Юне обличчя екоактивізму. Хто така Ґрета Тунберґ

Ґрета Тунберґ – 16-річна шведська кліматична активістка, яка змогла об’єднати навколо себе тисячі однодумців з метою врятувати світ. Журнал Time включив її до списку 100 найвпливовіших людей світу, за її інстаграм-аккаунтом слідкують майже 5 млн людей, а сама активістка номінована на Нобелівську премію миру. Як звичайна шведська школярка стала символом боротьби за збереження природи – розповідаємо у нашому матеріалі.

Дівчинка народилася в сім’ї культурних діячів: мати оперна співачка, батько та дід актори. Про зміну клімату вона почула ще у 8 років, але тоді не могла у нього повірити, адже, «якби це було правдою, то ми би не могли говорити ні про що інше, це було би нашим пріоритетом», – згадує сама Ґрета.

В 11 років у дівчинки діагностували синдром Аспергера – загальне порушення психіки, що ускладнює комунікацію. Сама Ґрета казала, що їй важко висловлювати свої думки, тому говорить вона тільки тоді, коли це є дуже важливим. Батьки ж кажуть, що саме завдяки хворобі вона стала такою принциповою та категоричною.

View this post on Instagram

I’m on the cover of @TIME Magazine. Link in bio!

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Ґрета повідомляє на своїй сторінці в Instgram, що з’явилася на обкладинці журналу «Time»

Історія Ґрети як активістки почалася у 2018 році, коли вона виграла конкурс статей на тему боротьби з кліматичними змінами, організований популярною шведською газетою Svenska Dagbladet. Після цього з нею зв’язався кліматичний активіст Бу Торен, який згодом підкинув Ґреті ідею залучити школярів до акцій заради збереження природи.

Відтоді дівчина щодня замість школи сиділа під стінами шведського парламенту з плакатом «Шкільний страйк заради клімату». Це був одиночний пікет із вимогою змусити політиків приділяти більше уваги і ресурсів питанням зміни клімату. За три тижні акцій до неї доєдналося тисячі однодумців, але до школи Ґрета пішла тільки після того, коли пройшли вибори до парламенту.

«Мета шкільного страйку проста: якщо вам, дорослим, начхати на моє майбутнє, то чому мені має бути не все одно на мою освіту»

Тоді Ґрета заснувала новий протестний рух Friday for Future. Кожної п’ятниці школяри пропускали заняття і ходили вулицями із закликами врятувати планету. Епідемія протестів до кінця 2018 року перекинулася на Європейські країни, а згодом перекочувала і до інших континентів.

15 березня 2019 року на протест у всьому світі вийшло близько 1,4 млн дітей. Основною метою руху є скорочення викидів газів та виконання Паризької кліматичної угоди, метою якої є недопустити підвищення температури більше ніж на 1,5 градуси у порівнянні із доіндустріальним рівнем.

«Це абсурд, що молодь має пропускати школу і ризикувати власною освітою, бо вони налякані, що не матимуть майбутнього»

За рік дівчина встигла виступити на TEDxStokholm, Міжнародному економічному форумі у Давосі, в Брюсселі, на засіданні Європейського парламенту у Стразбурзі та перед національною асамблеєю Франції. Кожного разу Ґрета критикувала політиків за те, що ті не приділяють достатньо уваги та грошей на захист клімату. Під її критику також потрапили великі компанії, нафтовиробники та літаки.

Дотепер найяскравішим та найбільш обговорюваним виступом Грети стала її промова під час першого дня Генеральної асамблеї ООН 2019 у Нью-Йорку, який був присвячений питанням зміни клімату.

«Ви вкрали мої мрії і моє дитинство своїми порожніми словами. Люди страждають і вмирають. Цілі екосистеми руйнуються. Всі ми на порозі масового вимирання, проте все, про що ви можете говорити – це гроші і казки про вічне економічне зростання. Та як ви смієте!»

Разом із 15 іншими дітьми-активістами Ґрета 23 вересня подала скаргу в ООН, заявивши у ній, що п’ять провідних світових економік порушили їхні права, не вживши адекватних заходів, щоб зупинити кліматичну кризу. Ці слова були підтверджені Ізабель Кавельє, стратегічним радником Місії 2020 року – глобальної наукової ініціативи, яка розробила програму зниження викидів парникових газів з 2020 року:

«Ми бачимо, як уряди з’являються з порожніми руками. Таке відчуття, що великі держави – джерела забруднення – притримують ситуацію», – заявила Кавельє.

«Наш дім палає… Згідно з висновком міжурядової групи експертів з питань змін клімату ми менше, ніж за 12 років до моменту, коли не зможемо виправити своїх помилок»

За рік виступів Тунберґ встигла нажити собі критиків, які часто звертаються до особистих образ, ставлять під сумнів вміння 15-річної дівчинки критично сприймати інформацію, критикують бойкоти навчання та вважають її маріонеткою в руках екоорганізацій.

Як би там не було, Ґрета часто підкреслює: «Ви можете не слухати нас, але слухайте вчених». А прогнози вчених дійсно незадовільні: щоб не допустити швидкого підняття температури, людство повинно до 2030 року скоротити викиди вуглецю на 45%. Зараз вони продовжують зростати.

Незважаючи на всю неоднозначність фігури Ґрети Тунберґ та методів, якими вона намагається привернути увагу до проблеми зміни клімату, дівчина стала тою особистістю, навколо якої гуртуються люди задля подолання глобальної проблеми.

Данило В’юнов

Джерела:

Головне фото: Anders Hellberg