Японський імператорський дім від початку минулого століття і до сьогодні

Японський імператорський дім має велику історію та є найстарішим у світі. За легендами, йому більше ніж 2500 років, а перший японський імператор Дзіму, який і заснував країну, походив від богині сонця Аматерасу. У минулому столітті роль імператора змінилася від абсолютного правителя до монарха, який виконує суто представницьку роль. Нещодавно на трон офіційно зійшов новий імператор Японії Нарухіто, розпочавши нову еру «Рейва», що означає «порядок і гармонія». Ми спробували розібратися у великій історії імператорського дому Японії.

Чому імператор зрікся престолу

30 квітня 2019 року вперше за більш ніж два століття японський імператор зрікся престолу. Про свої наміри він повідомляв ще у 2016 році, але знадобилося трохи часу, щоб виконати сказане.

Причиною став незадовільний стан його здоров’я. Воно й не дивно – Акіхіто зараз 85 років. У 2012 він переніс операцію на серці, а зараз лікується від раку. 

Рішення про відставку імператора Японії далося нелегко. Парламент навіть мав ухвалити спеціальний закон, адже до того законодавство країни не передбачало відмови від престолу: новий імператор міг з’явитися тільки після смерті старого.

Імператор Акіхіто на церемонії зречення престолу в Токіо. Фото: Pool photo

Акіхіто зійшов на хризантемовий трон у 1989 році після смерті свого батька. Саме хризантема із шістнадцятьма пелюстками є віковим символом імператорського дому.

За 30 років правління Акіхіто зробив японську монархію ближчою до людей, на відміну від свого батька більше спілкувався з народом та проводив багато часу за межами свого палацу. Він вивчав англійську мову, цікавився західною культурою та попри давні японські традиції одружився із жінкою недворянського походження.

Нова ера «Рейва»

З початком правління нового імператора Нарухіто в Японії почалася нова ера «Рейва», що дослівно означає «порядок і гармонія». Варто зазначити, що церемонія передачі регалій або коронація мала місце ще навесні. Сама інтронізація, тобто офіційний акт посвячення на найвищу посаду в державі, відбулася тільки цієї осені, 22 жовтня.

Під час церемонії інтронізації японського імператора Нарухіто в Імператорському палаці в Токіо, Японія, почет імператора скандує «Банзай!». Фото: REUTERS

Інтронізація – розкішна і насичена символікою церемонія, за якою спостерігали мільйони японців. Для відзначення цієї події були запрошені представники понад 190 країн. Після церемонії Сіндзо Абе, прем’єр-міністр Японії, виступив із вітальною промовою, а гості тричі крикнули «Банзай!», що буквально означає «10 тисяч років!» або «Нехай довго живе імператор!».

Іспанський король Феліпе VI та королева Летізія відвідують церемонію інтронізації японського імператора Нарухіто разом з Еміра Катару в Імператорському палаці. Фото: Getty Images

Японці по-особливому святкують настання нової ери. У ресторанах подають піци, на яких символи «рей» та «ва» написані сиром, а японські баристи виписують їх вершками на пінці лате. 

Крім того, люди одразу кинулися скуповувати нові календарі. Такий ажіотаж відбувся не просто так: у Японії ще досі існує своя система літочислення за роками правління імператорів. Вона використовується паралельно з григоріанським календарем.

Люди чекають біля Імператорського палацу після церемонії інтронізації японського імператора Нарухіто в Токіо. Фото: REUTERS

Наприклад, у японських водійських посвідченнях звичне для нас датування з’явилося лише у 2018-му році. Тепер же у них діє подвійний напис, наприклад «Дійсне до 30 квітня 2019/ до 30 числа четвертого місяця 31-го року ери «Хейсей». Японське традиційне датування найчастіше використовується в офіційних документах, наприклад, при зверненні в органи місцевого самоврядування. Також – на монетах, календарях та газетах.

Суворіше, ніж у Віндзорі або традиції імператорського дому

Трапляється, що японці можуть порушити віковічні традиції: дозволити зречення з престолу чи одруження на простолюдинці – все це можливо. Та залишаються речі, які досі дуже важко змінити. Наприклад, лише чоловіки можуть успадковувати імператорський трон. Це означає, що Айко, дочка нового імператора й імператриці Японії, не зможе посісти трон свого батька. Наступним у черзі є молодший брат імператора – 53-річний принц Фуміхіто. Після Фуміхіто, ймовірно, правитиме його син Гісахіто.

Зліва – імператор Нарухіто, імператриця Масако та їх дочка Айко. Фото: Getty Image

Згідно з протоколом, на особливій церемонії передачі влади заборонено перебувати жінкам. Щоправда, цього разу виняток зробили для Сацукі Катаями, єдиної жінки в офісі прем’єр-міністра, а також для Мізузу Івамі, заступниці голови ради обрядів Імператорського дому.Життя монархів Японії є до абсурдності формальним і таємничим. Воно до дрібниць упорядковане бюрократами. Наприклад, книжка із спогадами імператора Нарухіто про життя у Британії не змогла побачити світ. «Імперське домоволодіння» (бюрократія, яка диктує, що японські монархи можуть робити, а що не можуть) не хотіло, щоб книжка була опублікована, бо там побоювалися, що це стане причиною для фамільярності та насмішок.

Імператриця Японії Масако залишає Імператорський палац після церемонії проголошення інтронізації імператора Нарухіто. Фото: REUTERS

Мало того, публічні висловлювання членів монаршої родини ретельно перевіряють, щоб у них вони часом не перевищили своїх повноважень.

Коли брат імператора Нарухіто, Фуміхіто, одружувався в 1990 році, іноземного фотографа видворили з палацу через фотографію нареченої, що прибирає волосся з чола майбутнього чоловіка, що не передбачено протоколом.

Імператорський палац в Токіо, квітень 2015. Фото: travel.gaijinpot.co

Держава контролює і фінансову складову. Після Другої світової війни більшість активів королівської родини була конфіскована. Палаци та маєтки, якими вона користується, належать державі, яка також оплачує утримання імператорького домогосподарства та самих монархів. Один експерт підрахував, що Акіхіто міг витратити лише близько 5 мільйонів єн (46 000 доларів) на рік на особисті покупки та хобі. Його батько, імператор Хірохіто, залишив у спадок менше 2 мільярдів єн, коли помер у 1989 році.

Від мілітаризму до демократії

Імператора в Японії називають тенно, що дослівно означає «небесний монарх». Це титул, що до Другої світової війни давав майже необмежену владу. У старій конституції Мейдзі, яка існувала з 1868 року, політична та військова воля імператора теоретично була близькою до абсолютної. Згідно з новою конституцією 1946 року тенно, як і більшість монархів у сучасному світі, виконує лише представницьку функцію. Він є духовним наставником свого народу, символом держави та її формальним представником у світі. Офіційно влада належить урядові прем’єр-міністра та парламенту.

«Просвітлена гармонія» імператора Хірохіто

Чому японцям довелося обрати собі прем’єр-міністра? Чому колись могутній імператор тепер має так мало повноважень?

Причиною стала політика імператора Хірохіто, котрий зійшов на престол у грудні 1926 року. Своїм новим іменем він вибрав слово «Сьова», що приблизно перекладається як «просвітлена гармонія». Але з гармонією у нього не склалося.

Імператор Хірохіто. Фото: www.museumcenter.org

Коли Хірохіто сів на престол, був прийнятий загальний закон про виборче право чоловіків. На повну потужність запрацювали політичні партії. Однак, занепад економіки, посилення мілітаризму в державі та низка політичних вбивств незабаром спричинили кризу продемократичного руху.

Імператор Хірохіто, який був духовним авторитетом нації та головнокомандувачем збройних сил, фактично звільнив прем’єр-міністра в 1929 році. Наступного прем’єра розстріляли. Іншого у 1932 році вбили військово-морські офіцери, які були невдоволені законом про обмеження кількості японських військових кораблів. Відтоді майже всі прем’єр-міністри походили з військових, а не з політичних партій, які були повністю розформовані в 1940 році.

Ще більше політичного насильства Японія пережила в 1936 році, коли в Токіо повстало понад 1400 солдатів, які захопили військове міністерство та вбивли кількох високопоставлених політиків.

Тим часом конфлікт Японії з Китаєм ставав все серйознішим. У 1931 році офіцери японської армії ініціювали так званий Маньчжурський інцидент. Вони підірвали залізницю і звинуватили в цьому китайські злочинні угрупування. Потім вони використали подію як привід, щоб заволодіти Маньчжурією на північному сході Китаю і створити там маріонеткову державу. Незабаром відбулися захоплення інших районів країни, а у 1937 році вибухнула війна.

Тієї зими японська армія вбила приблизно 200 000 мирних жителів і військовополонених в місті Нанкін і довкола нього. Хірохіто не потурав військовим злочинам, але, можливо, через страх перед військовими, які могли змусити його зректися престолу, не зміг покарати винних. 

Імператор Хірохіто передає повідомлення тодішньому японському міністру війни генерал-лейтенанту Хідекі Тоджо після військового огляду, який відбувся в Токіо 21 жовтня 1941 року з нагоди 2600-ї річниці заснування Японської імперії. Фото: PICRYL

У вересні 1940 року Японія підписала Тристоронній пакт з нацистською Німеччиною та фашистською Італією, в якій сторони погодилися допомагати один одному у разі нападу на будь-яку з них. У той же місяць Японія відправила війська для окупації французького Індокитаю, а США відповіли економічними санкціями, включаючи ембарго на нафту та сталь.

Через рік Хірохіто погодився на рішення свого уряду про боротьбу з американцями. 7 грудня 1941 року японські літаки обстріляли військово-морську базу США в Перл-Гарборі, знищивши 18 кораблів. Тоді загинуло майже 2500 людей. Через день США оголосили війну.

Атака на Перл-Гарбор, 7 грудня 1941 року. Фото: Encyclopedia Britannica

Протягом наступних семи місяців Японія окупувала Голандську Східну Індію, Британський Сінгапур, Нову Гвінею, Філіппіни та ряд інших місць у Південно-Східній Азії та Тихому океані. Але потім японська армія почала зазнавати поразок, спершу у червні 1942 року на Мідвеї і незабаром у Гуадалканалі. До середини 1944 року військові лідери Японії визнали, що перемога малоймовірна, проте країна не припиняла битися, поки наступного серпня не були скинуті атомні бомби на Хіросіму та Нагасакі. 15 серпня 1945 року Хірохіто по радіо повідомив про капітуляцію Японії, тоді вперше мільйони японців почули голос свого імператора.

Люди плачуть, слухаючи трансляцію імператора Хірохіто, який оголошує про капітуляцію Японії 15 серпня 1945 року. Фото: KYODO

Під тиском союзних сил Хірохіто відмовився від «помилкового уявлення про те, що імператор має божествене походження». Післявоєнна конституція, яка, по суті, була написана американцями, зберегла монархію, хоч і визначала імператора лише як символ держави. Натомість політична влада перейшла до обраних представників. На відміну від багатьох військових з найближчого оточення Хірохіто, він сам не був звинувачений як військовий злочинець.

Імператор Хірохіто відвідує жертв війни в Йокогамі в лютому 1946 рік. Фото: KYODO

Взагалі, імператора в Японії могло би вже й не бути, якби не американський генерал Дуглас Макартур. Після війни США хотіли назавжди позбавити Японію цього звання. Вашингтон погодився зберегти посаду імператора лише завдяки переконанням генерала, який керував американською окупацією Японії після війни і стверджував, що підтримка імператора має важливе значення для відновлення національної моралі в країні.

З 1945 по 1951 рік Хірохіто їздив Японією та наглядав за реконструкцією. Він зображав себе як практично безсилого конституційного монарха, який не міг запобігти війні, хоча багато вчених вважають, що він відігравав активну роль у ній. На сьогоднішній день записи Хірохіто воєнних часів залишаються предметом багатьох дискусій.

19 травня 1988 року: японський імператор Хірохіто в імператорських садах Акасака в Токіо. Фото: AP

Американська окупація закінчилася в 1952 році, після чого Хірохіто залишився на задньому плані, тоді як Японія переживала період швидкого економічного зростання. Імператор помер 7 січня 1989 року, провівши на престолі майже 64 роки – найдовший період правління в японській історії.

Імператор Акіхіто – символ національної єдності

Новий імператор став дуже популярним серед народу. Він зробив імператорську родину ближчою до людей, наголошуючи на мирі у країні, за якою досі тягнувся шлейф воєнного минулого. Його правління, епоха Хейсей, означає «досягнення миру» – і ця назва виявилася влучною.

Імператор Акіхіто на свій 81-ий день народження. Фото: Jun Sato/Getty Images

«З моменту сходження на престол 30 років тому я виконував свої обов’язки імператора з глибоким почуттям довіри та поваги до людей, і зараз я щасливий, що зміг це робити», – сказав Акіхіто на короткій прес-конференції у палаці в Токіо після того, як офіційно зрікся престолу.

Акіхіто тепер носитиме титул «Джоко», що дослівно означає «гранд імператор», тобто такий собі імператор на пенсії.

Коли у 1933 році народився майбутній імператор Акіхіто, Японія була зовсім іншою країною. Назрівала війна, а його батька, імператора Хірохіто, шанували як людське божество. Війна закінчилася не на користь Японії. Після неї країну окупували США. Нова конституція заборонила імператорській родині займатися політикою, а імператор Хірохіто відмовився від свого божественного статусу.

Імператор Японії Хірохіто та його син Акіхіто. Фото: Japan Times

Коли Акіхіто зійшов на трон 1989 року, у нього вже були зовсім інші обов’язки. Він, зокрема, виступав головною утіхою нації під час катастроф, таких як землетрус та цунамі 2011 року, а також прагнув змінити ставлення до Японії у всьому світі. Імператор взяв на себе роль дипломата, ставши неофіційним послом Японії та багато подорожуючи за кордон. Зокрема, він та імператриця Мічико відвідували близько 250 публічних зустрічей та здійснювали 75 поїздок по країні та за кордон щороку.

Акіхіто був першим японським імператором, який спілкувався зі своїми підданими в прямому ефірі по телебаченню і сам брав участь у вихованні своїх дітей. Він першим серед японських монархів одружився на простолюдинці.

У 1991 році, через два роки після того, як він зійшов на престол, Акіхіто та імператриця порушили норми протоколу і стали на коліна, щоб порозмовляти з людьми, які постраждали від виверження вулкана в Нагасакі.

Акіхіто ніколи офіційно не приносив вибачення за діяльність Японії у часи Другої світової війни, тому що закон забороняє імператору робити політичні заяви. Натомість, він часто молився за жертв війни та виражав «глибокий жаль та біль».

У 1990 році Акіхіто приймав президента Кореї Ро Тае-Ву на державному банкеті, де визнав відповідальність Японії за агресію воєнного часу. У 1992 році імператор став першим японським монархом, який відвідав Китай, де заявив, що відчуває «глибокий смуток» за «період, коли моя країна завдала великих страждань народу Китаю».

Японська імператриця Мічико та імператор Акіхіто відвідують військово-повітряну базу Хікам у Гонолулу, 23 червня 1994 року. Фото: Yoshikazu Tsuno/AFP/Getty Images

Він та Мічико здійснили кілька візитів доброї волі у 2009 році до США, де вони віддали шану на Національному меморіальному кладовищі загиблих у Тихому океані на Гаваях та у Канаді. Вони також побували в Індії, Палау, Філіппінах та В’єтнамі, щоб закріпити дружні стосунки з цими країнами.

Імператор також здійснив кілька поїздок до Окінави, де близько 110 000 японських військових та 100 000 мирних жителів поклали життя в ім’я імператора Хірохіто.

Імператор Акіхіто в листопаді 1990 року. Фото: AFP

Акіхіто усі будуть пам’ятати як першого «народного імператора». Ера Хейсей стала змінотворчою для імперської системи Японії. Коли роль імператора раптом набула іншого значення посеред правління його батька, Акіхіто став першим японським імператором, який повністю вжився у символічну і неполітичну роль. Роблячи це, Акіхіто допомагав вибудовувати і налаштовувати міжнародні відносини Японії та робив акцент на мирній політиці, яку країна провадить відколи закінчилася війна.

Нова ера імператора Нарухіто

Багато Японців вірять, що 126-ий імператор Нарухіто зможе забезпечити порядок і гармонію, як обіцяє назва нової ери «Рейва». Сам Нарухіто каже, що сподівається наслідувати батьків підхід – стоятиме на варті «єдності народу Японії, при цьому завжди думаючи про людей і стоячи разом з ними».

Імператор Японії Нарухіто. Фото: Getty Images

Нарухіто та його дружина Масако – сучасне подружжя. Обоє навчалися за кордоном – він в Оксфордському університеті, вона в Англії та США. 59-річний Нарухіто також регулярно займається бігом, вільно розмовляє англійською та грає на скрипці.

Його дружина Масако теж не схожа на будь-яку імператрицю в історії Японії. Як донька дипломата вільно володіє декількома мовами. Масако закінчила Гарвард у 1985 році за спеціальністю «Економіка», а згодом вивчала право в Токійському університеті. У 1987 році вона була однією з трьох жінок серед 800 претендентів на складання вступного іспиту до Міністерства закордонних справ Японії.

Коронний принц Нарухіто та принцеса Масако у своїй резиденції в Палаці Тогу, 2019. Фото: Imperial Household Agency of Japan/Handout via Reuters

Нарухіто освідчувався три рази, перш ніж Масако погодилася одружитися в 1993 році. Це рішення змусило її відмовитися від дипломатичної кар’єри. Втім, зміна способу життя, здається, стала важкою для Масако.

В імператорському дворі вона зіткнулася з великим тиском. Усі очікували від неї народження спадкоємця престолу. У 2001 році в імператорській сім’ї народилася дівчинка. Після цього Масако почала страждати від депресії та перестала провадити публічне життя.

Нарухіто з дружиною Масако та дочкою Айко у 2002 році. Фото: Yoshikazu Tsuno/Agence France-Presse/Getty Images

Ще у 2004 році Нарухіто скаржився, що Масако, колишня дипломатка, «повністю виснажила себе», намагаючись пристосуватися до життя в палаці, де її особистість була пригнічена. Лише у 2014 після довгої перерви Масако почала з’являтися на людях.

Зі свого боку імператор Нарухіто завжди захищає свою дружину. Він каже, що буде працювати над тим, щоб змінити щось в імператорській сім’ї, аби та відповідала вимогам часу.

Нарухіто не лише зразковий сім’янин, він також еколог, що дбає про чистоту води на планеті. Під час навчання в Оксфорді він провів дослідження про середньовічний англійський водний транспорт. З того часу Нарухіто продовжує дослідження в галузі екології. А у 2007 році він був призначений почесним президентом Консультативної ради Генерального секретаря ООН з питань води та санітарії.

Тодішній крон-принц Нарухіто звертається до Спеціальної тематичної сесії ООН з питань води та катастроф у Нью-Йорку 18 листопада 2015 року. Він є експертом з водних питань і нещодавно опублікував книгу, збірку своїх виступів з таких питань протягом останнього. Фото: KYODO

Нарухіто займає престол у той час, коли Японія стикається з численними проблемами, враховуючи низьку народжуваність та старіння населення. Країна докладає чималих зусиль, щоб відкрити себе для іноземних робітників, змінити жорстоку культуру праці та зменшити гендерну нерівність.

«Я хочу бути щирим у виконанні нових обов’язків», – сказав Нарухіто, додавши, що його обов’язки включатимуть боротьбу з бідністю, допомогу дітям та людям похилого віку.

Імператор Японії Нарухіто залишає залу наприкінці церемонії інтронізації, де він офіційно проголосив своє сходження на хризантемовий трон в Імператорському палаці. Фото: AP

Нарухіто також зазначив, що продовжуватиме справу свого батька, виступаючи проти ревізіоністської історії Другої світової війни. «Я сам не пережив війни, – сказав він у свій 55-й день народження у 2015 році. – Але я вважаю, що важливо сьогодні, коли спогади про війну згасають, смиренно озирнутися на минуле і правильно передати трагічний досвід з історії Японії від покоління, яке пережило війну, до тих, хто її не застав.»

Дарина Кухар

Головне фото: APF

Джерела:

Emperor – Japan Guide

Hirohito HISTORY.COM EDITORS

Japan’s new emperor is a modern, multilingual environmentalist – theconversation.com

Emperor Naruhito Takes the Throne, and a New Era Arrives in Japan – New York Times

Emperor Akihito: Japanese monarch declares historic abdication – BBC

Japan’s Naruhito makes first public appearance as emperor – The Guardian

Emperor Akihito becomes first Japanese monarch to abdicate in 200 years – CNN

Japan’s new emperor: Who is Naruhito? – DW.com

Japan Is Getting a New Emperor. Here’s What to Know About Him – Time Magazine

Goodbye to Japan’s Foreign Relations Emperor – Foreign Policy

Japan’s emperor is a prisoner in his own palaces – Economist

Foreign royals and political leaders descend on Japan for enthronement of Emperor Naruhito – The Telegraph

Нова ера Японії. Як країна вранішнього сонця входить в епоху «Рейва» – Hromadske