Як Україну втягнули в передвиборчу суперечку США

У 2020 році у США мають пройти президентські вибори, на яких від Республіканської партії буде балотуватися чинний президент Дональд Трамп, а імовірним головним його конкурентом є Джо Байден від демократів. Останні кілька тижнів розгорається суперечка щодо того, чи намагався Трамп за допомогою України знищити репутацію свого конкурента. Ми спробували розібратися, що відбувається на найвищих державних рівнях в США та Україні.

Розіл 1. Байден-молодший та українські суди

Barack Obama Joe Biden and Hunter Biden laughing together
Президент Америки Барак Обама, віце-президент Джо Байден та його син Хантер. Фото: Mitchell Layton/Getty Images

На початку вересня у виданні Washington Post з’явилася інформація про те, що американський президент Дональд Трамп намагається змусити українського колегу Володимира Зеленського вплинути на американські президентські вибори 2020 року. Начебто останній мав відкрити кримінальне провадження проти Хантера Байдена, сина Джо Байдена, можливого конкурента Трампа та чинного віце-президента США.

Навіщо Україні відкривати провадження проти американця? У 2014 році стало відомо, що Хантер Байден увійшов до складу ради директорів найбільшої в Україні приватної газовидобувної компанії «Burisma Holdings». У 2015 році діяльність фірми розслідувалася на предмет корупційних зв’язків, а Джо Байден наполягав тоді, що його син не причетний до газової корупції в Україні. Проте, тоді ж Байден-старший, вже будучи віце-президентом, закликав звільнити головного прокурора України, який розслідував діяльність фірми.

Вони всі знають правила: ти ніколи, ніколи, ніколи, навіть опосередковано не можеш поставити мене у компрометуючу ситуацію

Так Джо Байден відгукувався про ділові відносини із синами: старшим покійним Бо та молодшим Хантером

Розділ 2. «Хвилююча» телефонна розмова Трампа

Image result for donald trump phone call
Президент США Дональд Трамп. Фото: Politico

Цього літа особистий адвокат Трампа Рудольф Джуліані повідомив the New York Times, що мав зустріч із представником Зеленського в Мадриді, та попередив, що новий уряд перезапустив розслідування щодо пана Байдена та його сина. З того часу в пресі почали спливати заяви, що Трамп тисне на українського президента, а одним із важелів тиску почали називати затримку військової допомоги у розмірі 250 млн дол.

Вогню у полум’я додали телефонні розмови американського президента з лідером іншої неназваної держави. Змістом однієї із розмов стурбувався неназваний співробітник служби розвідки, що працював у Білому домі. Він доповів про це головному інспектору розвідувальних служб США Майклу Аткінсону, а той надав скарзі статус невідкладної та направив її на розгляд до Конгресу.

Наразі немає офіційної інформації про те, з ким саме розмовляв Трамп, хто є тим самим стурбованим співробітником розвідки та про що, хоч приблизно, йшлося у розмові. Водночас, The NY Times та Washington Post за допомогою своїх інформаторів уточнили, що розмова йшлася на тему України, а Трапм дав співрозмовникові якусь «обіцянку».

Image result for Joseph Maguire
В.о. директора Національної розвідки США Джозеф Магуайр. Фото: NBC News

Скаргу співробітник розвідувального агенства подав 12 серпня, 9 вересня про цю скаргу стало відомо світу, а вже 13 вересня в.о. директора Національної розвідки США Джозеф Магуайр сказав, що справа не нагальна і знаходиться в межах повноважень самої розвідки. У тому, що розвідка дала задню, новинна агенція CNN, спираючись на власні джерела, звинувачує Адміністрацію президента. Також достеменно відомо, що за кілька тижнів перед заявою співробітника спецслужб Трамп мав розмову із п’ятьма іноземними лідерами, в тому числі і з Володимром Зеленським.

Тим не менше, Аткінсон 19 вересня дав свідчення комітету розвідки. Слухання провели у закритому режимі, а опісля Голова комітету Адам Шифф заявив, що головний інспектор розвідувальних служб уникав відповідей та не повідомив деталей телефонної розмови. Також комітет не зміг отримати інформацію, чи Білий дім брав участь у консультаціях щодо скарги на Трампа. Магуайр погодився свідчити наступного тижня.

Представники Демократичної партії закликали почати розслідування з приводу можливого тиску Білого дому на українську владу, а сам Джо Байден закликав Трампа оприлюднити стенограму розмови:

Найменше, що має нині зробити Дональд Трамп, це негайно опублікувати розшифровку телефонної розмови, про яку йдеться. Аби американський народ міг дати свою оцінку (діям президента – прим. ред.), а також уповноважити офіс директора національної розвідки припинити засекречування та оприлюднити повідомлення інформатора Конгресу

Розділ 3. Підтвердження та спростування

Image result for rudolph giuliani and trump
Рудольф Джуліані та Дональд Трамп. Фото: Time

Американський президент традиційно відреагував на новину у Twitter:

Ще одна неправдива історія. Це ніколи не скінчиться! Практично щоразу, як я маю телефонну розмову з лідером іноземної держави, я розумію, що мене можуть прослуховувати безліч співробітників як і різних американських служб, так і закордонних. Ніяких проблем!

Знаючи це все, чи є якийсь дурень, що повірить, ніби я обговорював щось неприпустиме з іноземним лідером, коли розмову потенційно чують безліч вух. Я робитиму тільки те, що є беззаперечно правильним, і тільки те, що потребує США!

В українському МЗС також відреагували на цю новину: міністр закордонних справ Вадим Пристайко відкинув можливість тиску на Зеленського, а також заявив, що Україну намагаються втягнути в протистояння між республіканцями та демократами в США. Міністр також додав, що Україна завжди намагалася цінувати допомогу від обох партій, аби були гарантії, що зі зміною адміністрації в України та МЗС не зміняться пріоритети у відносинах з США.

Але 20 вересня особистий адвокат Дональда Трампа Рудольф Джуліані під час інтерв’ю каналу CNN заплутався у своїх відповідях та визнав, що просив Україну розглянути справу Джо Байдена.

Image result for Joe biden CNN interview
Фрагмент інтерв’ю Джуліані телеканалу CNN

Ведучий телеканалу Кріс Куомо просив Джуліані прокоментувати історію зз телефонним дзвінком, а Джуліані відповів, що це все є помилковим. Відразу після цього Джуліані перевів розмову на події 2016 року, заявивши, що Байден-старший підкупив Президента України, аби той звільнив головного прокурора, що розслідував справу фірми, де працював його син.

Невдовзі згодом Куомо запитав, чи просив Джуліані Україну провести розслідування щодо Джо Байдена.

– Ні, насправді я цього не робив. Я попросив Україну розслідувати звинувачення у втручанні українців у вибори 2016 року на користь Хілларі Клінтон.

– Ви ніколи нічого не питали про Хантера Байдена? Ви ніколи нічого не просили щодо Джо Байдена у прокурора?

– Єдине, що я попросив – це зрозуміти, як той, хто був призначений, закрив справу проти Antac.

– Отже, ви попросили Україну розглянути справу Джо Байдена.

– Звичайно, так.

Наразі важко спрогнозувати, які наслідки ці події матимуть на хід президентських виборів у США та на американсько-українські відносини. Досі невідомо, чи це лише суперечки між республіканцями та демократами, чи звинувачення у біе адміністрації Трампа мають ґрунт.

Post Scriptum

У п’ятницю все та ж Washington Post із посиланням на власні джерела заявила, що Трамп вважає дії США в Україні безглуздими і що вони просто дратують РФ, з якою потрібно мати дружбу.

«Позиція президента по суті полягає в тому, що нам необхідно визнати той факт, що Росія повинна бути нашим другом, і кого взагалі хвилює Україна?», – повідомило джерело виданню.

Тим не менше, президент України Володимир Зеленський на форумі YES кілька тижнів тому заявив, що США після затримки військової допомоги у розмірі 250 млн дол, поновили її та додали до цієї суми ще 140 млн.

Данило В’юнов

Джерела: