Як дипломатичне листування розсварило Британію та США

«Некомпетентний» та «небезпечний» – саме так охарактеризував Дональда Трампа посол Великобританії в США Кім Даррок. Це викликало бурхливу реакцію президента Сполучених Штатів, і вже через кілька днів Даррок пішов у відставку. Внутрішній дворик розбирається, в чому суть дипломатичного скандалу і як він вплине на «особливі» англо-американські відносини.

Як склалися «особливі» відносини США та Британії

По закінченні Другої світової війни почали закладатися основи американо-британських відносин в тій формі, в якій вони існують до сьогоднішнього дня. Протягом подальшої історії співпраця між двома країнами розвивалася та змінювалася. У підсумку вони набули форми «особливих» відносин.

Вперше про «особливість» заговорив британський прем’єр-міністр Вінстон Черчілль. За його словами, такі відносини повинні були будуватися на тісному партнерстві у військовій сфері на принципах військового товариства. Причиною цьому стала та обставина, що після Другої світової війни США та Британія стали на один бік у конфронтації проти Радянського Союзу.

Вінстон Черчілль, прем’єр-міністр Великобританії у 1940-1945 та 1951-1955 роках. Фото: Medium

Не можна заперечувати, що на сьогоднішній день ця співпраця є важливим та досить впливовим фактором сучасного міжнародного життя. Англо-американські відносини довели свою значущість складною, продуктивною та неоднозначною історією свого існування.

Через що спалахнув скандал

7 липня стався витік – у ЗМІ були опубліковані листи Кіма Даррока – посла Британії у США – в яких він дуже своєрідно описав президента Дональда Трампа та його адміністрацію. Депеші охоплюють період з 2017 року по теперішній час та стосуються широкого спектру тем: відносин Британії і США, особистості Трампа, особливостей роботи його адміністрації та зовнішньої політики США.

У одному з найбільш важливих документів сер Кім написав: «Ми дійсно не віримо, що ця адміністрація стане більш нормальною, менш дисфункціональною, менш непередбачуваною та менш дипломатично незграбною та невмілою». Також, на думку посла, Білий дім за президентства Трампа є «унікально неблагополучним» та «ніколи не буде виглядати компетентно». Про це повідомляє The Daily Mail.

Щодо особи самого президента Трампа, Даррок каже, що він «випромінює небезпеку». Посол порадив британському уряду, аби той «не списував його (Дональда Трампа – прим. ред.) з рахунків», пише Reuters. Однак, не дивлячись на це, Кім Даррок припустив, що кар’єра Трампа може закінчитися ганебно.

Кім Даррок, екс-посол Великобританії в США. Фото: Washington Post

Варто додати, що сер Даррок отримав своє призначення на початку 2016 року і фактично відкрито підтримував опозиційну демократичну партію. Тож у нього майже відразу не склалися стосунки з новою американською адміністрацією. Наступні три роки посол Сполученого Королівства провів у вимушеній ізоляції. Звідси і різко негативне ставлення до постаті Трампа.

Як відреагувала Великобританія

Перш за все, влада Великобританії разом з Міністерством закордонних справ оголосили про початок розслідування щодо того, як саме дипломатичні записки посла Великобританії у Вашингтоні потрапили до ЗМІ.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеремі Хант заявив, що влада країни перевірить, чи не стоїть за скандальним витоком «прагнення ворожої іноземної держави зруйнувати відносини Британії та США», пише НВ.

Джеремі Хант, міністр закордонних справ Великобританії. Фото: Reuters

Після цього на Даунінг-стріт заявили, що жалкують про цей витік, а МЗС в свою чергу висловили надію, що міцні відносини Вашингтона та Лондона витримають цю ситуцію. Міністр міжнародної торгівлі Великобританії Ліам Фокс заявив, що «закон має повною мірою покарати людину, яка це зробила».

Однак, не дивлячись на своє досить незручне становище, Британія висловила підтримку Кіму Дарроку. Його слова МЗС назвало такими, що «чесно й без прикрас» оцінюють політику США. Про це інформує The Independent.

«Погляди посла не обов’язково є поглядами міністрів або, власне, уряду. Але ми платимо йому за відвертість. Так само, як американський посол надсилає власні відгуки щодо політики та особистостей Вестмінстеру», – сказав речник британського зовнішньополітичного відомства.

Тереза Мей заявила, що, не зважаючи на витік секретного листування, вона висловлює свою повну підтримку Кіму Дарроку, пише Sky News. Вона підкреслила право посла відверто характеризувати стан справ у тій країні, де він працює.

Тереза Мей. Фото: AP

Колишній міністр закордонних справ та головний претендент на крісло прем’єра Великобританії Борис Джонсон назвав Кіма Даррока чудовим дипломатом і наголосив на тому, що не варто втягувати державних службовців у порядок денний, повідомляє Reuters.

Борис Джонсон, лідер серед претендентів на посаду прем’єр-міністра Великобританії. Фото: BBC

Реакція Дональда Трампа

Після публікації листів Кіма Даррока Трамп не забарився із відповіддю. Одною з перших його заяв стали слова про те, що Кім Даррок «не дуже добре служив Великобританії».

У Twitter Трамп назвав Кіма Даррока «божевільним» та «дурним хлопцем», а також додав побажання щодо того, що повинен робити посол.

«Божевільний посол, якого Велика Британія нав’язала Сполученим Штатам, не та людина, від якої ми в захваті, він дуже дурний хлопець. Він повинен розмовляти зі своєю державою та прем’єр-міністром Мей про їхні невдалі перемовини щодо Brexit, а не засмучувати мене своєю критикою», – написав Трамп.

Надалі президент США «виніс вирок» послу Великобританії.

«Я не знаю посла, але в США про нього не особливо високої думки. Ми більше не будемо мати з ним справу», – написав Дональд Трамп.

Дісталося від американського президента й Терезі Мей. Знову таки в Twitter Трамп висловився про її політику.

«Я дуже критично ставився до того, як Великобританія та прем’єр-міністерка Тереза Мей працювали з Brexit. Який безлад вона і її представники спричинили. Я сказав їй, як це потрібно зробити, але вона вирішила піти іншим шляхом», – заявив Трамп.

Також він додав, що доброю новиною для Сполучного Королівства є те, що скоро в них буде новий прем’єр-міністр.

Президент США Дональд Трамп. Фото: Reuters

Глава МЗС Британії Джеремі Хант сказав, що такі заяви є «зневажливими»:

«Ви казали, що британсько-американський альянс є найвеличнішим в історії, і я згоден. Але союзники повинні ставитися один до одного з повагою, як і Тереза Мей завжди робила це стосовно вас», – зазначив Хант у своєму Twitter.

Перші результати розслідування

«Без сумніву, відповідь – ворожа держава, яке хоче нас посварити», – заявив міністр закордонних справ Джеремі Хант, натякаючи на те, що конфлікт розпалився через втручання третьої країни.

Також він повідомив, що офіційною лінією розслідування є російська кібератака, направлена на викрадення листів Кіма Даррока. Також він додав, що в полі зору розслідування знаходяться Іран і Китай, які володіють потужними кіберможливостями.

Однак деякі високопоставлені представники Міністерства закордонних справ припускають, що витік записок Кіма Даррока був політично мотивованим актом когось в Лондоні, щоб звільнити місце в Вашингтоні для посла з відвертою про-Brexit-івською позицією.

Наслідки дипломатичного скандалу

Кім Даррок вирішив піти у відставку з посади посла Великобританії в США. У листі до Саймона Макдональда, Постійного секретаря британського МЗС, сер Кім написав, що «нинішня ситуація не дає мені можливості виконувати свою роль, як хотілося б». Даррок подякував усім тим, хто висловив йому підтримку.

Посол наголосив на професіоналізмі і цілісності як своєї команди у США, так і британської дипслужби загалом.

«Це заздрість світу. Я залишу посаду з повною впевненістю, що всі цінності залишаться в надійних руках», – заявив Кім Даррок.

Головний стратег Білого дому Стів Беннон вітає посла Великобританії в США Кіма Даррока перед спільною прес-конференцією президента США Дональда Трампа і прем’єр-міністра Великобританії Терези Мей в Білому домі у Вашингтоні, США, 27 січня 2017 року. Фото: Reuters

Тепер британські та американські аналітики намагаються оцінити, наскільки істотну шкоду відносинами між держав завдасть нинішній скандал.

CNN зазначає, що він може вплинути на укладення нових домовленостей між США і Британією після виходу Лондона з ЄС – адже Сполученому Королівству доведеться перепідписати чимало угод про співпрацю, включаючи торгові.

Ще один аспект, у якому американський президент може сподіватися вплинути на Лондон – заручитися його підтримкою у відносинах з Іраном, де Британія поки дотримується спільної позиції з ЄС, налаштованим на співпрацю з Тегераном щодо ядерної програми. Тоді як США під керівництвом Трампа вийшли з ядерної угоди з Іраном і різко загострили свій курс стосовно цієї країни.

І все ж, сподівається екс-глава Пентагону Ештон Картер, нинішня напруженість у відносинах може бути лише тимчасовою з урахуванням давньої історії стратегічних відносин двох країн, пише НВ.

Екс-голова Пентагону Ештон Картер. Фото: AP

«Жодна зі сторін не перебуває у виграшному становищі. Я сподіваюся, всі ми визнаємо, що ці відносини – щось більше, аніж дана ситуація або будь-яка з конкретних персоналій», – заявив Картер.

Захарова Ірина

Головне фото: The Sun