ватикані.

Перші кадри зсередини Собору після остаточної ліквідації вогню. Фото: CNN

Якраз тільки-но розпочався Страсний тиждень (останні 6 днів Великого посту перед Великоднем – прим. ред.), коли мільйони західних християн відзначають смерть і воскресіння Ісуса Христа. Собор Паризької Богоматері готувався показати в Страсну п’ятницю святі мощі віруючим.

Своє співчуття втраті парижан висловила й міжнародна спільнота. Зокрема, Гілларі Клінтон назвала Нотр-Дам символом здатності людства до об’єднання. Ангела Меркель висловилася, що їй боляче бачити жахливі образи нашої Леді у вогні, а також, що Нотр-Дам є символом Франції та європейської культури.

Одрі Азулай, генеральна директорка ЮНЕСКО, від імені організації підкреслила беззаперечне сприяння Франції у збереженні і відновленні цієї безцінної спадщини.

Президент України Петро Порошенко теж висловив слова підтримки Еммануелю Макрону та народу Франції. Міністр культури України Євген Нищук наголосив, що Україна готова відправити кращих фахівців та реставраторів для відновлення Собору Паризької Богоматері.

Чому вогонь було так важко загасити?

Пожежники намагаються врятувати Собор. Фото: Reuters

Чим довше гасили велику пожежу в соборі, тим більше в соціальних мережах з’являлося питань про профпридатність рятувальників і французької влади в цілому.  Колишній американський пожежник Грег Фавр (Gregg Favre) запустив у Твіттері невеликий тред («thread» – ряд повідомлень, прим.ред.), де пояснив, чому гасити Нотр-Дам могло бути так складно. Приводимо основні тези з його звернення до читачів:

Перша проблема полягає в тому, як старі церкви побудовані  з важкою дерев’яною конструкцією, великими відкритими просторами і дуже cкромним рівнем вогнестійкості. Завдяки цьому полум’я швидко охопило дах, що разом з відсутністю доступу для пожежників і швидким розповсюдженням вогню призвело до настільки великих збитків.

«Навіть якби воду змогли подати на висоту даху, важко уявити, як можна було б отримати кут, при якому вода потрапляла б на вогонь – це просто занадто високо. А це означає, що пожежники повинні гасити вогонь зсередини».

Використання авіації – як, наприклад, при гасінні лісових пожеж, – було небезпечним передусім для самого собору. Скинувши на будівлю тонни води з літака чи гелікоптера, пожежники напевно зруйнували би не лише дах, але й стіни собору. «У результаті могли бути пошкоджені і сусідні будинки», – йдеться у поясненні французької рятувальної служби.

Робота пожежників у пік займання Собору. Фото: Reuters

«Гасити вогонь зсередини – це зовсім інша справа. Основний варіант – це захисні рукава пожежників, які важкі, маломобільні і практично не ефективні проти такої пожежі», – пише Грег.

Операція всередині будівлі, дах якої може впасти в будь-який момент, також небезпечна, зазначив Фавр. За його словами, пожежники завжди ставлять на перше місце безпеку  а у випадку з Нотр-Дамом було незрозуміло, чи евакуювали вже всіх відвідувачів, співробітників і будівельників. Рятувальникам на місці події потрібен час, щоб сформулювати пріоритетні завдання. Серед них  скількох людей недорахувалися при евакуації і де вони можуть перебувати.

Нарешті слід подумати про руйнування частини або всієї конструкції. Шпиль і дах повинні кудись впасти – і не факт, що впадуть вони прямо вниз.

«Стіни Нотр-Дама міцні, але вогонь їх послабив і дерев’яна частина даху тепер може впасти. Вулиці в зоні обвалення очистили від людей і огородили? Чи загрожує щось іншим будівлям? Який план на випадок, якщо стіна в вогні впаде?», – сумнівався Грег Фавр.

Фото: Reuters

Разом з цим він назвав паризьких рятувальників «пожежними світового класу» і зауважив, що бачив їх в роботі особисто. «І подумки я зараз з ними», – додав він.

Що вдалося врятувати?

Французькі чиновники повідомили, що фасади, дзвіниці, підпірні арки та велика частина загальної структури будівлі були збережені. Це сталося значною мірою саме завдяки обережним діям паризьких пожежників. Вежі та вхід до собору не вигоріли так, як його вівтарна частина.

Туніка, яку носив Людовик IX. Фото: news24

Одяг, який носив Людовик IX, коли він приніс терновий вінець до Парижа в 1238 році, зберігався в соборі і, як повідомляється, його вдалося врятувати.

Терновий вінець. Фото: news24

Терновий вінець, що, як вважається, поклали на голову Ісуса Христа дорогою до місця його розп’яття, також вдалося врятувати.

Фото: notredamedeparis.fr
Фрагмент вилученої за тиждень до пожежі скульптури. Фото: Getty Images

Деякі бронзові статуї були вилучені з собору минулого тижня в рамках програми реставрації, тому вони не постраждали. В тому числі і зображення 12-ти апостолів та їх проповідників.

Легендарний дзвін Еммануель Белл. Фото: Flickr

У соборі Паризької Богоматері було встановлено 10 дзвонів. На 100% невідомо, чи вдалось врятувати більшість, але дві головні дзвіниці було збережено від вогню.

Головний дзвін собору, виготовлений у 15-му столітті, що називається Еммануель Белл, пережив пожежу.

Цей дзвін протягом століть використовувався для позначення деяких найважливіших моментів світу, таких як кінець Другої світової війни і терористичні напади 11 вересня.

Що не вдалося врятувати?

Момент обвалу шпилю. Фото: AFP
Шпиль Собору, що було зруйновано під час пожежі. Фото: Feldgrau.info

Всесвітньо відомий шпиль був побудований у 19-му столітті в рамках реставрації собору після успіху роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері».

За багатовікову історію будівництва і добудови храму він зазнав низку змін, в тому числі демонтаж під час Французької революції і відновлення в 1860-і роки. Його висота становила 96 метрів.

Частина «лісу» Собору. Фото: MemeSEM

Дерев’яний дах, що височів над кам’яним склепом, широко відомий як «ліс», через кількість деревини, яка використовувався для його будівництва, був значною мірою зруйнований.

Частина конструкції даху відноситься до 13-го століття і була зроблена з дерев, зрізаних між 1160 і 1170 роками.

Вітраж Собору, що часто називають «трояндою». Фото: BigHugeLabs

Серед найбільш відомих особливостей паризького собору – три величезних вітражних вікна-троянди XIII століття. На даний момент невідомо, чи вціліла в результаті пожежі хоч одна з них.

Перша і найменша троянда, діаметром 9,6 метрів, розташована на західному фасаді, була завершена близько 1225 року.

Діаметр південної троянди – близько 13 метрів, вона складається з 84 панелей.

Лише частина оригінальних вітражів змогла дожити до наших днів, багато з них було знищено під час попередніх пожеж.

Статуя химери на фасаді. Фото з відкритих джерел.

Знаменита на весь світ відмінна риса собору Паризької Богоматері – страхітливого виду горгулії і химери, повз яких проходив кожен, хто піднімався на оглядовий майданчик собору.

Невідомо, в якому стані вони знаходяться зараз і чи постраждали вони від вогню.

Орган Собору Паризької Богоматері. Фото: Expedia

У храмі знаходився один з найбільших у світі органів. Він налічує 111 регістрів і близько 8 тисяч труб.

Орган був побудований в XV столітті і поступово збільшував свої розміри аж до XVIII століття. Йому вдалося пережити Велику Французьку революцію.

Фото органу Собору, зняте в 2015 році. Фото: CBC

Під час вчорашньої пожежі інструмент постраждав, але не був знищений – згорів дубовий каркас. Досі невідомо, наскільки сильно орган постраждав внаслідок пожежі.

Дещо з врятованих реліквій. Фото: CBC

У соборі Паризької Богоматері зберігались інші важливі християнські реліквії. Серед них, як вважається, фрагмент Хреста Господнього та цвях, яким розіп’яли Христа. Влада Парижу не розповіла про долю цих предметів.

Матеріал підготували:

Євдокимова Олександра
Мережко Владислав

Головне фото: AP

Джерела:

Трагедія Нотр-Дама: що відомо про причини пожежі, втрати собору та шанси його відновити

The Notre-Dame Cathedral Fire: What Happened, and What Happens Next?

What caused the Notre-Dame fire? Everything we know so far about the Paris cathedral blaze

‘It was bound to happen’: Notre-Dame cathedral was beloved but long neglected

Fire at Notre-Dame Cathedral in Paris: “UNESCO stands by France to safeguard and rehabilitate this historic heritage of outstanding universal value”

Why Notre Dame Cathedral is so important to Catholics worldwide

Notre-Dame: Why is the cathedral so important to so many people?

Hope from ashes: Why the Notre Dame fire is a symbol of rebirth during Holy Week

France vows to rebuild Notre Dame Cathedral after devastating fire — live updates

Notre Dame survived centuries of turmoil, but was almost destroyed in a fire during renovation works

“Ми відбудуємо Нотр-Дам”: як горів Собор Паризької Богоматері та що вдалося зберегти

What has been saved and lost in the Notre Dame fire

Пожар в Нотр-Даме: уникальные ценности собора Парижской Богоматери

Почему огонь в Нотр-Даме оказалось так сложно потушить — объясняет бывший пожарный