«Yes California». Російська тінь американського сепаратизму

Востаннє, коли США вирішили покинути декілька штатів – у країні спалахнула громадянська війна. Пам’ять про неї живе й досі. Проте страх тероризму та бажання залишити собі власні гроші мотивують багатьох мешканців американської Каліфорнії говорити про сепарацію від Штатів. Внутрішній дворик розповідає про каліфорнійський сепаратизм та джерела його живлення.


Десятого листопада 2018 року, коли внаслідок лісових пожеж палало каліфорнійське місто Парадайз, президент США Дональд Трамп звинуватив місцеву владу в тому, що вона погано виконує свою роботу. Буцімто, місцеве лісове управління отримує достатню кількість коштів, проте не вміє керувати ними. У результаті Трамп погрожує: або краща робота, або скорочення федеральних витрат для вирішення проблеми.

Пожежі в Північній Каліфорнії. Фото: NASA

Цей твіт викликав шквал емоцій у каліфорнійців – і не тому, що лісове управління, за словами президента, погано працює. А тому, що Трамп збирається обрізати фінансування штату.

Twitter Дональда Трампа

Ці погрози лунали в сторону найбагатшого та найбільш заселеного у США регіону – Каліфорнія із населенням в майже 40 млн осіб має ВВП у 2,5 трильйони доларів – а це в 20 разів більше, аніж має Україна. Ще одне надбання штату – це патенти.Третина з усіх патентів США щороку реєструються в Каліфорнії (40 тис. зі140 тис.).

Центральний уряд виводить з Каліфорнії більше грошей, аніж вона отримує назад – це і обурює мешканців штату. З цього моменту все більше американців ставлять під своїми гнівними постами в Twitter хештег #CalExit.

Відповідь опозиціонерів на заяви президента

Сам хештег, як і рух за відділення від США, отримав свою назву від британського Brexit. Започаткувала його одна із сепаратистських політичних сил – «YesCalifornia». Вони ж і виділили ряд своїх причин, чому штат має вийти зі складу Федерації:

  • США витрачають на оборону забагато, а терористи можуть атакувати Каліфорнію лише тому, що вона є в складі країни.
  • Каліфорнія з кінця ХІХ ст. не впливає на результати президентських виборів – тому немає сенсу брати участь у політичному житті держави.
  • Торговельна політика США, зокрема організації Тихоокеанського партерства, конфліктує з інтересами Каліфорнії й не дає їй розвиватися.
  • Каліфорнія не має розвивати інші регіони, піднімаючи податки у своєму.
  • Міграційна система США шкодить економіці регіону – штат має бути відкритим для переселенців.
  • Влада США, «охороняючи» деякі приватні компанії, за безцінь експлуатує 46% мінеральних ресурсів штату.
  • Каліфорнія готова більше піклуватися про навколишнє середовище, аніж це зараз робить США.
  • Замість підвищення рівня охорони здоров’я в інших штатах, Каліфорнія бажає забезпечити доступною медициною своїх жителів.
  • Освітні норми штату мають бути модернізовані під сучасні умови, а система США зводить нанівець якість Каліфорнійських університетів.
Прапор Каліфорнії. Гризлі – національна тварина штату. Фото: wikiwand.com

Аби втілити свої мрії по відділенню від США, сепаратистам треба змінити конституцію держави – адже в законодавстві США не передбачена можливість відділення штатів. Для того, щоб це зробити, потрібно спочатку провести референдум по зміні законодавства штату, а згодом переконати дві третини конгресменів від кожного штату, щоб ті змінили конституцію США.

У 2014 році «Yes California» почала збір підписів за проведення референдуму в штаті. Активісти мали зібрати близько 500 000 підписів, проте їм не вдалося – голова партії Луї Джей Марінеллі 2017 року відкликав ініціативу та переїхав жити до Росії.

Це дуже здивувало як потенційних виборців, так і колег Марінеллі по партії. Теперішній голова «Yes California», Маркус Руїс Еванс, заявив тоді: «Люди налякані. Вони налякані тим, що бачать у новинах. Росія нам нічим не допомагала, це я гараную».

Луї Джей Марінеллі

До переїзду в РФ Луї Джей Марінеллі працював учителем англійської мови в одній із російських шкіл, закінчив Петербурзький університет і 2016 року відкрив у Москві посольство Республіки Каліфорнія.

При переїзді політик заявив: «Я не бажаю жити під американським прапором, під американською політичною чи економічною системами. Безсумнівно, я збираюся повернутися до окупованої Каліфорнії та боротися за її незалежність від США, аби ми змогли побудувати країну, що відповідала би нашим прогресивним цінностям. Але поки що розчарування у США лишається і це веде мене в інший бік. Я знайшов у Росії нове щастя, життя без розчарування й обурення до батьківщини, а також майбутнє без партизанських розколів і ворожнечі».

Марінеллі на відкритті посольства Каліфорнії в Москві

Згодом стало відомо, що 20% усіх аккаунтів у Twitter, що поширювали хештег #CalExit – це російські боти.

Теперішній голова «Yes California» усіма силами намагається відмитися від російського сліду – нещодавно він звільнив члена своєї організації, бо той одружився на росіянці.

Проте під час свого інтерв’ю у грудні 2018 року голова партії розглядав можливість розвитку подій наступним чином: «Існують два шляхи до незалежності. Перший – повільний законодавчий. І другий – той, що зараз ми бачимо по всьому світу. Ми можемо звернутись до таких впливових організіцій як ООН чи G8».

Нагадаємо, що формату зустрічей G8 (Gtreat Eight) вже не існує – РФ виключили зі складу організації та переформували її у G7 через анексію Криму 2014 року.

Маркус Руїс Еванс, лідер «Yes California»

Також тоді політик додав: «Нас мають підтримати. Ми йдемо до світу, де правила встановлюють ті, у кого є гроші. У нас п’ята в світі економіка». До речі, губернатор штату здійснює так багато закордонних поїздок, що 2017 року європейський журнал Politico назвав його Президентом Незалежної Каліфорнійської Республіки.

Обкладинка журналу Politico

Відносини з Трампом у цієї організації напружені. «Перші декілька місяців після того, як Трамп прийшов до влади, #CalExit був дуже популярним, бо всі думали, що це нові можливості. Тепер же ми бачимо, що Трамп найбільше не любить саме Каліфорнію», – заявив нещодавно Маркус Руїс Еванс. У тому, що вони так і не змогли зібрати підписи для референдуму, політик звинувачує американські медіа.

Шосе в Каліфорнії. Фото: Travel + Leisure

Власний збір підписів намагалася провести вже Каліфорнійська національна партія, що не має широкої підтримки серед населення.

У 2016-2017 роках декілька американських медіа провели дослідження, опитавши респондетів, чи проголосували б вони за відділення від США, якби референдум був завтра. В середньому, чверть опитаних відповіли ствердно.

Кампанію по відокремленню фінансував Шервін Пішевар – відомий ірано-американський інвестор із Кремнієвої долини. Проте з часом він заявив, що перестав вірити у незалежність штату.

Шервін Пішевар. Фото: Matt Winkelmeyer / Getty

Отже, ми бачимо, що сепаратистські настрої в Каліфорнії та їх підтримка за межами штату коливаються від зростання до спаду. Головною мотивацією для відокремлення є незгода з виведенням грошей із штату. Основна політична сила, що представляє рух за незалежність – «Yes California» – поступово втрачає популярність, її засновник втік до РФ, а російські боти складають п’яту частину твітерської аудиторії.

Данило В’юнов

Фото на обкладинці: Moving to California

Джерела:

Трамп погрожує урізати фінансування лісничим Каліфорнії, Twitter

Інтерв’ю Маркуса Руїс Еванса, 01.12.2018, Нідерланди

Джеррі Браун, президент Каліфорнійської республіки, Politico magazine

Twitter «Yes California»

Історія руху, Ballotpedia